Jeden z najsłynniejszych aforyzmów Marka Twaina brzmi Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyki. Robi wrażenie, ale ubezpieczyciele są innego zdania. I dlatego funkcjonują na rynku całkiem, całkiem. Na brak środków nie narzekają.
Zatem z pełną wdzięcznością za to, co Tomek Sawyer zrobił dla wyobraźni setek tysięcy ludzi, obalmy przy pomocy kilku statystyk z branży ubezpieczeń komunikacyjnych tę spektakularną bzdurę, która „wypsnęła się” jego ojcu. Oto kilka rzeczy gorszych niż cholerne kłamstwa, które należą do podstaw kanonu szacujących ryzyko:
1. Kierowcy do 20. roku życia 3 razy częściej radykalnie przekraczają dozwoloną prędkość niż starsi.
Kłamstwo? A kto z Was miał prawo jazdy zaraz po 17. urodzinach i jeździł spokojnie, statecznie i rozważnie? Ja też nie jeździłem i z mojego dzisiejszego punktu widzenia dubeltowego tatusia zupełnie nie mogę pojąć, jak udało mi się dożyć trzydziestki.
2. Na każde 100 000 samochodów 9 uczestniczy w poważnym wypadku. A na 100 000 motocykli trafia się to 55.
Intuicja mówi Wam inaczej? A ilu spośród znajomych jeździ na jednośladzie? Ilu z nich miało jakąś nieprzyjemną przygodę?
3. 16% osób nie używa pasów bezpieczeństwa.
Bzdura, co nie? Nie znasz nikogo kto by się nie zapinał wsiadając do samochodu. A próbowałeś patrzeć na tylne siedzenie, gdy podwozisz do domu kogoś znajomego? Tak, w większości oni nigdy nie zapinają pasów. Odruchowo robią to kierowcy i wsiadający na miejsce pilota. Reszta – zapomnij!
4. Składki ubezpieczeniowe na OC radykalnie spadają, gdy kierowca przekroczy 25. rok życia.
Zerkamy do historii swoich płatności na rzecz PZU, Warty czy innego Link4. I co? Bywało gorzej, prawda? A jeśli nie to znaczy, że młody jesteś, Czytelniku, młodziutki.
5. Przeciętny kierowca ma wypadek raz na 17,9 lat.
Miałeś, policz ile lat spokoju przed Tobą. Nie miałeś – sprawdź od kiedy jeździsz i zobacz, za ile miesięcy musisz zacząć się rozglądać. A jeśli do tego czasu będziesz czysty, daj znać. Ponownie pogadamy o Marku Twainie.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Pasy bezpieczeństwa są stosowane w samochodach od ponad 50 lat. Wydawałoby się, że ich zapinanie nie jest uciążliwe dla kierowcy i pasażerów, a jednak wciąż są tacy, którzy uważają obowiązek jazdy w pasach za nadmierne ograniczenie wolności. A jak do niezapiętych pasów podchodzą ubezpieczyciele?
Czy wiesz, że brak zapiętych pasów bezpieczeństwa może pozbawić Cię odszkodowania w razie wypadku? Zdajesz sobie sprawę, że jako kierowca musisz dopilnować, aby wszyscy w aucie je zapięli? O czym jeszcze nie wiedziałeś?
Ulice i skrzyżowania polskich miast to prawdziwe pola walki. Walki o to, by dotrzeć na czas, zająć najlepsze miejsce na parkingu, bezpiecznie zmienić pas i zdążyć przejechać skrzyżowanie na zielonym świetle. Niestety, ta walka nie sprzyja ani naszemu spokojowi, ani dobrym obyczajom na drodze. Jakim jesteś kierowcą? Sprawdź!
Motocyklistów dotyczą wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jazda motorem to znacznie więcej trudnych sytuacji na drodze, których nie doświadczają kierowcy samochodów. Na co uważać? Jak się zachować?
Składki na ubezpieczenie OC i AC są z roku na rok coraz wyższe. To skłania nas do szukania sposobów na to, by płacić mniej. Często kusi nas by pewne niewygodne fakty zataić. Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!
Razem raźniej! Wspólne przejazdy autem to czysta przyjemność, która na dodatek może pomóc w odkorkowaniu dróg i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Musisz jednak uważać na to, kogo wpuszczasz do swojego auta i pamiętać, że nie każdy pasażer zasługuje na honorowe miejsce obok kierowcy.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?