Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!

Aktualizacja:
zielona-karta-zmiany-2023

Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony

Dawniej, każdy kierowca przekraczający granicę był zobowiązany do posiadania tzw. Zielonej Karty. To ona była respektowanym dokumentem w Europie, potwierdzającym posiadanie obowiązkowego OC. Na ten moment wiele państw odeszło od tego obowiązku, a tylko nieliczne wciąż wymagają go przy kontroli drogowej lub przekraczaniu przejścia granicznego.

Kiedy potrzebujesz Zielonej Karty OC?

Zielona Karta OC to dokument, który został stworzony w 1953 roku i wciąż jest w użytku! To nic innego jak Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który będzie działać na terenie kraju, w którym kierowca obecnie się znajduje. Oznacza to, że nie ciąży na nim obowiązek dokupowania dodatkowego, lokalnego ubezpieczenia OC.

Jeszcze kilkanaście lat temu, podróżując po krajach europejskich, należało posiadać fizyczny dokument i legitymować się nim na przejściach granicznych czy podczas kontroli drogowej. Odeszło się jednak od tej praktyki, a dla ułatwienia powstał system Porozumienia Wielostronnego. Zakłada on, że każdy zarejestrowany samochód posiada ubezpieczenie OC.

Białoruś i Rosja bez Zielonej Karty!

Zielona Karta zwalnia z dokupowania dodatkowego ubezpieczenia OC na terenie kraju, do którego się podróżuje. Choć w większości krajów wspólnoty nie trzeba posiadać fizycznego dokumentu, to będzie on niezbędny w innych państwach. Do takich należą m.in.: Albania, Iran, Izrael, Macedonia, Tunezja, Turcja czy Ukraina.

Na liście krajów, w których obowiązywała Zielona Karta, były jeszcze dwa inne – Rosja i Białoruś. W toku wypowiedzenia obustronnie umowy przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i tożsame biura po drugiej stronie granicy Zielona Karta nie będzie już chronić polskich kierowców.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC z Zieloną Kartą
Kalkulator OC/AC

Co zmienia zerwanie umowy z białoruską i rosyjską granicą?

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych w czerwcu 2022 roku wypowiedziało dalsze respektowanie Zielonej Karty dla obywateli tych krajów. Reakcja naszego biura spotkała się z natychmiastową po drugiej stronie granicy. Aktualnie wciąż można podróżować z Zieloną Kartą, ale już od 1 czerwca 2023 roku nie będzie ona spełniała swojej funkcji. Nie będzie chronić w momencie powstania szkody na terytorium Rosji lub Białorusi.

Jak podróżować po Białorusi i Rosji od czerwca 2023 roku?

Każdy, kto będzie chciał pojechać swoim samochodem na wschód, będzie zobowiązany do zakupu granicznego ubezpieczenia OC. Takie ubezpieczenie ma kosztować 15 euro. Jeżeli kierowca nie będzie posiadać stosownych polis, może otrzymać karę w wysokości 200 euro! Aby uniknąć mandatu, można też pozostawić swoje auto w neutralnej strefie i dalej przemieszczać się po tych dwóch państwach korzystając z dostępnej komunikacji miejskiej.

Sprawdź takżę: Bez Zielonej karty nie zwiedzisz Dubrownika!

Zmiany w wyglądzie Zielonej Karty

Punkta przypomina także o zmianie wyglądu Zielonej Karty, która jeszcze do niedawna występowała w kolorze zgodnym z nazwą. Od 1 lipca 2021 roku zaczęto wystawiać biały szablon dokumentu. Od 31 grudnia 2021 roku obowiązuje tylko wersja biała, co oznacza, że wszystkie zielone certyfikaty tracą ważność najpóźniej z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Jakie przepisy obowiązują obecnie?

Zmiany w zakresie Zielonej Karty na terenie Białorusi i Rosji wchodzą w życie dopiero 1 czerwca 2023. W związku z tym oznacza to, że jeszcze jest szansa podróżować do tych miejsc, na „jednym” ubezpieczeniu. Aby wyrobić dokument, należy skontaktować się z biurem obsługi swojego ubezpieczyciela i wystąpić z prośbą o wystawienie Zielonej Karty.

W praktyce taki dokument jest wystawiany w ciągu kilkunastu dni, dlatego należy zaplanować wcześniejszy kontakt z TU. Na jakich zasadach będzie działać ubezpieczenie OC? Zgodnie z tabelą i kwotami gwarantowanymi, które ustalane są przez ogólnoeuropejskie przepisy.

Ponadto należy mieć na uwadze, że wybrani ubezpieczyciele będą wymagać dodatkowej opłaty za wyrobienie dokumentu.  Ile kosztuje Zielona Karta OC? Najczęściej są to symboliczne kwoty w wysokości 20-50 złotych, które należy uiścić jednorazowo.

Sprawdź, którzy ubezpieczyciele oferują OC z Zieloną Kartą

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Podsumowanie

  1. Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC poza granicami Polski.
  2. Od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta przestanie obowiązywać w Rosji i na Białorusi.
  3. Kierowcy poruszający się po wschodnich krajach zobligowani będą do zakupienia ubezpieczenia granicznego.
  4. Brak odpowiedniego ubezpieczenia OC grozi mandatem w wysokości 200 euro.
  5. Od 31 grudnia 2022 roku tracą ważność wszystkie certyfikaty wydane w kolorze zielonym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej