Czarna skrzynka w aucie? Od 6 lipca 2022 nowe wyposażenie obowiązkowe!

Aktualizacja:
czarna-skrzynka-w-samochodzie

Z czym kojarzy Ci się czarna skrzynka? Zapewne z katastrofami lotniczymi. Zazwyczaj w kontekście mówi się o nich takich wydarzeń. Jednak to wkrótce się zmieni! Niewielkie rejestratory już niedługo zagoszczą także w samochodach. Stanie się tak zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, które wchodzi w życiu za niecały miesiąc, bo już 6 lipca 2022 r.

Unia Europejska bierze się za bezpieczeństwo na drogach. Od 6 lipca wchodzi w życie nowa uchwała dotycząca rejestratorów EDR, czy popularnych czarnych skrzynek. Na jej mocy, każde nowo homologowane auto na terenie Unii Europejskie będzie musiało być w nią wyposażone. Co to oznacza? Każdy nowy model, który zostanie dopuszczony do sprzedaży będzie ją miał.

Nie musisz obawiać się, jeśli Twoje auto nie posiada rejestratora. Rozporządzenie dotyczy tylko nowo wyprodukowanych modeli. Wszystkie egzemplarze, które zjechały z taśmy produkcyjnej przed lipcem, a nie zostały jeszcze sprzedane, mogą pozostać w takiej wersji bez zmian. Dopiero od 2024 roku producenci wcześniejszych modeli aut będą musieli zadbać o wyposażenie ich w czarne skrzynki w fabrykach.

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC za swoje auto. Zobacz, ile mniejszą składkę roczną możesz mieć!

Sprawdź najniższą ratę!

Jak działa czarna skrzynka w samochodzie?

Ten niewielki element wbudowany w auto ma na celu zbieranie wszelkich informacji na temat pojazdu przed wypadkiem. W przeciwieństwie do tych samolotowych czarna skrzynka w samochodzie nie zarejestruje żadnej rozmowy. Nie posiadają one funkcji zapisu dźwięku czy obrazu. Jak donosi portal Autokult będą one odnotowywać dane takie jak: prędkość obrotową silnika, prędkość pojazdu 5 minut przed zdarzeniem, użycie hamulca, ruchy kierownicą, zapięcie pasów bezpieczeństwa czy włączenie ABS.

CZYTAJ TAKŻE:

Po co montowane będą czarne skrzynki?

Rejestratory będą służyć organom ścigania w przypadku niejasnych okoliczności zdarzeń drogowych. Dzięki zebranym danym policja jest w stanie określić, z jaką prędkością poruszał się pojazd, czy kierowca próbował zapobiec zdarzeniu oraz wiele innych praktycznych wskaźników. Pomoże to ustalić sprawców wypadków i nie tylko. Warto jednak pamiętać, że w przypadku popełnienia wykroczenia, nie umknie to czujnemu oku władzy.

Redakcja interii zauważa jednak pewną ciekawostkę. Wszystkie informacje, które znajdować się będą w czarnej skrzynce uniemożliwiają identyfikację kierowcy czy właściciela pojazdu. Również niemożliwe będzie, aby właściciel odczytał z niej dane. Zostaną odpowiednio zaszyfrowane i udostępniane jedynie na potrzeby organów ścigania.

To nie koniec zmian, które planuje Komisja Unii Europejskiej

Czarne skrzynki to nie jedyny projekt, nad którym pracuje UE. Jeśli lubisz szybką jazdę, nie zawsze zgodną z przepisami, już wkrótce możesz nie mieć takiej możliwości. Jak donosi moto.pl w kuluarach rozmawia się także nad większą ilością zmian w systemach bezpieczeństwa pojazdów. Jednym z nich ma być system dostosowywania prędkości do ograniczeń na drodze. Na razie jednak nie mamy oficjalnych informacji.

Źródło:
https://motoryzacja.interia.pl/
https://moto.pl/
https://autokult.pl/

Podsumowanie

  1. Od lipca 2022 we wszystkich nowo homologowanych autach na terenie Unii Europejskiej będą montowane czarne skrzynki.
  2. Czarna skrzynka w aucie rejestruje parametry auta podczas zdarzenia i jego lokalizacje.
  3. Dane z czarnej skrzynki będą dostępne tylko dla organów ścigania.
  4. Parlament Unii Europejskiej planuje kolejne zmiany w zakresie bezpieczeństwa pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments