Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę: przepisy obowiązujące w innych krajach

Aktualizacja:
wyposazenie-samochodu-zima

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, czy chociażby podnośnik - to wszystko elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jakiego samochodu? To zależy. Od czego? Od kraju, przez który prowadzi nas trasa podróży. Jeśli planujesz zimowy wyjazd, sam sprzęt narciarski nie wystarczy - konieczne może okazać się dodatkowe wyposażenie auta. Sprawdzamy, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach!

Polacy lubią podróżować. Nie tylko latem. Nie tylko samolotem. Coraz więcej rodaków decyduje się na zimowy wyjazd samochodem do najpopularniejszych destynacji narciarskich. Jeśli planujemy samochodową podróż po Europie, musimy wiedzieć, że przepisy w poszczególnych krajach mogą się nieco różnić. Różni się także obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co musimy wiedzieć podróżując zimą po innych krajach Europy? Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia obowiązkowego wyposażenia auta na zimę w najpopularniejszych zimowych kierunkach wśród Polaków! Na warsztat bierzemy obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii, Czechach, Francji, Słowacji, Szwajcarii i we Włoszech.

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym: teoria

Jeśli wybieramy się w samochodową podróż do Włoch, Austrii czy Szwajcarii, musimy pamiętać, że w każdym z tych krajów obowiązują inne zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Na początek warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, policja państwa, po którym podróżujemy nie ma prawa nałożyć na zagranicznych kierowców mandatów za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez prawo kraju, w którym samochód jest zarejestrowany. Co to oznacza? Zgodnie z art. 3 ust. 3 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku, wyposażenie pojazdu za granicą nie musi różnić się od wyposażenia obowiązkowego w państwie macierzystym, czyli w kraju rejestracji samochodu. W skrócie – kierowca samochodu zarejestrowanego w Polsce, ma prawo wyjechania za granicę samochodem, który spełnia polskie normy.

Polski kierowca na zagranicznych drogach: praktyka

W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. W wielu krajach, policja drogowa, bardzo często nie respektuje przepisów Konwencji i chce karać kierowców mandatami za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu. Co powinniśmy zrobić, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji? Przede wszystkim wspomnieć służbom o Konwencji. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego skutku, możemy nie przyjmować mandatu. W efekcie może czekać nas jednak sprawa w sądzie. Ale tyle w kwestii zapisów Konwencji… Po drugiej stronie barykady mamy jednak postanowienie Sądu Najwyższego z 2012 roku, które staje niejako w opozycji do powyższych zapisów. Wspomniane postanowienie dotyczy natomiast zagranicznych kierowców, którzy poruszają się po Polsce autem zarejestrowanym w innym kraju.

„Poruszanie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samochodem zarejestrowanym w innym kraju i spełniającym obowiązujące w nim wymagania techniczne nie zwalnia kierowcy od zachowania standardów określonych przepisami ustawy — Prawo o ruchu drogowym”.

Z powyższego postanowienia można wyczytać, że w sytuacji, kiedy do Polski przyjeżdżamy autem zarejestrowanym w innym kraju, nie wystarczy, by samochód spełniał warunki kraju macierzystego – musi on zatem respektować miejscowe przepisy. Odwracając sytuację – to samo może dotyczyć także nas, jako obcokrajowców podróżujących po innych krajach, w których obowiązkowe wyposażenie samochodu różni się od tego, które obowiązuje w Polsce. Dlatego też, aby uniknąć przykrych niespodzianek i stresujących sytuacji, przed wyjazdem do danego kraju, warto zaznajomić się z przepisami mówiącymi o elementach obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Wyposażenie auta zimą

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Lista obejmująca obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce nie jest długa. Zgodnie z przepisami, samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie gaśnicy – ta musi być ulokowana w miejscu łatwo dostępnym. Z kolei trójkąt ostrzegawczy musi mieć znak homologacji. Na koniec warto wspomnieć o zalecanych elementach wyposażenia. Do nich zalicza się m.in. apteczkę, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe czy chociażby kable rozruchowe. A co z oponami zimowymi? Choć obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakazywałby zmianę opon na zimowe, znakomita większość kierowców decyduje się na zmianę ogumienia w zależności od pory roku.

Używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne. Warto wiedzieć, że działa to w obie strony – dotyczy to zarówno opon letnich używanych zimą oraz przypadków, kiedy jeździmy na oponach zimowych latem. To wszystko może mieć też przykre skutki finansowe. Chodzi o sytuacje, w których dojdzie do wypadku. Musimy pamiętać o tym, że choć prawnie nie ma przymusu wymiany opon, jeśli dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania powołując się na zapis w OWU o rażącym niedbalstwie. Kiedy więc zaplanować zmianę opon na zimowe? Według ekspertów optymalnym momentem na wymianę ogumienia na zimowe jest chwila, kiedy temperatura w ciągu dnia zacznie spadać poniżej 7°C.

Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Samochodem do Austrii

Austria jest jednym z najpopularniejszych zimowych kierunków wśród Polaków. Obierając ten kierunek w czasie ferii, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymogi dotyczące opon zimowych. A te nie są takie oczywiste… Z jednej strony, w Austrii nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, a z drugiej – opony zimowe są wymagane w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia, podczas zimowych warunków. W przepisach określona została także minimalna głębokość bieżnika, która nie może być mniejsza niż 4 mm. Łańcuchy śniegowe dozwolone są tylko wtedy, gdy na drogach zalega śnieg. Warto jednak wiedzieć, że władze austriackie mogą nakazać używania łańcuchów na konkretnych odcinkach dróg, bez względu na warunki. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii obejmuje także kamizelkę odblaskową, która powinna być używana obowiązkowo przez kierowcę, ale i pasażerów w momencie opuszczenia pojazdu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach. Oprócz tego wymagana jest także apteczka.

Austria choć nie ma zbyt wygórowanych wymagań dotyczących obowiązkowego wyposażenia auta, bardzo rygorystycznie obchodzi się z kierowcami. W przypadku stworzenia zagrożenia na drodze, albo spowodowania stłuczki, do której przyczynić może się brak opon zimowych, możemy zapłacić nawet 20 tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że jest to wariant bardziej optymistyczny – w tym mniej, policja może zatrzymać nasze tablice rejestracyjne, a nawet samochód…

Samochodem do Czech

Na początek warto zauważyć, że czeska drogówka z reguły bardzo skrupulatnie rozlicza kierowców za przewinienia. Nawet te bardzo drobne. Z uwagi na to przed wyjazdem warto zaznajomić się z elementami obejmującymi obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach, które jest wyjątkowo rozbudowane… Wyliczankę powinniśmy zacząć od opon zimowych, które są obowiązkowe w sezonie zimowym, czyli od 1 października do końca marca, jeśli na jezdni znajduje się warstwa śniegu, lód czy szadź. Łańcuchy śniegowe dozwolone są tylko w sytuacji, kiedy na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu. Lista elementów obowiązkowego wyposażenia obejmuje także gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek zapasowych, podnośnik, a także koło zapasowe i klucz do jego montażu. Co najważniejsze, obowiązkowe są także kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera, które powinny być w kabinie kierowcy, a nie w bagażniku! To jednak nie wszystko – pamiętajmy, że w przypadku Czech konieczne mogą okazać się także winiety. To, czy będą one obowiązkowe, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakimi drogami chcemy się poruszać. Z reguły większość dróg ekspresowych i autostrad będzie wymagała obowiązkowej winiety. Aktualnie w Czechach obowiązkiem uiszczenia opłaty objęte jest prawie 1000 kilometrów autostrad.

Winiety Czechy: co, gdzie, jak? Poradnik dla polskiego kierowcy

Samochodem do Francji

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę we Francji może nie jest zbyt wymagające, ale może budzić pewne wątpliwości. Pierwsze pojawiają się już w kwestii obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych. Czy opony zimowe we Francji są obowiązkowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. We Francji nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, jednak na większości górskich dróg, będą one wymagane. Podobnie wygląda kwestia łańcuchów śniegowych – będą one konieczne tylko tam, gdzie nakazują tego znaki. Oprócz tego, na liście obowiązkowego wyposażenia auta znajdziemy trójkąt ostrzegawczy oraz komplet żarówek. Każdy kierowca powinien posiadać także na stanie kamizelkę odblaskową dla siebie i każdego pasażera. Zaznajamiając się z obowiązkowym wyposażeniem auta we Francji możemy także spotkać się ze sporną kwestią dotyczącą obowiązkowego posiadania alkomatu. Warto wiedzieć, że przepis ten wprowadzony został w 2012 roku, jednak nie przetrwał próby czasu. Aktualnie nie ma obowiązku wożenia alkomatu w aucie. Każdy kierowca podróżujący po Francji powinien wiedzieć, że w kraju surowo zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego. Co najważniejsze – niedopuszczalne jest także korzystanie z zestawu słuchawkowego.

Samochodem na Słowację

Kierowca wybierający się w podróż do naszych słowackich sąsiadów, jeśli chce uniknąć stresujących sytuacji związanych z kontrolą drogową, jeszcze przed wyjazdem powinien zapoznać się w przepisami obowiązującymi w kraju oraz listą obejmującą obowiązkowe wyposażenie auta. To może jednak wzbudzić skrajne emocje. Dlaczego? Słowacja posiada jedne z najbardziej rygorystycznych wymogów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Zaczynając oczywiście od opon zimowych – te obowiązkowe są w okresie od 15 listopada do końca marca. Na liście wyposażenia, zaraz na oponami zimowymi znajdziemy: trójkąt, apteczkę, podnośnik, klucz do kół, linkę holowniczą, a także zapasowy komplet żarówek. Konieczna jest także kamizelka odblaskowa.

Winiety Słowacja: co, gdzie, jak? Krótki przewodnik dla kierowcy

Samochodem do Szwajcarii

Szwajcaria, w przeciwieństwie do Słowacji, jest krajem z najmniejszymi wymaganiami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia samochodu. Na liście elementów, które bezwzględnie powinien mieć na pokładzie samochodu każdy kierowca znajdziemy jedynie trójkąt ostrzegawczy. Warto jednak wiedzieć, że opony zimowe są konieczne wtedy, kiedy wymagają tego warunki.

Samochodem do Włoch

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu we Włoszech nie są zbytnio rozbudowane. Na liście elementów obowiązkowych znajdziemy jedynie trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Natomiast kwestia opon zimowych nie jest już taka oczywista. Od 15 października do 15 kwietnia (a w przypadku złych warunków – nieco dłużej) obowiązek używania opon zimowych jest w regionie Via d’Aoste. Tam też obowiązuje wożenie ze sobą łańcuchów na koła, które używane mogą być jedynie w określonych warunkach, czyli wtedy, gdy na drodze zalega warstwa śniegu lub lodu. Warto jednak zauważyć, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie dróg z odpowiednim oznakowaniem.

Zakres terytorialny ubezpieczenia OC: gdzie obowiązuje?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym nie tylko wtedy, gdy regularnie użytkujemy samochód, ale także wtedy, gdy jego rola ogranicza się do wypełniania przestrzeni garażu. W przypadku obowiązkowej polisy komunikacyjnej ważna jest przede wszystkim jej ciągłość. Dlaczego? Każdy dzień bez ubezpieczenia wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Z uwagi na to, jeszcze zanim wyruszymy w dalszą podróż, warto skontrolować, czy ważność naszego ubezpieczenia OC nie wygasa w najbliższych dniach. Polisa OC obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, a więc działa na terytorium wyżej wymienionych krajów. W przypadku podróży do krajów nie będących członkami UE, konieczne będzie wyrobienie Zielonej Karty.

Wybierasz się w podróż zagraniczną? Umowa Twojego ubezpieczenia OC dobiega końca? Zadbaj o jej przedłużenie odpowiednio wcześniej. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i sprawdź, czy nie przepłacasz!

Autem za granicę tylko z dokumentami

Zadbałeś o obowiązkowe wyposażenie auta? Posiadasz ważne ubezpieczenie OC? Kierowco, jeśli w zagranicznej podróży chcesz uniknąć konfliktu z prawem pamiętaj, że to nie wystarczy. Przyzwyczajony już do polskich przepisów dotyczących braku obowiązku posiadania przy sobie dokumentów, przekładasz je na grunt naszych sąsiadów i… przy pierwszej kontroli drogowej płacisz mandat. Pamiętaj, że zmiana przepisów, która weszła w życie 1 października 2018 roku dotyczy tylko i wyłącznie Polski. Z kolei przekraczając granicę naszego kraju, każdy kierowca jest zobligowany do posiadania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia zakupu ważnej polisy OC, a w niektórych przypadkach także Zielonej Karty. Za brak tych dokumentów karany będziesz jak za wykroczenie.

 

Podsumowanie

  1. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym samochód powinien spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane.
  2. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej i często za brak obowiązkowego wyposażenia auta normowanego przepisami kraju, po którym podróżujemy, możemy dostać mandat.
  3. Według przepisów, samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Aktualnie nie ma przepisu, który nakazywałby zmianę opon na zimowe, choć jest to zalecane.
  4. Ubezpieczenie OC obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W przypadku podróży do krajów spoza Unii, konieczne będzie wyrobienie Zielonej Karty.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej