Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku - co się zmieni?

Aktualizacja:
obowiazkowe-wyposazenie-samochodu

Inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i alkomat odcinający zapłon – nagromadzenie technologii może przytłaczać. Jednak już od 2022 roku wszystkie te elementy będą składały się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące systemów poprawiających bezpieczeństwo. Będzie ich w sumie około 30.

Lista obejmująca obowiązkowe wyposażenie samochodu, którą znamy z własnego podwórka, nie jest długa. Choć w innych krajach europejskich jest ona nieco bardziej rozbudowana, nadal jest nieporównywalnie uboższa od tej, która obowiązywać będzie od 2022 roku. Wówczas będzie ona obejmowała ponad 30 pozycji, bowiem obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będzie szereg systemów, które na celu będą miały poprawę bezpieczeństwa.

Przełom w obowiązkowym wyposażeniu samochodów

Nowe wyposażenie samochodu obejmujące szereg systemów bezpieczeństwa będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych aut od maja 2022 roku, niezależnie od wersji wyposażenia.  Co ciekawe, innowacje nie ominą także modeli, które już istnieją, ponieważ w ich przypadku podobne systemy będą obowiązywały od maja 2024 roku. Regulacje zatwierdzone przez Parlament Europejski czekają aktualnie do ostatecznego zaakceptowania  przez kraje członkowskie w Radzie UE. Co było motywatorem do wprowadzenia takich zmian? Te są odpowiedzą na wciąż rosnącą liczbę ofiar wypadków drogowych. Według dostępnych statystyk, tylko w  2018 roku na unijnych drogach zginęło około 25 tys. osób, a 135 tys. zostało rannych. Całość regulacji dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także aut dostawczych, ciężarowych i autobusów.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę: przepisy obowiązujące w innych krajach

Nowe systemy bezpieczeństwa: co się zmieni?

Zgodnie z zapowiedziami, już za 3 lata, obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów zostanie wzbogacone o około 30 systemów poprawiających bezpieczeństwo. O jakich systemach mowa? We wszystkich rodzajach pojazdów obowiązkowy ma być system ostrzegający o senności kierowcy i rozproszeniu jego uwagi. Tutaj pod uwagę będzie brane chociażby korzystanie podczas prowadzenia pojazdu ze smartfona. Jednak jest to dopiero wstęp do tego, co jeszcze będzie musiał posiadać każdy nowy samochód! Oprócz tego, wszystkie pojazdy będą musiały mieć zainstalowany system inteligentnego dostosowania prędkości. Co to oznacza w praktyce? Założeniem jest automatyczny ogranicznik prędkości, który będzie rozpoznawać ograniczenia obowiązujące na danym terenie, a wszystko to dzięki danym nawigacyjnym, mapom oraz systemowi odczytywania znaków drogowych. Ale czy to oznacza, że kierowca nie będzie miał fizycznej możliwości przekroczenia dopuszczalnych limitów? Absolutnie nie. Kierujący będzie tylko ostrzegany za każdym razem, kiedy przekroczy prędkość, ale to od niego w pełni będzie zależało czy dostosuje się do ostrzeżeń, czy nadal będzie przyspieszać. Do powyższych elementów dojdzie także system bezpiecznego cofania przy użyciu kamery i czujników. Każde auto będzie też musiało posiadać czarne skrzynki, które będę rejestrowały dane w razie wypadku.

W samochodach osobowych i dostawczych pojawią się pasy bezpieczeństwa nowej generacji, a także dwa rozwiązania, które od kilku lat są obowiązkowe w przypadku samochodów ciężarowych – automatyczny hamulec awaryjny oraz systemie ostrzegającym o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia będzie aktywny tempomat, dzięki któremu samochód będzie zwalniać w momencie wykrycia przez czujniki przeszkody lub innego, wolniej jadącego pojazdu.

Czytaj także: Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?

Obowiązkowe wyposażenie samochodów ciężarowych i autobusów

Największe zmiany i nowości czekają jednak samochody ciężarowe i autobusy. W tych pojazdach stawia się przede wszystkim na poprawę bezpośredniej widoczności kierowców oraz usunięcie tzw. pól martwych. Co więcej, systemy zainstalowane z boku i z przodu pojazdu będą miały za zadanie wykrywanie użytkowników dróg szczególnie narażonych na wypadki, np. podczas skręcania. Podstawą do tych zmian są wyniki licznych badań, które pokazują, że to właśnie przy skręcie, kierowcy większych pojazdów nie widzą pieszych i rowerzystów. A w jaki sposób planuje się zlikwidowanie martwych pól? Jedną z propozycji są dodatkowe przeszklone powierzchnie po stronie pasażera, niżej osadzone kabiny, a także różnego rodzaju kamery.

Pamiętaj, że obowiązkowe było, jest i będzie także ubezpieczenie OC. Kończy Ci się ważność polisy? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i znajdź najtańsze OC!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Nowe wyposażenie samochodu obejmujące szereg systemów bezpieczeństwa będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych aut od maja 2022 roku, niezależnie od wersji wyposażenia.
  2. Całość regulacji dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także aut dostawczych, ciężarowych i autobusów.
  3. Obowiązkowe wyposażenie auta będzie obejmować między innymi inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych, bezpieczne cofanie i alkomat odcinający zapłon.
  4. W pojazdach ciężarowych i autobusach postawiono przede wszystkim na poprawę widoczności kierowców i likwidację tzw. pól martwych.

Weryfikacja merytoryczna: Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.04.01
Ubezpieczenie OC dla samochodu ciężarowego

Jesteś właścicielem firmy transportowej? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie istotne informacje na temat ubezpieczenia ciężarówki wraz z poradami dotyczącymi możliwości obniżenia składki ubezpieczeniowej. Dowiesz się również o różnych rodzajach ubezpieczeń, takich jak OC i AC oraz o tym, co warto dokupić?

Czytaj więcej
2024.11.22  •  Samochód
Jak działa system stabilizacji toru jazdy EPS

W odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników wprowadzono szereg innowacyjnych systemów, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wypadków. Jednym z najważniejszych jest system ESP, czyli Elektroniczny Program Stabilizacji. Działa w tle, monitorując zachowanie pojazdu i interweniując w krytycznych momentach, aby pomóc kierowcy utrzymać kontrolę nad autem. Od kilku lat to już standardowe wyposażenie nowych samochodów.

Czytaj więcej
Formuła 1
2019.03.19  •  Samochód
Jak zmieniła się Formuła 1 po wypadku Roberta Kubicy?

Rok 2019 w Formule 1 to rok „powrotu utraconego mistrza”. Robert Kubica, po ponad 8 latach przerwy, powrócił do ścigania się w F1. Przez ten czas „królowa sportów motorowych” doświadczyła diametralnej zmiany. Nieustannie rozwijająca się technologia, zmodyfikowane przepisy, nowe tory czy inni rywale – z tym wszystkim musiał zmierzyć się Kubica w swoim 77. wyścigu w karierze.

Czytaj więcej
Ruch na drodze
2024.10.08  •  Podróże
Ile kosztuje poruszanie się po płatnych drogach w Polsce?

Poruszanie się po polskich drogach co do zasady jest bezpłatne. Istnieją jednak autostrady, na których obowiązują dodatkowe opłaty. Dowiedz się, ile kosztują drogi płatne w Polsce i gdzie się znajdują, a także jakie zasady obowiązują w innych krajach europejskich.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej