Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Aktualizacja:
healthcare medical background wallpaper promo adverts heart bright lights medical kit

Według badań CBOS aż 67% Polaków deklaruje, że umiałoby udzielić pierwszej pomocy, ale zaledwie 19% jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. Wielu z nas, będąc świadkiem wypadku lub zatrzymania akcji serca boi się zareagować. Obawiamy się, że zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogorszymy stan poszkodowanego.

4 minuty, które ratują życie!

W momencie zatrzymania krążenia każda minuta ma znaczenie. Jak podaje Polski Czerwony Krzyż, średni czas od momentu wezwania pogotowia ratunkowego do jego przyjazdu wynosi: 8 minut w mieście, 15 minut na terenach poza miastem. Nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu. W przypadku zatrzymania akcji serca, tlen przestaje być dostarczany, co po kilku minutach może skutkować nieodwracalnymi zmianami w mózgu, a w najgorszym przypadku prowadzić do śmierci. Cztery złote minuty to czas, w którym powinniśmy podjąć się resuscytacji od momentu zatrzymania krążenia i oddechu, aby nie dopuścić do takich zmian. Odpowiednio szybko udzielona pomoc ma kluczowe znaczenie dla przeżycia osoby poszkodowanej. 

30:2, czyli bieżące wytyczne RKO

Przy tematach związanych z pierwszą pomocą często możemy się spotkać z zapisem 30:2. Chodzi tu o podstawową wytyczną przy RKO w przypadku osoby dorosłej, czyli liczba uciśnięć klatki piersiowej (30), na liczbę oddechów ratowniczych (2). Głównym celem tego działania jest przywrócenie akcji serca i oddechu u poszkodowanego. Czynność tę powinniśmy powtarzać do momentu, aż ranny zacznie oddychać. Jeżeli tak się nie stanie kontynuujemy RKO do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Wielu z nas boi się podjąć działanie, aby nie pogorszyć stanu lub nie uszkodzić poszkodowanego. Zapominamy jednak, że w świetle prawa naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy. Warto też pamiętać, że im szybciej podejmiemy próbę, tym bardziej zwiększymy szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

O czym pamiętać, udzielając pierwszej pomocy?

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku lub widzisz osobę nieprzytomną, reaguj:

  • w myśl zasady „dobry ratownik, to żywy ratownik” oceń bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego. Jeżeli z jakichś względów twoje życie może być zagrożone, nie podchodź i od razu zadzwoń po pomoc.
  • Oceń stan poszkodowanego i sprawdź, czy oddycha.
  • Jeżeli jest nieprzytomny i nie oddycha, spróbuj udrożnić drogi oddechowe: jedną rękę połóż na czole, a drugą na brodzie i delikatnie odegnij głowę do tyłu. Jeśli w jamie ustnej znajdują się jakieś ciała obce, spróbuj je usunąć. Ponownie sprawdź, czy poszkodowany oddycha.
  • Jeżeli udało się udrożnić drogi oddechowe, ale poszkodowany w dalszym ciągu jest nieprzytomny, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
  • W sytuacji, gdy nie oddycha, jak najszybciej rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową: ułóż osobę poszkodowaną na twardej powierzchni, klęknij z boku na wysokości klatki piersiowej i naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. 
  • Aby zapobiec wyczerpaniu własnych sił, wskaż wśród gapiów osobę, która będzie się z tobą zamieniać.
  • Jeśli w pobliżu znajduje się przenośny defibrylator AED, ponownie wyznacz jedną osobę, która będzie odpowiedzialna za jego przyniesienie, a następnie użyj go.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w firmie

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w miejscu pracy i zapewnić jej odpowiednie szkolenie. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji, szkolenie z pierwszej pomocy w miejscu pracy powinno być powtarzane co najmniej co 2 lata. Choć samo szkolenie nie ma określonej daty ważności, regularne odświeżanie wiedzy pozwala utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Firmy, takie jak Europe Assistance, podejmują działania w organizacji takich szkoleń.

Należy pamiętać, że mimo obaw, udzielenie pierwszej pomocy jest kluczowe w przypadku nagłych sytuacji zdrowotnych. Po pierwsze, należy ocenić bezpieczeństwo, a dopiero potem rozpocząć działania ratunkowe. W sytuacji, gdy jest kilka osób obecnych, ważne jest przypisanie odpowiednich zadań każdemu z nich, aby działać sprawnie i skutecznie.

Materiał powstał na podstawie informacji prasowej Europe Assistance Polska

Pytania i odpowiedzi

Jak często należy odświeżać wiedzę z pierwszej pomocy?
Co zrobić, jeśli boję się podjąć działania w obawie przed pogorszeniem stanu poszkodowanego?
Czy mogę zaszkodzić poszkodowanemu, jeśli źle wykonam pierwszą pomoc?
Jak mogę szybko nauczyć się udzielać pierwszej pomocy?
Czy muszę być przeszkolony/zakwalifikowany, aby udzielać pierwszej pomocy?

Podsumowanie

  1. Statystyki CBOS
    • 67% Polaków deklaruje umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.
    • Jednak tylko 19% jest pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.
  2. Zasada 4 złotych minut
    • Szybka reakcja jest kluczowa w przypadku zatrzymania krążenia.
    • Polski Czerwony Krzyż podaje, że średni czas przyjazdu pogotowia ratunkowego wynosi 8 minut w mieście i 15 minut poza miastem.
    • Cztery złote minuty to czas, w którym należy podjąć resuscytację, aby uniknąć nieodwracalnych zmian w mózgu.
  3. Wyjaśnienie 30:2
    • W przypadku dorosłych, stosuje się 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy ratownicze.
    • Celem jest przywrócenie akcji serca i oddechu u poszkodowanego.
  4. Kroki do udzielenia pierwszej pomocy
    • Oceń bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i poszkodowanego.
    • Sprawdź stan poszkodowanego i czy oddycha.
    • Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  5. Szkolenie z pierwszej pomocy w miejscu pracy
    • Pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie szkolenia.
    • Europejska Rada Resuscytacji zaleca powtarzanie szkoleń co 2 lata.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej