Chociaż w Polsce nie obowiązuje nakaz posiadania w aucie apteczki samochodowej, to warto ją mieć. W razie wypadku możesz pomóc w uratowaniu komuś życia. Co powinno być w apteczce?
Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale już udzielenie pomocy poszkodowanemu tak. Jeśli zlekceważysz ten obowiązek, grożą Ci konsekwencje prawne. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, zawsze możesz coś zrobić. Apteczka w tym pomoże. Co warto w niej mieć?
Wyposażenie apteczki
Pamiętaj, że wyposażenie apteczki to podstawowy zestaw, który może być pomocny przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale nie zastąpi fachowej i profesjonalnej opieki lekarskiej czy interwencji zespołu ratowniczego.
W apteczce zwyczajowo znajdziesz:
- opatrunki
- plastry
- opaski elastyczne
- chusty opatrunkowe i trójkątne
- kompresy
- nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
- rękawice lateksowe
- koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy
Czego nie powinno być w apteczce?
Apteczka samochodowa w żadnym razie nie powinna być zestawem chaotycznie skompletowanych przedmiotów. Jeśli znajdą się w niej np. leki, istnieje ryzyko, że zostaną nieprawidłowo podane i zaszkodzą osobie, która wymaga pomocy. W apteczce nie powinno być także żadnych ostrych przedmiotów (np. nożyczek), płynów dezynfekcyjnych, jak np. woda utleniona, jodyna.
Pamiętaj sprawdzaniu apteczki i o wymianie jej od czasu do czasu lub o uzupełnianiu jej zawartości, np. dołóż rękawiczek, gdy je zużyjesz. Standardowo elementy jej wyposażenia mogą być przechowywane przez okres maksymalnie 5 lat.
Wprowadź prostą zasadę, zaglądaj do apteczki raz do roku, sprawdzaj przydatność produktów – przy okazji odnawiania polisy OC. Dlaczego tak? Bo polisa i apteczka wpływają na Twoje bezpieczeństwo!
Jak używać wyposażenia apteczki w razie wypadku?
Często przydaje się koc ratunkowy, którym można okryć poszkodowanego. Jak go używać? Srebrną stroną do środka → utrzymanie ciepłoty ciała poszkodowanego np. zimą, w czasie mrozu, chłodu. Srebrną stroną na zewnątrz → w przypadku konieczności ochrony przed dopływem ciepła z zewnątrz, np. w czasie upału, przy dużym nasłonecznieniu.
Bardzo często przydają się także rękawiczki. Załóż je zawsze, gdy udzielasz pomocy, szczególnie wtedy gdy masz do czynienia z krwią osoby poszkodowanej czy innymi wydzielinami.
Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak.
Jak się zachować w razie wypadku?
Dla rannych najważniejsze są pierwsze 4 minuty po wypadku, nie ma więc wiele czasu na to, aby działać. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, koniecznie wezwij pomoc. Dyspozytor zapyta Cię o miejsce wypadku, ilość i stan osób poszkodowanych. Może także pokierować Twoimi pierwszymi czynnościami na miejscu zdarzenia, do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że Twoja panika niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże. A od tego, co zrobisz może zależeć życie i zdrowie innych ludzi!
Podsumowanie
- Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale może uratować komuś życie.
- Masz obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku.
- Regularnie, np. raz do roku, przeglądaj zawartość apteczki. Uzupełniaj i wymieniaj to, co już jest nieprzydatne.
- W apteczce nie woź leków, ani płynnych środków dezynfekujących.