Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!

Aktualizacja:
zielona-karta-zmiany-2023

Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony

Dawniej, każdy kierowca przekraczający granicę był zobowiązany do posiadania tzw. Zielonej Karty. To ona była respektowanym dokumentem w Europie, potwierdzającym posiadanie obowiązkowego OC. Na ten moment wiele państw odeszło od tego obowiązku, a tylko nieliczne wciąż wymagają go przy kontroli drogowej lub przekraczaniu przejścia granicznego.

Kiedy potrzebujesz Zielonej Karty OC?

Zielona Karta OC to dokument, który został stworzony w 1953 roku i wciąż jest w użytku! To nic innego jak Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który będzie działać na terenie kraju, w którym kierowca obecnie się znajduje. Oznacza to, że nie ciąży na nim obowiązek dokupowania dodatkowego, lokalnego ubezpieczenia OC.

Jeszcze kilkanaście lat temu, podróżując po krajach europejskich, należało posiadać fizyczny dokument i legitymować się nim na przejściach granicznych czy podczas kontroli drogowej. Odeszło się jednak od tej praktyki, a dla ułatwienia powstał system Porozumienia Wielostronnego. Zakłada on, że każdy zarejestrowany samochód posiada ubezpieczenie OC.

Białoruś i Rosja bez Zielonej Karty!

Zielona Karta zwalnia z dokupowania dodatkowego ubezpieczenia OC na terenie kraju, do którego się podróżuje. Choć w większości krajów wspólnoty nie trzeba posiadać fizycznego dokumentu, to będzie on niezbędny w innych państwach. Do takich należą m.in.: Albania, Iran, Izrael, Macedonia, Tunezja, Turcja czy Ukraina.

Na liście krajów, w których obowiązywała Zielona Karta, były jeszcze dwa inne – Rosja i Białoruś. W toku wypowiedzenia obustronnie umowy przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i tożsame biura po drugiej stronie granicy Zielona Karta nie będzie już chronić polskich kierowców.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC z Zieloną Kartą
Kalkulator OC/AC

Co zmienia zerwanie umowy z białoruską i rosyjską granicą?

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych w czerwcu 2022 roku wypowiedziało dalsze respektowanie Zielonej Karty dla obywateli tych krajów. Reakcja naszego biura spotkała się z natychmiastową po drugiej stronie granicy. Aktualnie wciąż można podróżować z Zieloną Kartą, ale już od 1 czerwca 2023 roku nie będzie ona spełniała swojej funkcji. Nie będzie chronić w momencie powstania szkody na terytorium Rosji lub Białorusi.

Jak podróżować po Białorusi i Rosji od czerwca 2023 roku?

Każdy, kto będzie chciał pojechać swoim samochodem na wschód, będzie zobowiązany do zakupu granicznego ubezpieczenia OC. Takie ubezpieczenie ma kosztować 15 euro. Jeżeli kierowca nie będzie posiadać stosownych polis, może otrzymać karę w wysokości 200 euro! Aby uniknąć mandatu, można też pozostawić swoje auto w neutralnej strefie i dalej przemieszczać się po tych dwóch państwach korzystając z dostępnej komunikacji miejskiej.

Zmiany w wyglądzie Zielonej Karty

Punkta przypomina także o zmianie wyglądu Zielonej Karty, która jeszcze do niedawna występowała w kolorze zgodnym z nazwą. Od 1 lipca 2021 roku zaczęto wystawiać biały szablon dokumentu. Od 31 grudnia 2021 roku obowiązuje tylko wersja biała, co oznacza, że wszystkie zielone certyfikaty tracą ważność najpóźniej z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Jakie przepisy obowiązują obecnie?

Zmiany w zakresie Zielonej Karty na terenie Białorusi i Rosji wchodzą w życie dopiero 1 czerwca 2023. W związku z tym oznacza to, że jeszcze jest szansa podróżować do tych miejsc, na „jednym” ubezpieczeniu. Aby wyrobić dokument, należy skontaktować się z biurem obsługi swojego ubezpieczyciela i wystąpić z prośbą o wystawienie Zielonej Karty.

W praktyce taki dokument jest wystawiany w ciągu kilkunastu dni, dlatego należy zaplanować wcześniejszy kontakt z TU. Na jakich zasadach będzie działać ubezpieczenie OC? Zgodnie z tabelą i kwotami gwarantowanymi, które ustalane są przez ogólnoeuropejskie przepisy.

Ponadto należy mieć na uwadze, że wybrani ubezpieczyciele będą wymagać dodatkowej opłaty za wyrobienie dokumentu.  Ile kosztuje Zielona Karta OC? Najczęściej są to symboliczne kwoty w wysokości 20-50 złotych, które należy uiścić jednorazowo.

Sprawdź, którzy ubezpieczyciele oferują OC z Zieloną Kartą

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Podsumowanie

  1. Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC poza granicami Polski.
  2. Od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta przestanie obowiązywać w Rosji i na Białorusi.
  3. Kierowcy poruszający się po wschodnich krajach zobligowani będą do zakupienia ubezpieczenia granicznego.
  4. Brak odpowiedniego ubezpieczenia OC grozi mandatem w wysokości 200 euro.
  5. Od 31 grudnia 2022 roku tracą ważność wszystkie certyfikaty wydane w kolorze zielonym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments