W Polsce posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkowe dla większości pojazdów. Zgodnie z przepisami, obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego obejmuje jedynie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Chociaż apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia , jej posiadanie jest zalecane ze względu na bezpieczeństwo i możliwość udzielenia pierwszej pomocy w razie potrzeby.
Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale już udzielenie pomocy poszkodowanemu tak. Jeśli zlekceważysz ten obowiązek, grożą Ci konsekwencje prawne. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, zawsze możesz coś zrobić. Apteczka w tym pomoże. Co warto w niej mieć?
Wyposażenie apteczki
Pamiętaj, że wyposażenie apteczki to podstawowy zestaw, który może być pomocny przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale nie zastąpi fachowej i profesjonalnej opieki lekarskiej czy interwencji zespołu ratowniczego.
W apteczce zwyczajowo znajdziesz:
- opatrunki
- plastry
- opaski elastyczne
- chusty opatrunkowe i trójkątne
- kompresy
- nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
- rękawice lateksowe
- koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy
Czytaj także: Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?
Czego nie powinno być w apteczce?
Apteczka samochodowa w żadnym razie nie powinna być zestawem chaotycznie skompletowanych przedmiotów. Jeśli znajdą się w niej np. leki, istnieje ryzyko, że zostaną nieprawidłowo podane i zaszkodzą osobie, która wymaga pomocy. W apteczce nie powinno być także żadnych ostrych przedmiotów (np. nożyczek), płynów dezynfekcyjnych, jak np. woda utleniona, jodyna.
Pamiętaj sprawdzaniu apteczki i o wymianie jej od czasu do czasu lub o uzupełnianiu jej zawartości, np. dołóż rękawiczek, gdy je zużyjesz. Standardowo elementy jej wyposażenia mogą być przechowywane przez okres maksymalnie 5 lat.
Wprowadź prostą zasadę, zaglądaj do apteczki raz do roku, sprawdzaj przydatność produktów – przy okazji odnawiania polisy OC. Dlaczego tak? Bo polisa i apteczka wpływają na Twoje bezpieczeństwo!
Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz
Jak używać wyposażenia apteczki w razie wypadku?
Często przydaje się koc ratunkowy, którym można okryć poszkodowanego. Jak go używać? Srebrną stroną do środka → utrzymanie ciepłoty ciała poszkodowanego np. zimą, w czasie mrozu, chłodu. Srebrną stroną na zewnątrz → w przypadku konieczności ochrony przed dopływem ciepła z zewnątrz, np. w czasie upału, przy dużym nasłonecznieniu.
Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu to…?
Bardzo często przydają się także rękawiczki. Załóż je zawsze, gdy udzielasz pomocy, szczególnie wtedy gdy masz do czynienia z krwią osoby poszkodowanej czy innymi wydzielinami.
Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak.
Czytaj także: Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki
Jak się zachować w razie wypadku?
Dla rannych najważniejsze są pierwsze 4 minuty po wypadku, nie ma więc wiele czasu na to, aby działać. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, koniecznie wezwij pomoc. Dyspozytor zapyta Cię o miejsce wypadku, ilość i stan osób poszkodowanych. Może także pokierować Twoimi pierwszymi czynnościami na miejscu zdarzenia, do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że Twoja panika niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże. A od tego, co zrobisz może zależeć życie i zdrowie innych ludzi!
Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz
Pytania i odpowiedzi
Tak, warto posiadać apteczkę w samochodzie. Może to być kluczowe w sytuacjach awaryjnych, pozwalając na udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Apteczkę należy przechowywać w łatwo dostępnym miejscu, takim jak schowek na desce rozdzielczej, boczna kieszeń drzwi lub pod siedzeniem. Ważne jest, aby była zabezpieczona przed przesuwaniem się podczas jazdy.
Zaleca się przegląd zawartości apteczki co najmniej co sześć miesięcy. Należy upewnić się, że wszystkie materiały są w dobrym stanie, nieprzeterminowane i gotowe do użycia w razie potrzeby.
Wymogi dotyczące apteczki różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach UE, takich jak Austria czy Niemcy, apteczka jest obowiązkowa. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju docelowym oraz krajach tranzytowych.
Tak, w wielu krajach europejskich apteczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Przykładowo, w Niemczech brak apteczki może skutkować mandatem. Dlatego planując podróż za granicę, warto sprawdzić przepisy dotyczące wyposażenia pojazdu w danym kraju.
Podsumowanie
- Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale może uratować komuś życie.
- Masz obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku.
- Regularnie, np. raz do roku, przeglądaj zawartość apteczki. Uzupełniaj i wymieniaj to, co już jest nieprzydatne.
- W apteczce nie woź leków, ani płynnych środków dezynfekujących.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Według badań CBOS aż 67% Polaków deklaruje, że umiałoby udzielić pierwszej pomocy, ale zaledwie 19% jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. Wielu z nas, będąc świadkiem wypadku lub zatrzymania akcji serca boi się zareagować. Obawiamy się, że zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogorszymy stan poszkodowanego.

Egzotyczna wyprawa to dla wielu osób wakacje marzeń. Wizualizując sobie pocztówkowe widoki, należy dobrze przygotować się na wyjazd w tropiki. Co warto zrobić przed wyjazdem, co zabrać ze sobą, jak korzystać ze słońca, jak uniknąć zemsty faraona... Przeczytaj uważnie, żeby z wakacji w tropikach przywieźć tylko piękne wspomnienia. I klimatyczne zdjęcia, oczywiście :-)

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, czy chociażby podnośnik - to wszystko elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jakiego samochodu? To zależy. Od czego? Od kraju, przez który prowadzi nas trasa podróży. Jeśli planujesz zimowy wyjazd, sam sprzęt narciarski nie wystarczy - konieczne może okazać się dodatkowe wyposażenie auta. Sprawdzamy, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach!

Inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i alkomat odcinający zapłon – nagromadzenie technologii może przytłaczać. Jednak już od 2022 roku wszystkie te elementy będą składały się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące systemów poprawiających bezpieczeństwo. Będzie ich w sumie około 30.

Słuchawka bluetooth, okulary przeciwsłoneczne, a może zegarek inspirowany klasycznym samochodem. To tylko niektóre prezenty, które można kupić kierowcy na gwiazdkę. Jakie mogą być jeszcze prezenty motoryzacyjne? Sprawdziliśmy.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.