Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Aktualizacja:
Ovarian and Cervical Cancer Awareness. a Teal Ribbonin Top View position, Uterus, Female Reproductive System, Women’s Health, PCOS and Gynecology

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na raka?

Przede wszystkim należy zrozumieć, dlaczego ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej tak ważne. Nowotwory są jednymi z najpoważniejszych i niestety również najbardziej kosztownych chorób, które mogą dotknąć człowieka. Koszty leczenia mogą być wysokie, zwłaszcza jeśli chcemy mieć dostęp do najnowszych leków i procedur medycznych, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowa polisa daje Ci gwarancję, że w przypadku diagnozy choroby będziesz miał dostęp do najlepszej opieki medycznej i finansowego wsparcia. To ważne, ponieważ w tym trudnym czasie należy skupić się przede wszystkim na powrocie do zdrowia.

Skala chorób nowotworowych w Polsce

Rak to poważny problem w Polsce. Analiza danych Krajowego Rejestru Nowotworów uzmysławia, że nowotwory złośliwe są coraz bardziej palącym problemem dla społeczeństwa, zdrowia publicznego oraz gospodarki. Aby jeszcze lepiej uzmysłowić sobie skalę problemu, z którym się borykamy, warto przytoczyć kilka kluczowych liczb.

  • Liczba nowych przypadków nowotworów wynosi około 170 tysięcy rocznie, przy ponad 100 tysiącach zgonów związanych z tą chorobą.
  • Obecnie ponad 1,17 miliona Polaków boryka się z chorobą nowotworową, co stanowi istotny wskaźnik dla drugiej dekady XXI wieku.
  • Szacuje się, że na każde 100 tysięcy mieszkańców Polski rocznie około 440 osób otrzymuje pozytywną diagnozę.
  • Ponad 3 tysiące osób żyje z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu ostatnich 10 lat.
  • Częstość występowania nowotworów rośnie wykładniczo wraz z wiekiem, zwiększając się dziesięciokrotnie co dwie lub trzy dekady życia.
  • Nowotwory zajmują drugie miejsce pod względem przyczyn zgonów w Polsce, tuż po chorobach układu krążenia, odpowiadając za około 1/4 wszystkich zgonów.

 

Warto też dodać, że w połowie drugiej dekady XXI wieku, nowotwory były przyczyną 1/3 przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 20-44 lat oraz około 50% zgonów w grupie 45-64 lat.

Właśnie dlatego dedykowane ubezpieczenia zdrowotne, które oferują wsparcie od diagnozy aż po rehabilitację, stają się coraz bardziej pożądanym produktem na rynku.

Korzyści z ubezpieczenia na raka

Jeśli zastanawiasz się, co powinna zawierać Twoja onkopolisa, pamiętaj, że warto dopasować ubezpieczenie do konkretnych potrzeb. Pamiętaj, że pozytywna diagnoza to dopiero początek drogi do zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje pacjentom z podejrzeniem raka priorytetowe traktowanie, ale mimo to czas oczekiwania na badania i operacje może sięgać nawet 63 dni. To długi okres niepewności, który skłania wiele osób do wyboru prywatnej ścieżki diagnostyki, mimo jej znacznych kosztów.

Gwarancja szybkiego dostępu do diagnostyki i terapii, wraz z finansowym zabezpieczeniem w przypadku konieczności leczenia, znacznie poprawia sytuację. Nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie chorych, ale także może istotnie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

  • Ubezpieczenie na raka musi pokrywać koszty leczenia, takie jak chemioterapia, radioterapia, operacje i leki przeciwnowotworowe. 
  • W przypadku diagnozy raka, warto wybrać polisę, z tytułu której wypłacona zostanie jednorazowa kwota, którą ubezpieczony może wykorzystać na dowolny cel, np. na pokrycie kosztów leczenia, utrzymanie rodziny lub spłatę innych zobowiązań finansowych.
  • Niektórzy ubezpieczyciele oferują wsparcie zarówno na etapie leczenia jak i rehabilitacji. Zakończenie chemioterapii to nie wszystko. Nadal konieczne będą badania, ale też porady dietetyczne, rehabilitacja czy wsparcie psychologiczne.
  • Ubezpieczenie na raka musi chronić Ciebie przed finansowymi trudnościami w trakcie leczenia.
  • Ochrona w ramach polisy na życie zwykle zapewnia też wypłatę świadczenia na wypadek śmierci lub trwałego inwalidztwa ubezpieczonego. Ten rodzaj ubezpieczenia pozwala Ci finansowo zabezpieczyć również najbliższych.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Wybierając polisę, pamiętaj, aby przeanalizować wszystkie za i przeciw i postawić na sprawdzonego partnera, który nie zawiedzie w trudnej sytuacji życiowej.

Warto pamiętać, że większość tzw. rakowych produktów, które mają w ofercie Towarzystwa Ubezpieczeniowe, stanowi rozszerzenie ubezpieczenia na życie. Jeśli interesuje Cię krótkoterminowa ochrona, np. umowa roczna z opcją przedłużenia to szukasz samodzielnego produktu, a tych na rynku jest znacznie mniej.

1. Określ swoje potrzeby

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie potrzeb i oczekiwań wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Zastanów się, czy potrzebujesz polisy, która pokryje tylko koszty leczenia, czy również zagwarantuje jednorazową wypłatę w momencie diagnozy nowotworu. Sprawdź również, czy ubezpieczenie chroni jedynie Ciebie, czy również Twoją rodzinę.

2. Oceń zakres ochrony

Przed podjęciem decyzji, dokładnie zapoznaj się z zakresem ochrony oferowanym przez ubezpieczyciela. Sprawdź:

  • jakie choroby nowotworowe obejmuje polisa, 
  • jakie procedury medyczne i leki są objęte ubezpieczeniem, 
  • jakie są limity wypłat,
  • czy ubezpieczyciel oferuje wsparcie przed i po leczeniu.

3. Przeanalizuj warunki ubezpieczenia

Przeczytaj dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby zrozumieć, jakie są zasady wypłaty świadczeń, jakie są wykluczenia i ograniczenia oraz kiedy możliwe jest przedłużenie polisy. Skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym lub ekspertem Punkty, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

4. Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli

Przed podjęciem decyzji, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli na rynku, zarówno polisy na życie jak i ochronę krótkoterminową. Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia. Skorzystaj porównywarek online lub skonsultuj się z doświadczonym ekspertem, aby dokonać świadomego wyboru.

5. Przeczytaj opinie i recenzje

Wybierz sprawdzonego partnera, który nie zawiedzie Cię w trudnej sytuacji. Przeczytaj opinie i recenzje innych klientów na temat ubezpieczyciela i polis, które posiada w swoim portfolio. Sprawdź, jakie są doświadczenia innych osób związane z wypłatą świadczeń, obsługą klienta i procesem składania roszczeń.

Wybór najlepszego ubezpieczenia na raka jest ważnym krokiem, jeśli chodzi o zapewnienie pełnej ochrony w przypadku diagnozy tak poważnej choroby. Pamiętaj, że każda polisa ubezpieczeniowa ma swoje unikalne cechy, zasady i warunki, dlatego warto dokładnie przestudiować ofertę i skonsultować się z ekspertem, aby podjąć najlepszą decyzję. Przemyśl swoje potrzeby, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli i zabezpiecz swoją przyszłość już dziś.

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na raka?
Jakie korzyści oferuje ubezpieczenie na raka?
Jak ocenić zakres ochrony ubezpieczenia na raka?
Jakie kryteria należy uwzględnić przy wyborze ubezpieczyciela?
Czy istnieją różnice między ubezpieczeniami na raka dostępnymi na rynku?
Czy istnieją dodatkowe opcje, które warto rozważyć przy wyborze ubezpieczenia na raka?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej zapewnia finansową pomoc w przypadku diagnozy tej poważnej choroby, co pozwala skupić się na powrocie do zdrowia bez obaw o koszty leczenia.
  • Ochrona oferowana przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe może obejmować m.in. koszty leczenia, operację, leki przeciwnowotworowe oraz wsparcie przed i po terapii, zapewniając kompleksową opiekę medyczną. Jednak przed podjęciem decyzji zawsze dokładnie zapoznaj się z OWU.
  • Jeśli zależy Ci na długoterminowej ochronie finansowej, która obejmie również Twoich najbliższych, wybierz opcję rozszerzenia ubezpieczenia na życie. Z kolei gdy interesuje Cię krótkoterminowa ochrona z możliwością przedłużenia, pamiętaj, że szukasz samodzielnego produktu, a tych na rynku jest mniej.
  • Wybierając najlepszą polisę, określ swoje potrzeby, oceniając zakres ochrony i analizując warunki ubezpieczenia, tak aby wybrać opcję odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim zakres ochrony i opinie klientów. W ten sposób najlepiej zabezpieczysz swoją przyszłość.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej