Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku - co się zmieni?

Aktualizacja:
obowiazkowe-wyposazenie-samochodu

Inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i alkomat odcinający zapłon – nagromadzenie technologii może przytłaczać. Jednak już od 2022 roku wszystkie te elementy będą składały się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące systemów poprawiających bezpieczeństwo. Będzie ich w sumie około 30.

Lista obejmująca obowiązkowe wyposażenie samochodu, którą znamy z własnego podwórka, nie jest długa. Choć w innych krajach europejskich jest ona nieco bardziej rozbudowana, nadal jest nieporównywalnie uboższa od tej, która obowiązywać będzie od 2022 roku. Wówczas będzie ona obejmowała ponad 30 pozycji, bowiem obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będzie szereg systemów, które na celu będą miały poprawę bezpieczeństwa.

Przełom w obowiązkowym wyposażeniu samochodów

Nowe wyposażenie samochodu obejmujące szereg systemów bezpieczeństwa będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych aut od maja 2022 roku, niezależnie od wersji wyposażenia.  Co ciekawe, innowacje nie ominą także modeli, które już istnieją, ponieważ w ich przypadku podobne systemy będą obowiązywały od maja 2024 roku. Regulacje zatwierdzone przez Parlament Europejski czekają aktualnie do ostatecznego zaakceptowania  przez kraje członkowskie w Radzie UE. Co było motywatorem do wprowadzenia takich zmian? Te są odpowiedzą na wciąż rosnącą liczbę ofiar wypadków drogowych. Według dostępnych statystyk, tylko w  2018 roku na unijnych drogach zginęło około 25 tys. osób, a 135 tys. zostało rannych. Całość regulacji dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także aut dostawczych, ciężarowych i autobusów.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę: przepisy obowiązujące w innych krajach

Nowe systemy bezpieczeństwa: co się zmieni?

Zgodnie z zapowiedziami, już za 3 lata, obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów zostanie wzbogacone o około 30 systemów poprawiających bezpieczeństwo. O jakich systemach mowa? We wszystkich rodzajach pojazdów obowiązkowy ma być system ostrzegający o senności kierowcy i rozproszeniu jego uwagi. Tutaj pod uwagę będzie brane chociażby korzystanie podczas prowadzenia pojazdu ze smartfona. Jednak jest to dopiero wstęp do tego, co jeszcze będzie musiał posiadać każdy nowy samochód! Oprócz tego, wszystkie pojazdy będą musiały mieć zainstalowany system inteligentnego dostosowania prędkości. Co to oznacza w praktyce? Założeniem jest automatyczny ogranicznik prędkości, który będzie rozpoznawać ograniczenia obowiązujące na danym terenie, a wszystko to dzięki danym nawigacyjnym, mapom oraz systemowi odczytywania znaków drogowych. Ale czy to oznacza, że kierowca nie będzie miał fizycznej możliwości przekroczenia dopuszczalnych limitów? Absolutnie nie. Kierujący będzie tylko ostrzegany za każdym razem, kiedy przekroczy prędkość, ale to od niego w pełni będzie zależało czy dostosuje się do ostrzeżeń, czy nadal będzie przyspieszać. Do powyższych elementów dojdzie także system bezpiecznego cofania przy użyciu kamery i czujników. Każde auto będzie też musiało posiadać czarne skrzynki, które będę rejestrowały dane w razie wypadku.

W samochodach osobowych i dostawczych pojawią się pasy bezpieczeństwa nowej generacji, a także dwa rozwiązania, które od kilku lat są obowiązkowe w przypadku samochodów ciężarowych – automatyczny hamulec awaryjny oraz systemie ostrzegającym o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia będzie aktywny tempomat, dzięki któremu samochód będzie zwalniać w momencie wykrycia przez czujniki przeszkody lub innego, wolniej jadącego pojazdu.

Czytaj także: Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?

Obowiązkowe wyposażenie samochodów ciężarowych i autobusów

Największe zmiany i nowości czekają jednak samochody ciężarowe i autobusy. W tych pojazdach stawia się przede wszystkim na poprawę bezpośredniej widoczności kierowców oraz usunięcie tzw. pól martwych. Co więcej, systemy zainstalowane z boku i z przodu pojazdu będą miały za zadanie wykrywanie użytkowników dróg szczególnie narażonych na wypadki, np. podczas skręcania. Podstawą do tych zmian są wyniki licznych badań, które pokazują, że to właśnie przy skręcie, kierowcy większych pojazdów nie widzą pieszych i rowerzystów. A w jaki sposób planuje się zlikwidowanie martwych pól? Jedną z propozycji są dodatkowe przeszklone powierzchnie po stronie pasażera, niżej osadzone kabiny, a także różnego rodzaju kamery.

Pamiętaj, że obowiązkowe było, jest i będzie także ubezpieczenie OC. Kończy Ci się ważność polisy? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i znajdź najtańsze OC!

Podsumowanie

  1. Nowe wyposażenie samochodu obejmujące szereg systemów bezpieczeństwa będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych aut od maja 2022 roku, niezależnie od wersji wyposażenia.
  2. Całość regulacji dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także aut dostawczych, ciężarowych i autobusów.
  3. Obowiązkowe wyposażenie auta będzie obejmować między innymi inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych, bezpieczne cofanie i alkomat odcinający zapłon.
  4. W pojazdach ciężarowych i autobusach postawiono przede wszystkim na poprawę widoczności kierowców i likwidację tzw. pól martwych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej