Rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce ciągle się rozwija. Nowością są ubezpieczenia na wypadek nowotworu – według oceny specjalistów znakomicie przemyślane produkty. W Polsce najczęstszymi nowotworami są rak płuc, jelita grubego, rak prostaty, piersi i szyjki macicy. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Czy ubezpieczenie rzeczywiście może zapewnić pomoc finansową w czasie choroby? Jak to zwykle bywa, i tak i nie.
KUP NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE I ZAPEWNIJ SOBIE BEZPIECZEŃSTWO W KAŻDEJ SYTUACJI!
Kruczek pierwszy: wykup inne ubezpieczenie
W Nationale-Nederlanden (dawniej ING) i AXA, dwóch z trzech ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie na wypadek nowotworu, można je wykupić wyłącznie przy zakupie innej polisy. I to niemałej – w ING jest ono częścią pakietu „Sposób na przyszłość”, którego minimalna składka wynosi 150 złotych. Pakiet składa się z dwóch części: ochronnej i inwestycyjnej. To od klienta zależy ile pieniędzy ze składki chce przeznaczyć na ochronę zdrowia, a ile zainwestować. Ubezpieczyciel kusi dodatkowym zarobkiem, ale pamiętaj, że nie może go zapewnić – programów inwestycyjnych (w przeciwieństwie do lokat) nie obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.W ING w ramach jednej polisy można ubezpieczyć nawet 10 osób, a już przy 2 osobach klient otrzymuje 10 procent zniżki.
Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć
W AXA ubezpieczenie można kupić przy kilku różnych pakietach, a zapłacimy za nie 35 złotych miesięcznie. Ubezpieczyciel oferuje również szeroką gamę dodatkowych usług assistance medycznego: opiekę domową i pielęgniarską, transport, pomoc psychologa, sprzęt rehabilitacyjny. Ubezpieczyciel oferuje również możliwość korzystania z szerokiego pakietu świadczeń ambulatoryjnych m.in. z usług lekarzy i badań.
Jedynym ubezpieczycielem, u którego można wykupić polisę antyrakową samodzielnie, jest AIG. Towarzystwo to oferuje dwa rodzaje polis: jedną dla klientów w przedziale 20-59 lat, drugą tylko dla kobiet. „Szansa”, czyli polisa dla kobiet, obejmuje zachorowania na siedem najczęściej występujących nowotworów kobiecych. Ubezpieczyciel gwarantuje nawet 130 tysięcy złotych odszkodowania w gotówce. Aby móc ubiegać się o świadczenie, należy się zgłosić z dokumentem potwierdzającym diagnozę lekarza (nowotwór złośliwy). Pieniądze powinniśmy otrzymać już w ciągu kilku dni.
Czytaj także: Ubezpieczenie śmiertelnej choroby
Kruczek drugi: nie chroni przed wszystkimi nowotworami
Polisy te nie chronią jednak przed wszystkimi rodzajami nowotworów. Informacje o chorobach, które są wykluczone z ubezpieczenia, znajdują się w katalogu wyłączeń odpowiedzialności, od którego warto zacząć czytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczenia te zapewniają świadczenie tylko w przypadku nowotworów złośliwych, guzów mózgu i nowotworów ograniczonych do jednej tkanki danego narządu. Nie obejmują nowotworów we wczesnym stadium oraz np. nowotworów skóry i czerniaków, których usunięcie daje pacjentowi duże szanse wyleczenia.
Kiedy należy się wypłata świadczenia?
Ubezpieczyciele zapewniają, że wypłatę świadczenia otrzymujemy już w kilka dni po przyniesieniu od lekarza zaświadczenia z diagnozą. Pieniądze dostajemy co 30 dni, przez kilka bądź kilkanaście miesięcy. Liderem tutaj jest Axa, która jako jedyna oferuje wypłatę świadczenia przez 12 miesięcy. Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników: wysokości składki, wieku ubezpieczonego i warunków, które znalazły się w umowie. Wyższe odszkodowanie dostanie 20-latek niż 50-latek.
Czytaj także: Ubezpieczenie na życie AVIVA
Suma ubezpieczenia wynosi od 50 do 70 tysięcy złotych. W przypadku zachorowania na raka, kiedy koszty leczenia zwykle są bardzo duże, to kwota, która może znacząco wspomóc proces leczenia. Z tego powodu warto zastanowić się nad wykupieniem takiej polisy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy występuje obciążenie genetyczne, czyli nowotworów pojawiał się w przeszłości w rodzinie.
Podsumowując, polisy na wypadek nowotworu oferuje obecnie tylko 3 ubezpieczycieli (Nationale-Nederlanden, AIG i AXA). Polisy antyrakowe są zwykle dodatkiem do innych ubezpieczeń, jedynie AIG oferuje je samodzielnie. Składki są rozmaite i zależą od rodzaju pakietu oraz dodatkowych korzyści, które oferuje pakiet (np. medycznego assistance) – w tym momencie wahają się od kilku do nawet 150 złotych miesięcznie. Wypłata świadczenia następuje już kilka dni po pokazaniu zaświadczenia z diagnozą i wpływa na konto klienta co 30 dni, przez kilka lub kilkanaście miesięcy.
Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze
Podsumowanie
- Ubezpieczenie na wypadek nowotworu w tej chwili oferuje tylko 3 ubezpieczycieli: Nationale-Nederlanden, AIG i AXA.
- Tylko w AIG można wykupić je samodzielnie. W NN i AXA są to dodatkowe produkty, które można kupić w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.
- Ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich nowotworów. Wykluczone są te, które dają pacjentowi duże szanse na wyleczenie.
- Można je wykupić maksymalnie na 40 lat.
- W razie choroby ubezpieczony przez kilka albo kilkanaście miesięcy będzie otrzymywał świadczenie.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.
Troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie to priorytet dla każdej odpowiedzialnej osoby. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z różnorodnymi dolegliwościami, posiadanie prywatnego ubezpieczenia medycznego staje się coraz bardziej popularne. Ranking pakietów medycznych 2024 to kompleksowe zestawienie najlepszych ofert, które pozwoli Ci wybrać optymalną ochronę.
Niewydolność NFZ powoduje, że coraz więcej Polaków kupuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl przetestowała dostępne na rynku pakiety medyczne. Dowiedz się, które ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze.
Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Ubezpieczenia te wygrywają w pojedynku z państwową służbą zdrowia. Tym razem analizujemy ofertę ubezpieczenia zdrowotnego w TU Allianz Życie Polska S.A. (Allianz). Jakie korzyści niesie ono dla pracowników, kto może zostać objęty ochroną i jakie świadczenia gwarantują poszczególne pakiety?
Prywatne pakiety medyczne wiele osób odstraszają ceną. Leczenie poza NFZ uznajemy za bardzo drogie. Ale czy słusznie? Sprawdziliśmy, które usługi są rzeczywiście najdroższe. Czy faktycznie ich potrzebujemy? Czy osoby, które zarabiają mniej, mogą również skorzystać z prywatnego leczenia? Prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie są drogie, przekonajcie się z nami.
Coraz więcej Polaków chce mieć lepszy dostęp do opieki medycznej. Dlatego oprócz standardowego ubezpieczenia w NFZ decydujemy się na wykup dodatkowej polisy zdrowotnej. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.