Co musisz mieć w apteczce samochodowej? Kiedy i jak z niej skorzystać?

Aktualizacja:
apteczka w samochodzie jak koło ratunkowe

Chociaż w Polsce nie obowiązuje nakaz posiadania w aucie apteczki samochodowej, to warto ją mieć. W razie wypadku możesz pomóc w uratowaniu komuś życia. Co powinno być w apteczce?

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale już udzielenie pomocy poszkodowanemu tak. Jeśli zlekceważysz ten obowiązek, grożą Ci konsekwencje prawne. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, zawsze możesz coś zrobić. Apteczka w tym pomoże. Co warto w niej mieć?

Wyposażenie apteczki

Pamiętaj, że wyposażenie apteczki to podstawowy zestaw, który może być pomocny przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale nie zastąpi fachowej i profesjonalnej opieki lekarskiej czy interwencji zespołu ratowniczego.

W apteczce zwyczajowo znajdziesz:

  • opatrunki
  • plastry
  • opaski elastyczne
  • chusty opatrunkowe i trójkątne
  • kompresy
  • nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
  • rękawice lateksowe
  • koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy

Czytaj także: Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?

Czego nie powinno być w apteczce?

Apteczka samochodowa w żadnym razie nie powinna być zestawem chaotycznie skompletowanych przedmiotów. Jeśli znajdą się w niej np. leki, istnieje ryzyko, że zostaną nieprawidłowo podane i zaszkodzą osobie, która wymaga pomocy. W apteczce nie powinno być także żadnych ostrych przedmiotów (np. nożyczek), płynów dezynfekcyjnych, jak np. woda utleniona, jodyna.

Pamiętaj sprawdzaniu apteczki i o wymianie jej od czasu do czasu lub o uzupełnianiu jej zawartości, np. dołóż rękawiczek, gdy je zużyjesz.  Standardowo elementy jej wyposażenia mogą być przechowywane przez okres maksymalnie 5 lat.

Wprowadź prostą zasadę, zaglądaj do apteczki raz do roku, sprawdzaj przydatność produktów – przy okazji odnawiania polisy OC. Dlaczego tak? Bo polisa i apteczka wpływają na Twoje bezpieczeństwo!

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz

Jak używać wyposażenia apteczki w razie wypadku?

Często przydaje się koc ratunkowy, którym można okryć poszkodowanego. Jak go używać? Srebrną stroną do środka → utrzymanie ciepłoty ciała poszkodowanego np. zimą, w czasie mrozu, chłodu. Srebrną stroną na zewnątrz → w przypadku konieczności ochrony przed dopływem ciepła z zewnątrz, np. w czasie upału, przy dużym nasłonecznieniu.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu to…?

Bardzo często przydają się także rękawiczki. Załóż je zawsze, gdy udzielasz pomocy, szczególnie wtedy gdy masz do czynienia z krwią osoby poszkodowanej czy innymi wydzielinami.

Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak.

Czytaj także: Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki

Jak się zachować w razie wypadku?

Dla rannych najważniejsze są pierwsze 4 minuty po wypadku, nie ma więc wiele czasu na to, aby działać. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, koniecznie wezwij pomoc. Dyspozytor zapyta Cię o miejsce wypadku, ilość i stan osób poszkodowanych. Może także pokierować Twoimi pierwszymi czynnościami na miejscu zdarzenia, do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że Twoja panika niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże. A od tego, co zrobisz może zależeć życie i zdrowie innych ludzi!

Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale może uratować komuś życie.
  • Masz obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku.
  • Regularnie, np. raz do roku, przeglądaj zawartość apteczki. Uzupełniaj i wymieniaj to, co już jest nieprzydatne.
  • W apteczce nie woź leków, ani płynnych środków dezynfekujących.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej