Zasada winy i ryzyka w ubezpieczeniu OC

Aktualizacja:
zasada winy i ryzyka

Nawet twój pies, który niechętnie opuszcza kanapę może spowodować szkodę. Jako jego właściciel będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Podobnie musisz się zachować, kiedy kierowany przez ciebie samochód przytrze na parkingu inne auto. Szkoda szkodzie nie jest jednak równa. W obu przypadkach obowiązują jednak inne zasady – winy i ryzyka. Czym się różnią i kiedy mają zastosowanie? Sprawdziliśmy.

W kodeksie cywilnym wymienione są dwie zasady odpowiedzialności cywilnej:

  • zasada winy
  • zasada ryzyka.

Czym różnią się od siebie i w jakich sytuacjach mają zastosowanie? Sprawdzamy.

Zasada winy

Zasada winy określona jest w Art. 415, 416 i 417 Kodeksu cywilnego. W przypadku „zwykłego Kowalskiego” najbardziej istotny jest Art. 415 – Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Zgodnie z tą zasadą jesteś zobowiązany do zadośćuczynienia za swoje czyny i naprawienia szkody. Co istotne, do naprawienia szkody jesteś zobowiązany nawet jeśli nie przyczyniłeś się bezpośrednio do jej powstania. Jeżeli np. twoje dziecko grając w piłkę czy rzucając się śnieżkami z koleżankami i kolegami wybije szybę w oknie u sąsiada czy uszkodzi jego samochód. Szkodę może też spowodować twój pupil. O jakiej szkodzie mowa? Pies może np. przedostać się na sąsiednie podwórko i zniszczyć hodowane przez niego wartościowe rośliny znajdujące się na jego posesji wartościowe przedmioty.

Z zasadą winy mamy też do czynienia w przypadku spowodowania szkody przez rowerzystę. Załóżmy, że jechałeś dość szybko rowerem po ścieżce dla rowerów i nie ustąpiłeś pierwszeństwa pieszemu, który przewrócił się i złamał rękę. W takiej sytuacji poszkodowany może od ciebie żądać odszkodowania.

Co zrobić żebyś w opisanych powyżej sytuacjach nie musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni? Wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

OC w życiu prywatnym jest ubezpieczeniem dobrowolnym, w przypadku którego ubezpieczyciel rekompensuje szkody osobowe (np. wspomniane powyżej potrącenie pieszego przez rowerzystę lub zderzenie z innym narciarzem na stoku) lub majątkowe (np. zalanie mieszkania poniżej) wyrządzone osobom trzecim przez:

  • ciebie i twoich bliskich, o ile prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe
  • twoje zwierzęta domowe
  • osoby, które pomagają ci w domu (np. przez opiekunkę do dziecka czy pomoc domową).

Zasada ryzyka

Zasada ryzyka także jest opisana w Kodeksie Cywilnym. Odnoszą się do niej Art. 430, 433–436 i 474. Poszczególne przywołane powyżej artykuły Kodeksu Cywilnego mówią m.in. o odpowiedzialności osoby prowadzącej na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) za szkody osobowe lub majątkowe wyrządzone komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności (Art. 435 KC) czy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części, którą ponosi samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (Art. 434 KC).

Zasada ryzyka odnosi się też do posiadaczy pojazdów mechanicznych. O ich odpowiedzialności za szkody osobowe lub majątkowe mówi Art. 436 par. 1 KC. W przeciwieństwie do zasady winy, gdzie była mowa wprost o zobowiązaniu do naprawienia wyrządzonej szkody, zasada ryzyka opiera się na innym założeniu – że osoba jeżdżąca pojazdem mechanicznym powinna ponosić odpowiedzialność za szkody, które mogą (choć nie muszą) mieć miejsca. Dlatego też ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe.

Stare przysłowie mówi, że „Polak jest mądry po szkodzie”. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda ta może – mówiąc kolokwialnie – uderzyć cię mocno po kieszeni (kiedy np. doniczka, która spadła z twojego balkonu uszkodzi dach nowego Audi sąsiada). Dlatego też lepiej – tak na wszelki wypadek – kupić ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. A jeśli masz samochód powinieneś pamiętać o terminowym opłacaniu składki ubezpieczeniowej. Jej nieopłacanie może mieć przykre konsekwencje.

 

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Odpowiedzialność cywilna - ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę
2016.02.12  •  Podróże
Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę

Gdy Twój pies pogryzie przechodnia, gdy nie wyhamujesz i uderzysz w tył samochodu przed Tobą, gdy nie dokręcisz kranu i woda zaleje mieszkanie sąsiada - w tych i wielu innych przypadkach zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Co to jest odpowiedzialność cywilna i jak można ją ubezpieczyć?

Czytaj więcej
Kto odpowiada za zalanie mieszkania?
2024.09.17  •  Podróże
Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Tak zwane zalania sąsiedzkie to najczęstsze szkody występujące w budynkach o wielu kondygnacjach. Szkody zalaniowe z reguły nie oznaczają poważnych zniszczeń, ale potrafią sprawić, że neutralne relacje sąsiedzkie przeistoczą się w prawdziwą “wojnę domową”. Bo cóż zrobić, gdy sąsiad nie poczuwa się do winy? Czy w ogóle może się do niej nie poczuwać, skoro wiadomo, że woda wylała się właśnie z jego mieszkania?

Czytaj więcej
Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera zależy od tego, czy przejazd jest płatny czy bezpłatny
2014.08.29  •  Podróże
Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Czy chciałbyś podróżować tanio? Odpowiedź jest oczywista. Niestety zwiedzanie nowych miejsc czy nawet codzienny dojazd do pracy wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania własnego środka transportu, ale i sporymi wydatkami – paliwo nie jest darmowe, bilety też. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporą ilość gotówki i dotrzeć do celu. O czym mowa? O (prawie) darmowej podwózce.

Czytaj więcej
Kiedy dziecko odpowiada za szkody
2015.09.17  •  Podróże
Kiedy dziecko odpowiada za szkody, które wyrządziło?

„Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice” – tabliczki z takimi informacjami można znaleźć na większości polskich podwórek i placów zabawach. Jednak czy zawsze tak jest? W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy odpowiesz za szkody wyrządzone przez dziecko, a kiedy koszty mogą one zostać pokryte przez ubezpieczyciela.

Czytaj więcej
oc w życiu prywatnym co obejmuje
2023.08.18
Ochrona przed codziennymi szkodami – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

OC kojarzy się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni kierowców przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest jego odpowiednikiem w pozostałych aspektach codzienności, niekoniecznie związanych z jazdą autem. Dowiedz się, dlaczego warto kupić taką polisę i jak wybrać najlepszą.

Czytaj więcej
Uber
2018.09.26
Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Uber to popularna alternatywa dla taksówek. Wielu z nas korzystało z tej aplikacji nie raz. Jest tanio, szybko i wygodnie. A co z bezpieczeństwem? Czy decydując się na przejazd z Uberem jesteś ubezpieczony? Czy w przypadku kolizji, w której doznasz szkody, kierowca będzie zobowiązany do wypłaty Ci odszkodowania? Czy jako poszkodowany pasażer możesz domagać się zadośćuczynienia?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej