Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Spokojnie! Każdemu mogło się zdarzyć. Zamiast panikować, dowiedz się, jakie konsekwencje Ci grożą i co musisz zrobić, by ubezpieczyciel nie wypowiedział Ci umowy.
Opłata OC po terminie? Co teraz? Gdy odkryjemy zwłokę, najlepiej jak najszybciej zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – tam zostały dokładnie opisane kolejne kroki, które ubezpieczyciel podejmie, jeśli nie opłacimy kolejnej raty na czas. Możemy też wyjaśnić sprawę telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa, które nas ubezpiecza.
Zobacz także: Najtańsze OC na raty
Nie zapłaciłem II raty za OC – jakie konsekwencje?
Bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybrałeś, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu, chyba, że dobrowolnie ja wypowiedziałeś lub zmieniłeś pojazd (wtedy możesz wykorzystać ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela, ale po wygaśnięciu polisy musisz przedłużyć ją samodzielnie, na własne nazwisko).
Gdy jednak kolejny rok używasz tego samego samochodu, polisa OC trwa, została automatycznie przedłużona i na pewno jest ważna. Ubezpieczyciel będzie przysyłał Ci informacje o konieczności opłacenia kolejnej składki, ale jeśli tego nie zrobisz, umowa nie przestanie obowiązywać. Gdy dojdzie do kolizji z Twojej winy, towarzystwo może wstrzymać wypłatę odszkodowania do chwili, gdy uregulujesz wszystkie zaległości. W sytuacji, gdy nie zapłacisz żadnej ze składek w danym roku, towarzystwo wypowie Ci kontynuację umowy i nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok.
CZYTAJ TAKŻE
Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]
Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC
OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?
Brak składki za AC
Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Tu postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych może się różnić, dlatego precyzyjnych informacji warto szukać u źródła, czyli w OWU. Jeśli będziesz zwlekał z opłaceniem składki, ubezpieczyciel będzie wysyłał Ci kolejne wezwania do zapłaty, wyznaczając termin uregulowania zaległości. Jeśli się do nich nie zastosujesz, otrzymasz pismo z informacją, kiedy Twoja polisa zostanie zerwana. Zwykle jest to termin 1 miesiąca od upłynięcia terminu płatności, czasem 3 miesięcy. Wielu ubezpieczycieli deklaruje też, że mimo zwłoki, polisa będzie ważna do końca jej trwania, a Ty zostaniesz obciążony odsetkami i postępowaniem egzekucyjnym.
Zobacz także: Odnowienie ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie mieszkania, polisa na życie
W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli nie opłacisz kolejnej składki, będziesz otrzymywał kolejne wezwanie do zapłaty. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel prześle Ci wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać.
Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Nigdy nie bagatelizuj wezwań do zapłaty!
Jeśli Twoja zwłoka w opłatach wynika z trudności finansowych, najlepiej wprost zwrócić się do ubezpieczyciela z prośbą o rozłożenie zaległości na korzystne raty. Zdecydowanie nie warto sprawy ignorować i bagatelizować przychodzących ponagleń i wezwań do zapłaty. Możemy być pewni, że ubezpieczyciel nie zapomni o nas i nie podaruje nam długu, a zwłoka spowoduje tylko dodatkowe kary i odsetki. W najgorszym razie, jeśli nie zareagujemy na żadne z wezwań, sprawa zostanie oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej. Ręka sprawiedliwości z pewnością więc nas dosięgnie.
Zobacz także: Podwójne OC
Podsumowanie
- W przypadku OC, brak składki nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej, ale jak najszybciej ureguluj należności.
- AC jest dobrowolne, sprawdź w OWU, jak uregulował brak składek Twój ubezpieczyciel.
- W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz