Co musisz mieć w apteczce samochodowej? Kiedy i jak z niej skorzystać?

Aktualizacja:
apteczka w samochodzie jak koło ratunkowe

Chociaż w Polsce nie obowiązuje nakaz posiadania w aucie apteczki samochodowej, to warto ją mieć. W razie wypadku możesz pomóc w uratowaniu komuś życia. Co powinno być w apteczce?

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale już udzielenie pomocy poszkodowanemu tak. Jeśli zlekceważysz ten obowiązek, grożą Ci konsekwencje prawne. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, zawsze możesz coś zrobić. Apteczka w tym pomoże. Co warto w niej mieć?

Wyposażenie apteczki

Pamiętaj, że wyposażenie apteczki to podstawowy zestaw, który może być pomocny przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale nie zastąpi fachowej i profesjonalnej opieki lekarskiej czy interwencji zespołu ratowniczego.

W apteczce zwyczajowo znajdziesz:

 • opatrunki
 • plastry
 • opaski elastyczne
 • chusty opatrunkowe i trójkątne
 • kompresy
 • nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
 • rękawice lateksowe
 • koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy

Czytaj także: Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?

Czego nie powinno być w apteczce?

Apteczka samochodowa w żadnym razie nie powinna być zestawem chaotycznie skompletowanych przedmiotów. Jeśli znajdą się w niej np. leki, istnieje ryzyko, że zostaną nieprawidłowo podane i zaszkodzą osobie, która wymaga pomocy. W apteczce nie powinno być także żadnych ostrych przedmiotów (np. nożyczek), płynów dezynfekcyjnych, jak np. woda utleniona, jodyna.

Pamiętaj sprawdzaniu apteczki i o wymianie jej od czasu do czasu lub o uzupełnianiu jej zawartości, np. dołóż rękawiczek, gdy je zużyjesz.  Standardowo elementy jej wyposażenia mogą być przechowywane przez okres maksymalnie 5 lat.

Wprowadź prostą zasadę, zaglądaj do apteczki raz do roku, sprawdzaj przydatność produktów – przy okazji odnawiania polisy OC. Dlaczego tak? Bo polisa i apteczka wpływają na Twoje bezpieczeństwo!

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz

Jak używać wyposażenia apteczki w razie wypadku?

Często przydaje się koc ratunkowy, którym można okryć poszkodowanego. Jak go używać? Srebrną stroną do środka → utrzymanie ciepłoty ciała poszkodowanego np. zimą, w czasie mrozu, chłodu. Srebrną stroną na zewnątrz → w przypadku konieczności ochrony przed dopływem ciepła z zewnątrz, np. w czasie upału, przy dużym nasłonecznieniu.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu to…?

Bardzo często przydają się także rękawiczki. Załóż je zawsze, gdy udzielasz pomocy, szczególnie wtedy gdy masz do czynienia z krwią osoby poszkodowanej czy innymi wydzielinami.

Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak.

Czytaj także: Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki

Jak się zachować w razie wypadku?

Dla rannych najważniejsze są pierwsze 4 minuty po wypadku, nie ma więc wiele czasu na to, aby działać. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, koniecznie wezwij pomoc. Dyspozytor zapyta Cię o miejsce wypadku, ilość i stan osób poszkodowanych. Może także pokierować Twoimi pierwszymi czynnościami na miejscu zdarzenia, do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego. Zachowaj spokój. Pamiętaj, że Twoja panika niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże. A od tego, co zrobisz może zależeć życie i zdrowie innych ludzi!

Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz

Podsumowanie

 • Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale może uratować komuś życie.
 • Masz obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku.
 • Regularnie, np. raz do roku, przeglądaj zawartość apteczki. Uzupełniaj i wymieniaj to, co już jest nieprzydatne.
 • W apteczce nie woź leków, ani płynnych środków dezynfekujących.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej