Punkta

Zabezpiecz miejsce wypadku

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Zasłoń miejsce zdarzenia, tak ustaw swój samochód, by ofiary wypadku były bezpieczne, a inni kierowcy doskonale widzieli niebezpieczeństwo, ustaw trójkąt. Włącz światła awaryjne i postojowe, a w nocy światła mijania, żeby dodatkowo oświetlić miejsce gdzie zdarzył się wypadek.

Na obszarze niezabudowanym ustawiasz trójkąt 100 metrów za samochodem, to jest około 120 kroków, a w mieście zaraz za samochodem. Koniecznie załóż kamizelkę odblaskową. W Polsce nie jest ona obowiązkowa, ale w innych krajach Europy już tak. Lepiej ją mieć w samochodzie.

Zawiadom służby

W telefonie zapisz numery służb ratowniczych. Teraz je pamiętasz, ale w sytuacji stresowej może się okazać, że nie. Dzwoń pod numer alarmowy 112 lub zawiadom o wypadku policję – tel. 997pogotowie ratunkowe – tel. 999 i straż pożarną – tel. 998.

Oceń sytuację i rzeczowo odpowiadaj na pytania dyspozytora. Podaj dokładne miejsce gdzie zdarzył się wypadek, ulicę, miejscowość. Jeśli do wypadku doszło na ekspresówce lub autostradzie, podaj numer ostatniego mijanego słupka drogowegoZacznij od tych informacji! Jeśli zerwie Ci połączenie, dyspozytor będzie miał najistotniejszą wiedzę, dokąd kierować pomoc.

Podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu, krótko opisz sytuację, jakie pojazdy uległy wypadkowi, ilu jest poszkodowanych i jaki jest ich stan, czy są przytomni i czy znajdują się w pojazdach. Słuchaj wskazówek dyspozytora, poproś go o podpowiedź, co robić dalej.

Podejdź do pojazdów

Jeśli czujesz się na siłach i nic nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu, podejdź do pojazdów, które brały udział w kolizji. Zachowaj jednak szczególną ostrożność. Jeśli nie umiesz sobie poradzić, wystarczy, że powiadomisz służby i zabezpieczysz miejsce, w którym był wypadek. Oceń, czy z samochodów nie wydobywa się paliwo. Jeśli tak, może dojść do wybuchu lub pożaru.

Weź ze swojego samochodu gaśnicę i apteczkę, są obowiązkowe, musisz je mieć! Jeśli to możliwe weź coś do cięcia pasów bezpieczeństwa. Załóż gumowe rękawiczki ochronne. Jeśli możesz bezpiecznie otworzyć pojazd, zrób to, wyjmij kluczyki ze stacyjki i zaciągnij hamulec ręczny. W przypadku zakleszczonych drzwi ostrożnie zbij szybę, uważając na poszkodowanych.

Oceń stan poszkodowanych i podejmij czynności ratownicze

Jeśli poszkodowani są przytomni, rozmawiaj z nimi, w ten sposób zapobiegasz pogłębianiu się wstrząsu. Przykryj ich folią termiczną. Jeśli znajdują się poza autem i możesz sprawdzić ich oznaki życiowe, zrób to. Sprawdź puls i oddech. Ułóż ich w pozycji bezpiecznej bocznej, zatamuj ewentualny krwotok.

Jeśli są uwięzieni w pojeździe, ale dają oznaki życia, spróbuj im również pomóc. W miarę możliwości zatamuj krwotok, opatrz rany, ustabilizuj kończyny i kręgosłup. Jeśli nie wyczujesz pulsu lub oddechu u poszkodowanego, spróbuj wyciągnąć go z pojazdu. Przystąp do resuscytacji, czyli przywrócenia czynności życiowych.

Jeśli istnieje ryzyko eksplozji, pożaru lub samochód może się stoczyć, postaraj się wyciągnąć z niego ludzi. To jest trudne, więc jeśli nie czujesz się na siłach, odstąp od tego i czekaj na służby lub poproś innych o pomoc. Poszkodowanych wyciągasz tzw. chwytem Rautka. Jedną ręką podtrzymujesz podbródek, a drugą rękę, przyciskając ją do klatki piersiowej na dolnej linii żeber. Kładziesz w ten sposób poszkodowanego w wypadku na swojej klatce piersiowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pogłębienia urazu kręgosłupa.

PAMIĘTAJ! Bardzo ważna jest kolejność wykonywanych czynności i opanowanie.

Czynności, które wykonujesz, gdy jesteś świadkiem wypadku:

  1. Oznacz prawidłowo miejsce wypadku
  2. Zadbaj o własne bezpieczeństwo
  3. Zawiadom służby ratunkowe
  4. Oceń stan poszkodowanych
  5. Podejmij czynności ratujące życie poszkodowanych