5 rzeczy, które musisz zrobić w razie stłuczki za granicą

Aktualizacja:
warning-triangle-1412348_1920

Samochodowa stłuczka podczas zagranicznego urlopu skutecznie pozbawi Cię wakacyjnego nastroju. Bariera językowa może okazać się nie do przejścia, a obce normy niezrozumiałe. W razie kolizji postępuj dokładnie tak, jakbyś był w Polsce. Podpowiadamy, co i jak załatwić już po zdarzeniu i jak po angielsku poprosić o niezbędne dane.

  1. Wezwij pomoc, zabezpiecz miejsce stłuczki

Sprawdź, w jakim stanie są uczestnicy zdarzenia. Jeśli trzeba, wezwij pogotowie. We wszystkich krajach Unii Europejskiej i wielu innych krajach świata, również poza Europą, zrobisz to dzwoniąc pod numer 112. Dla własnego bezpieczeństwa – sprawdź numery alarmowe w państwach, na terenie których będziesz przebywać podczas urlopu. Jeśli nie ma rannych, nie blokuj ruchu, usuń auto z drogi. Policja w wielu krajach jest bardzo na to wyczulona. Choć nie zawsze musisz ją wzywać. Załóż kamizelkę odblaskową, oznacz miejsce zdarzenia.

  1. Oświadczenie po kolizji – jak to powiedzieć?

Przy stłuczce wystarczy, że spiszesz oświadczenia uczestników zdarzenia. Miej je przy sobie! Polsko – angielski formularz Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym pobierz stąd: https://pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody. Wypełniają go obie strony kolizji. To podstawa uzyskania odszkodowania przez każdą ze stron, jest niezbędny przy zgłaszaniu szkody po powrocie do kraju.

Oto jak poprosić o dane do formularza:

Could I have your name and address. Could you give me your contact number?

Could I have your car insurance details?

Are you the registered keeper of the vehicle? Who is? Please, give me his name and address.

Let’s make a sketch showing the positions of vehicles involved in the accident.

We should make a list of damage to vehicles, please.

O dane kontaktowe poproś świadków oraz policjanta – zapisz jego numer służbowy. Zrób zdjęcia zdarzenia, opisz pogodę, datę, godzinę, okoliczności. Nigdy nie podpisuj żadnego dokumentu, którego nie rozumiesz.

  1. Wezwij policję – kiedy powinieneś?

Jeśli nie możesz się dogadać, zawsze wzywaj policję. Podobnie, gdy nie możesz usunąć samochodu z drogi i ją blokujesz. Licz się z tym, że za sporządzenie notatki w niektórych państwach zapłacisz. Jeśli do stłuczki doszło na Ukrainie, Białorusi lub w Rosji, protokół policji jest konieczny do uzyskania odszkodowania. Policję musisz wezwać zawsze, gdy któryś z kierowców popełnił przestępstwo, jechał kradzionym pojazdem, kierował pod wpływem alkoholu.

  1. Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi

Sposób zgłaszania szkody i uzyskanie odszkodowania zależy od dwóch rzeczy – kraju, w którym doszło do kolizji i państwa, w którym zarejestrowany jest drugi z pojazdów.

Jeśli sprawcą jest kierujący samochodem zarejestrowanym w  Europejskim Obszarze Gospodarczym (kraje Unii Europejskiej + Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria), szkodę zgłaszasz w polskim przedstawicielstwie ubezpieczyciela sprawcy. Najlepiej zrób to od razu, a jeśli nie to zaraz po powrocie do kraju. Od razu powiadom też swojego ubezpieczyciela. Jeśli korzystasz z dużego, renomowanego towarzystwa, najpewniej dostaniesz pomoc w załatwianiu formalności i naprawy, również w tłumaczeniu.

Dane kontaktowe przedstawicielstwa ubezpieczyciela sprawcy znajdziesz na stronach Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (https://www.pbuk.pl/) lub przy pomocy wyszukiwarki internetowej.

Jeśli szkodę spowodował kierowca spoza EOG lub prowadził on samochód zarejestrowany poza tą strefą, szkodę zgłoś w oddziale ubezpieczyciela w kraju, w którym doszło do  stłuczki. Zrób to od razu, nie czekaj na powrót do kraju. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, bo być może Cię w tym wyręczy w ramach Assistance.

Gdy zaś stłuczka z samochodem zarejestrowanym poza EOG zdarzy się poza krajem rejestracji pojazdu, zgłoś ją do Biura Narodowego kraju, w którym doszło do zdarzenia. Dane kontaktowe znajdziesz na polisie sprawcy.

Jeśli Ty jesteś sprawcą kolizji, poszkodowany zlikwiduje szkodę z Twojej polisy OC, w swoim kraju. Podaj mu dane Twojego ubezpieczyciela, skontaktuje się z nim i uzyska niezbędną pomoc.

  1. Napraw auto

Jeśli szkoda jest niewielka, napraw ją na miejscu. Jeśli będziesz miał problem z wyegzekwowaniem pomocy od ubezpieczyciela sprawcy, napraw auto w ramach własnego AC, a potem, już w kraju, domagaj się zwrotu wydatków. Upewnij się, że ubezpieczyciel dopuszcza tę opcję. Zbieraj też wszelkie rachunki za części i naprawy!

Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają naprawę tylko do określonej kwoty, tak jest np. w PZU – na miejscu naprawisz auto w ramach AC do wartości 1200 Euro. To z reguły pozwala przywrócić samochód do takiego stanu, który pozwoli Ci na powrót do domu. Resztę zrobisz już w kraju. Sprawdź koniecznie limity i zakres swojej polisy.

Pamiętaj, że AC za granicą nie pokrywa kosztów holowania. Musisz mieć dobre Assistance. Taki wydatek się opłaca, bo koszty holowania są bardzo wysokie.

Czy musisz mieć Zieloną Kartę? Dowiesz się tego TUTAJ.

O stłuczce za granicą pisaliśmy też tu, zapraszamy: „Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?”

Podsumowanie

  • Postępuj tak, jakbyś to zrobił w Polsce. Zabezpiecz miejsce kolizji, wezwij pomoc, jeśli trzeba.
  • Skorzystaj z formularza Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Miej go ze sobą.
  • Zgłoś zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi, nawet gdy nie byłeś sprawcą. Pomoże Ci!
  • Zgłaszaj szkodę w kraju zdarzenia lub zaraz po powrocie do kraju.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments