Ubezpieczenie na wypadek nowotworu - jak wykupić? Czy warto?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – jak wykupić? Czy warto?

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce ciągle się rozwija. Nowością są ubezpieczenia na wypadek nowotworu – według oceny specjalistów znakomicie przemyślane produkty. W Polsce najczęstszymi nowotworami są rak płuc, jelita grubego, rak prostaty, piersi i szyjki macicy. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Czy ubezpieczenie rzeczywiście może zapewnić pomoc finansową w czasie choroby? Jak to zwykle bywa, i tak i nie.

KUP NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE I ZAPEWNIJ SOBIE BEZPIECZEŃSTWO W KAŻDEJ SYTUACJI!

Kruczek pierwszy: wykup inne ubezpieczenie

W Nationale-Nederlanden (dawniej ING) i AXA, dwóch z trzech ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie na wypadek nowotworu, można je wykupić wyłącznie przy zakupie innej polisy. I to niemałej – w ING jest ono częścią pakietu „Sposób na przyszłość”, którego minimalna składka wynosi 150 złotych. Pakiet składa się z dwóch części: ochronnej i inwestycyjnej. To od klienta zależy ile pieniędzy ze składki chce przeznaczyć na ochronę zdrowia, a ile zainwestować. Ubezpieczyciel kusi dodatkowym zarobkiem, ale pamiętaj, że nie może go zapewnić –  programów inwestycyjnych (w przeciwieństwie do lokat) nie obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.W ING w ramach jednej polisy można ubezpieczyć nawet 10 osób, a już przy 2 osobach klient otrzymuje 10 procent zniżki.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

W AXA ubezpieczenie można kupić przy kilku różnych pakietach, a zapłacimy za nie 35 złotych miesięcznie. Ubezpieczyciel oferuje również szeroką gamę dodatkowych usług assistance medycznego: opiekę domową i pielęgniarską, transport, pomoc psychologa, sprzęt rehabilitacyjny. Ubezpieczyciel oferuje również możliwość korzystania z szerokiego pakietu świadczeń ambulatoryjnych m.in. z usług lekarzy i badań.

Jedynym ubezpieczycielem, u którego można wykupić polisę antyrakową samodzielnie, jest AIG. Towarzystwo to oferuje dwa rodzaje polis: jedną dla klientów w przedziale 20-59 lat, drugą tylko dla kobiet. „Szansa”, czyli polisa dla kobiet, obejmuje zachorowania na siedem najczęściej występujących nowotworów kobiecych. Ubezpieczyciel gwarantuje nawet 130 tysięcy złotych odszkodowania w gotówce. Aby móc ubiegać się o świadczenie, należy się zgłosić z dokumentem potwierdzającym diagnozę lekarza (nowotwór złośliwy). Pieniądze powinniśmy otrzymać już w ciągu kilku dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie śmiertelnej choroby

Kruczek drugi: nie chroni przed wszystkimi nowotworami

Polisy te nie chronią jednak przed wszystkimi rodzajami nowotworów. Informacje o chorobach, które są wykluczone z ubezpieczenia, znajdują się w katalogu wyłączeń odpowiedzialności, od którego warto zacząć czytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczenia te zapewniają świadczenie tylko w przypadku nowotworów złośliwych, guzów mózgu i nowotworów ograniczonych do jednej tkanki danego narządu. Nie obejmują nowotworów we wczesnym stadium oraz np. nowotworów skóry i czerniaków, których usunięcie daje pacjentowi duże szanse wyleczenia.

Kiedy należy się wypłata świadczenia?

Ubezpieczyciele zapewniają, że wypłatę świadczenia otrzymujemy już w kilka dni po przyniesieniu od lekarza zaświadczenia z diagnozą. Pieniądze dostajemy co 30 dni, przez kilka bądź kilkanaście miesięcy. Liderem tutaj jest Axa, która jako jedyna oferuje wypłatę świadczenia przez 12 miesięcy. Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników: wysokości składki, wieku ubezpieczonego i warunków, które znalazły się w umowie. Wyższe odszkodowanie dostanie 20-latek niż 50-latek.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie AVIVA

Suma ubezpieczenia wynosi od 50 do 70 tysięcy złotych. W przypadku zachorowania na raka, kiedy koszty leczenia zwykle są bardzo duże, to kwota, która może znacząco wspomóc proces leczenia. Z tego powodu warto zastanowić się nad wykupieniem takiej polisy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy występuje obciążenie genetyczne, czyli nowotworów pojawiał się w przeszłości w rodzinie.

Podsumowując, polisy na wypadek nowotworu oferuje obecnie tylko 3 ubezpieczycieli (Nationale-Nederlanden, AIG i AXA). Polisy antyrakowe są zwykle dodatkiem do innych ubezpieczeń, jedynie AIG oferuje je samodzielnie. Składki są rozmaite i zależą od rodzaju pakietu oraz dodatkowych korzyści, które oferuje pakiet (np. medycznego assistance) – w tym momencie wahają się od kilku do nawet 150 złotych miesięcznie. Wypłata świadczenia następuje już kilka dni po pokazaniu zaświadczenia z diagnozą i wpływa na konto klienta co 30 dni, przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie na wypadek nowotworu w tej chwili oferuje tylko 3 ubezpieczycieli: Nationale-Nederlanden, AIG i AXA.
  • Tylko w AIG można wykupić je samodzielnie. W NN i AXA są to dodatkowe produkty, które można kupić w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.
  • Ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich nowotworów. Wykluczone są te, które dają pacjentowi duże szanse na wyleczenie.
  • Można je wykupić maksymalnie na 40 lat.
  • W razie choroby ubezpieczony przez kilka albo kilkanaście miesięcy będzie otrzymywał świadczenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej