Chociaż w Polsce nie obowiązuje nakaz posiadania w aucie apteczki samochodowej, to warto ją mieć. W razie wypadku możesz pomóc w uratowaniu komuś życia. Co powinno być w apteczce?
Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale już udzielenie pomocy poszkodowanemu tak. Jeśli zlekceważysz ten obowiązek, grożą Ci konsekwencje prawne. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, zawsze możesz coś zrobić. Apteczka w tym pomoże. Co warto w niej mieć?
Wyposażenie apteczki
Pamiętaj, że wyposażenie apteczki to podstawowy zestaw, który może być pomocny przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale nie zastąpi fachowej i profesjonalnej opieki lekarskiej czy interwencji zespołu ratowniczego.
W apteczce zwyczajowo znajdziesz:
- opatrunki
- plastry
- opaski elastyczne
- chusty opatrunkowe i trójkątne
- kompresy
- nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
- rękawice lateksowe
- koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy
Czytaj także: Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?
Czego nie powinno być w apteczce?
Apteczka samochodowa w żadnym razie nie powinna być zestawem chaotycznie skompletowanych przedmiotów. Jeśli znajdą się w niej np. leki, istnieje ryzyko, że zostaną nieprawidłowo podane i zaszkodzą osobie, która wymaga pomocy. W apteczce nie powinno być także żadnych ostrych przedmiotów (np. nożyczek), płynów dezynfekcyjnych, jak np. woda utleniona, jodyna.
Pamiętaj sprawdzaniu apteczki i o wymianie jej od czasu do czasu lub o uzupełnianiu jej zawartości, np. dołóż rękawiczek, gdy je zużyjesz. Standardowo elementy jej wyposażenia mogą być przechowywane przez okres maksymalnie 5 lat.
Wprowadź prostą zasadę, zaglądaj do apteczki raz do roku, sprawdzaj przydatność produktów – przy okazji odnawiania polisy OC. Dlaczego tak? Bo polisa i apteczka wpływają na Twoje bezpieczeństwo!
Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz
Jak używać wyposażenia apteczki w razie wypadku?
Często przydaje się koc ratunkowy, którym można okryć poszkodowanego. Jak go używać? Srebrną stroną do środka → utrzymanie ciepłoty ciała poszkodowanego np. zimą, w czasie mrozu, chłodu. Srebrną stroną na zewnątrz → w przypadku konieczności ochrony przed dopływem ciepła z zewnątrz, np. w czasie upału, przy dużym nasłonecznieniu.
Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu to…?
Bardzo często przydają się także rękawiczki. Załóż je zawsze, gdy udzielasz pomocy, szczególnie wtedy gdy masz do czynienia z krwią osoby poszkodowanej czy innymi wydzielinami.
Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak.
Czytaj także: Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki
Jak się zachować w razie wypadku?
Dla rannych najważniejsze są pierwsze 4 minuty po wypadku, nie ma więc wiele czasu na to, aby działać. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, koniecznie wezwij pomoc. Dyspozytor zapyta Cię o miejsce wypadku, ilość i stan osób poszkodowanych. Może także pokierować Twoimi pierwszymi czynnościami na miejscu zdarzenia, do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że Twoja panika niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże. A od tego, co zrobisz może zależeć życie i zdrowie innych ludzi!
Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz
Podsumowanie
- Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale może uratować komuś życie.
- Masz obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku.
- Regularnie, np. raz do roku, przeglądaj zawartość apteczki. Uzupełniaj i wymieniaj to, co już jest nieprzydatne.
- W apteczce nie woź leków, ani płynnych środków dezynfekujących.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.