Suma wszystkich strachów, czyli ubezpieczenie od śmiertelnej choroby

Aktualizacja:
Suma wszystkich strachów, czyli ubezpieczenie od śmiertelnej choroby

Z dziennika pacjentki Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie: moment, w którym usłyszałam diagnozę nie przypominał w niczym grzejących serduszko scen z seriali medycznych z przystojnymi lekarzami. Nikt nie patrzy prosto w oczy, nie trzyma za rękę i nie podaje rokowań ciepłym głosem. Śmiertelna wyliczanka brzmi: operacja, skierowanie, czekać na telefon, następny pacjent.

KUP NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE I ZAPEWNIJ SOBIE BEZPIECZEŃSTWO W KAŻDEJ SYTUACJI!

Rak to prawdopodobnie słowo, którego współcześni boją się najbardziej. Dlatego portal informacyjny The Globe and Mail stawia pytanie, które dręczy nie tylko Kanadę, ale każdego, kto obawia się, że usłyszy kiedyś od swojego lekarza słowo na „r”. Czy rosnącą popularność ubezpieczeń na wypadek nowotworu zawdzięczamy realnej możliwości ochrony finansowej na czas choroby czy należy ją przypisać narastającej panice i emocjonalnym, impulsywnym decyzjom podejmowanym przez polisobiorców? Kanadyjski portal informacyjny argumentuje – firma BMO Insurance już od blisko dziesięciu lat proponuje swoim klientkom pakiet Well Woman, który obejmuje ubezpieczeniem kobiety dotknięte rakiem piersi, jajników, szyjki macicy itp. Ale dopiero niedawno zaczęło szeroko reklamować ofertę. Taka kampania reklamowa bazuje na lękach potencjalnych klientów. Glenn Cooke – dyrektor Life Insurance Canada.com Inc. – uważa, że ubezpieczenie od śmiertelnej choroby, takiej jak nowotwór złośliwy, sprzedaje się jak cukierki dzieciom. Polisę powinno kupować się w oparciu o pobudki finansowe, nie emocjonalne. – ostrzega Glenn Cooke. A jeśli chodzi o te pierwsze, można wątpić czy kwota odszkodowania w wysokości od 25 do 200 tys. dolarów rzeczywiście jest w stanie pokryć potrzeby chorego (w Polsce jest to około 130 tys., więcej na ten temat można przeczytać w tekście o ubezpieczeniu na wypadek nowotworu). Ponadto, jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, pacjent który usłyszał, że cierpi na raka lub inną śmiertelną chorobę, nawet jeśli wcześniej pomyślał o kupnie polisy, może nie dostać odszkodowania ze względu na restrykcyjne warunki umowy (na przykład jeśli choroba jest we wczesnym stadium rozwoju).

Z drugiej strony czy cały rynek ubezpieczeń nie opiera się na strachu? Przed utratą dóbr materialnych, wypadkiem, chorobą i śmiercią? Ubezpieczenie od śmiertelnej choroby może okazać się dobrą decyzją, ale tylko jeśli podejmowana jest bez pośpiechu, racjonalnie i bez zbędnego wkładu emocji. Odszkodowanie może nie pokryć kosztów drogiego eksperymentalnego leczenia, ale okaże się pomocne, jeśli najlepsza klinika onkologiczna znajduje się na drugim końcu kraju, a na biopsję w publicznej placówce trzeba czekać kilka miesięcy.

Foto: by Vic, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej