Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!

Aktualizacja:
zielona-karta-zmiany-2023

Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony

Dawniej, każdy kierowca przekraczający granicę był zobowiązany do posiadania tzw. Zielonej Karty. To ona była respektowanym dokumentem w Europie, potwierdzającym posiadanie obowiązkowego OC. Na ten moment wiele państw odeszło od tego obowiązku, a tylko nieliczne wciąż wymagają go przy kontroli drogowej lub przekraczaniu przejścia granicznego.

Kiedy potrzebujesz Zielonej Karty OC?

Zielona Karta OC to dokument, który został stworzony w 1953 roku i wciąż jest w użytku! To nic innego jak Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który będzie działać na terenie kraju, w którym kierowca obecnie się znajduje. Oznacza to, że nie ciąży na nim obowiązek dokupowania dodatkowego, lokalnego ubezpieczenia OC.

Jeszcze kilkanaście lat temu, podróżując po krajach europejskich, należało posiadać fizyczny dokument i legitymować się nim na przejściach granicznych czy podczas kontroli drogowej. Odeszło się jednak od tej praktyki, a dla ułatwienia powstał system Porozumienia Wielostronnego. Zakłada on, że każdy zarejestrowany samochód posiada ubezpieczenie OC.

Białoruś i Rosja bez Zielonej Karty!

Zielona Karta zwalnia z dokupowania dodatkowego ubezpieczenia OC na terenie kraju, do którego się podróżuje. Choć w większości krajów wspólnoty nie trzeba posiadać fizycznego dokumentu, to będzie on niezbędny w innych państwach. Do takich należą m.in.: Albania, Iran, Izrael, Macedonia, Tunezja, Turcja czy Ukraina.

Na liście krajów, w których obowiązywała Zielona Karta, były jeszcze dwa inne – Rosja i Białoruś. W toku wypowiedzenia obustronnie umowy przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i tożsame biura po drugiej stronie granicy Zielona Karta nie będzie już chronić polskich kierowców.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC z Zieloną Kartą
Kalkulator OC/AC

Co zmienia zerwanie umowy z białoruską i rosyjską granicą?

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych w czerwcu 2022 roku wypowiedziało dalsze respektowanie Zielonej Karty dla obywateli tych krajów. Reakcja naszego biura spotkała się z natychmiastową po drugiej stronie granicy. Aktualnie wciąż można podróżować z Zieloną Kartą, ale już od 1 czerwca 2023 roku nie będzie ona spełniała swojej funkcji. Nie będzie chronić w momencie powstania szkody na terytorium Rosji lub Białorusi.

Jak podróżować po Białorusi i Rosji od czerwca 2023 roku?

Każdy, kto będzie chciał pojechać swoim samochodem na wschód, będzie zobowiązany do zakupu granicznego ubezpieczenia OC. Takie ubezpieczenie ma kosztować 15 euro. Jeżeli kierowca nie będzie posiadać stosownych polis, może otrzymać karę w wysokości 200 euro! Aby uniknąć mandatu, można też pozostawić swoje auto w neutralnej strefie i dalej przemieszczać się po tych dwóch państwach korzystając z dostępnej komunikacji miejskiej.

Sprawdź takżę: Bez Zielonej karty nie zwiedzisz Dubrownika!

Zmiany w wyglądzie Zielonej Karty

Punkta przypomina także o zmianie wyglądu Zielonej Karty, która jeszcze do niedawna występowała w kolorze zgodnym z nazwą. Od 1 lipca 2021 roku zaczęto wystawiać biały szablon dokumentu. Od 31 grudnia 2021 roku obowiązuje tylko wersja biała, co oznacza, że wszystkie zielone certyfikaty tracą ważność najpóźniej z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Jakie przepisy obowiązują obecnie?

Zmiany w zakresie Zielonej Karty na terenie Białorusi i Rosji wchodzą w życie dopiero 1 czerwca 2023. W związku z tym oznacza to, że jeszcze jest szansa podróżować do tych miejsc, na „jednym” ubezpieczeniu. Aby wyrobić dokument, należy skontaktować się z biurem obsługi swojego ubezpieczyciela i wystąpić z prośbą o wystawienie Zielonej Karty.

W praktyce taki dokument jest wystawiany w ciągu kilkunastu dni, dlatego należy zaplanować wcześniejszy kontakt z TU. Na jakich zasadach będzie działać ubezpieczenie OC? Zgodnie z tabelą i kwotami gwarantowanymi, które ustalane są przez ogólnoeuropejskie przepisy.

Ponadto należy mieć na uwadze, że wybrani ubezpieczyciele będą wymagać dodatkowej opłaty za wyrobienie dokumentu.  Ile kosztuje Zielona Karta OC? Najczęściej są to symboliczne kwoty w wysokości 20-50 złotych, które należy uiścić jednorazowo.

Sprawdź, którzy ubezpieczyciele oferują OC z Zieloną Kartą

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC poza granicami Polski.
  2. Od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta przestanie obowiązywać w Rosji i na Białorusi.
  3. Kierowcy poruszający się po wschodnich krajach zobligowani będą do zakupienia ubezpieczenia granicznego.
  4. Brak odpowiedniego ubezpieczenia OC grozi mandatem w wysokości 200 euro.
  5. Od 31 grudnia 2022 roku tracą ważność wszystkie certyfikaty wydane w kolorze zielonym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia - gdzie można kupić i ile kosztuje?
2016.08.11
Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia – co musisz wiedzieć?

Przed każdą podróżą warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik - plan wycieczki, hotel, samochód, ubezpieczenie. Zanim ruszysz, sprawdź czy masz opłacone OC i, jeśli wybierasz się do krajów spoza Europy przyda Ci się Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia - przykładowo. Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Jeśli nie wziąłeś ze sobą Zielonej Karty, możesz wykupić Ubezpieczenie Graniczne.
2022.03.30
Ubezpieczenie graniczne – rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty

Jedziesz za granicę, ale nie wziąłeś Zielonej Karty? Nie we wszystkich państwach wystarczy polskie OC. W takim wypadku będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC graniczne, zwłaszcza jeśli wybierasz się na Bałkany albo do krajów wschodnich. W razie braku Zielonej Karty przy wjeździe na terytorium Polski dodatkową polisę muszą również nabyć właściciele pojazdów, które są zarejestrowane poza Unią Europejską.

Czytaj więcej
2024.10.08
Wjazd do Polski z Ukrainy – które przepisy obowiązują uchodźców, którzy wjechali na teren RP po 24.02?

Wielu uchodźców z Ukrainy wjeżdża do Polski samochodem. Tymczasem, aby poruszać się po polskich drogach, wymagane jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jakie jeszcze przepisy obowiązują obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju?

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Kogo obowiązuje karta kierowcy i jak ją wyrobić?

Prowadzenie pojazdów wymagających specjalistycznych uprawnień, np. ciężarówki czy autokary, wiąże się z koniecznością posiadania określonych dokumentów. Jednym z nich jest karta kierowcy – elektroniczny identyfikator, który pozwala na monitorowanie czasu pracy zawodowych kierowców oraz zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Nieznajomość przepisów dotyczących tej karty może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Czytaj więcej
2018.07.24  •  Samochód
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy?

Karta pojazdu to dokument przypisany na stałe do danego pojazdu i zawierający jego historię. Obecnie praktycznie każde auto ma swój numer karty pojazdu. Polska wprowadziła obowiązek wystawiania dokumentu 1. lipca 1999 roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czym dokładnie jest karta pojazdu i gdzie znajdziemy jej numer?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej