Suma wszystkich strachów, czyli ubezpieczenie od śmiertelnej choroby

Aktualizacja:
Suma wszystkich strachów, czyli ubezpieczenie od śmiertelnej choroby

Z dziennika pacjentki Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie: moment, w którym usłyszałam diagnozę nie przypominał w niczym grzejących serduszko scen z seriali medycznych z przystojnymi lekarzami. Nikt nie patrzy prosto w oczy, nie trzyma za rękę i nie podaje rokowań ciepłym głosem. Śmiertelna wyliczanka brzmi: operacja, skierowanie, czekać na telefon, następny pacjent.

KUP NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE I ZAPEWNIJ SOBIE BEZPIECZEŃSTWO W KAŻDEJ SYTUACJI!

Rak to prawdopodobnie słowo, którego współcześni boją się najbardziej. Dlatego portal informacyjny The Globe and Mail stawia pytanie, które dręczy nie tylko Kanadę, ale każdego, kto obawia się, że usłyszy kiedyś od swojego lekarza słowo na „r”. Czy rosnącą popularność ubezpieczeń na wypadek nowotworu zawdzięczamy realnej możliwości ochrony finansowej na czas choroby czy należy ją przypisać narastającej panice i emocjonalnym, impulsywnym decyzjom podejmowanym przez polisobiorców? Kanadyjski portal informacyjny argumentuje – firma BMO Insurance już od blisko dziesięciu lat proponuje swoim klientkom pakiet Well Woman, który obejmuje ubezpieczeniem kobiety dotknięte rakiem piersi, jajników, szyjki macicy itp. Ale dopiero niedawno zaczęło szeroko reklamować ofertę. Taka kampania reklamowa bazuje na lękach potencjalnych klientów. Glenn Cooke – dyrektor Life Insurance Canada.com Inc. – uważa, że ubezpieczenie od śmiertelnej choroby, takiej jak nowotwór złośliwy, sprzedaje się jak cukierki dzieciom. Polisę powinno kupować się w oparciu o pobudki finansowe, nie emocjonalne. – ostrzega Glenn Cooke. A jeśli chodzi o te pierwsze, można wątpić czy kwota odszkodowania w wysokości od 25 do 200 tys. dolarów rzeczywiście jest w stanie pokryć potrzeby chorego (w Polsce jest to około 130 tys., więcej na ten temat można przeczytać w tekście o ubezpieczeniu na wypadek nowotworu). Ponadto, jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, pacjent który usłyszał, że cierpi na raka lub inną śmiertelną chorobę, nawet jeśli wcześniej pomyślał o kupnie polisy, może nie dostać odszkodowania ze względu na restrykcyjne warunki umowy (na przykład jeśli choroba jest we wczesnym stadium rozwoju).

Z drugiej strony czy cały rynek ubezpieczeń nie opiera się na strachu? Przed utratą dóbr materialnych, wypadkiem, chorobą i śmiercią? Ubezpieczenie od śmiertelnej choroby może okazać się dobrą decyzją, ale tylko jeśli podejmowana jest bez pośpiechu, racjonalnie i bez zbędnego wkładu emocji. Odszkodowanie może nie pokryć kosztów drogiego eksperymentalnego leczenia, ale okaże się pomocne, jeśli najlepsza klinika onkologiczna znajduje się na drugim końcu kraju, a na biopsję w publicznej placówce trzeba czekać kilka miesięcy.

Foto: by Vic, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments