Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki

Aktualizacja:
wypadek samochodowy

Widzisz wypadek na drodze? Nie panikuj! Nawet jeśli nie masz kursu pierwszej pomocy medycznej i wydaje Ci się, że na nic się nie przydasz, możesz realnie pomóc. To Twój obowiązek, który wynika z przepisów prawa.

Zabezpiecz miejsce wypadku

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Zasłoń miejsce zdarzenia, tak ustaw swój samochód, by ofiary wypadku były bezpieczne, a inni kierowcy doskonale widzieli niebezpieczeństwo, ustaw trójkąt. Włącz światła awaryjne i postojowe, a w nocy światła mijania, żeby dodatkowo oświetlić miejsce gdzie zdarzył się wypadek.

Na obszarze niezabudowanym ustawiasz trójkąt 100 metrów za samochodem, to jest około 120 kroków, a w mieście zaraz za samochodem. Koniecznie załóż kamizelkę odblaskową. W Polsce nie jest ona obowiązkowa, ale w innych krajach Europy już tak. Lepiej ją mieć w samochodzie.

Zawiadom służby

W telefonie zapisz numery służb ratowniczych. Teraz je pamiętasz, ale w sytuacji stresowej może się okazać, że nie. Dzwoń pod numer alarmowy 112 lub zawiadom o wypadku policję – tel. 997pogotowie ratunkowe – tel. 999 i straż pożarną – tel. 998.

Oceń sytuację i rzeczowo odpowiadaj na pytania dyspozytora. Podaj dokładne miejsce gdzie zdarzył się wypadek, ulicę, miejscowość. Jeśli do wypadku doszło na ekspresówce lub autostradzie, podaj numer ostatniego mijanego słupka drogowegoZacznij od tych informacji! Jeśli zerwie Ci połączenie, dyspozytor będzie miał najistotniejszą wiedzę, dokąd kierować pomoc.

Podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu, krótko opisz sytuację, jakie pojazdy uległy wypadkowi, ilu jest poszkodowanych i jaki jest ich stan, czy są przytomni i czy znajdują się w pojazdach. Słuchaj wskazówek dyspozytora, poproś go o podpowiedź, co robić dalej.

Podejdź do pojazdów

Jeśli czujesz się na siłach i nic nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu, podejdź do pojazdów, które brały udział w kolizji. Zachowaj jednak szczególną ostrożność. Jeśli nie umiesz sobie poradzić, wystarczy, że powiadomisz służby i zabezpieczysz miejsce, w którym był wypadek. Oceń, czy z samochodów nie wydobywa się paliwo. Jeśli tak, może dojść do wybuchu lub pożaru.

Weź ze swojego samochodu gaśnicę i apteczkę, są obowiązkowe, musisz je mieć! Jeśli to możliwe weź coś do cięcia pasów bezpieczeństwa. Załóż gumowe rękawiczki ochronne. Jeśli możesz bezpiecznie otworzyć pojazd, zrób to, wyjmij kluczyki ze stacyjki i zaciągnij hamulec ręczny. W przypadku zakleszczonych drzwi ostrożnie zbij szybę, uważając na poszkodowanych.

Oceń stan poszkodowanych i podejmij czynności ratownicze

Jeśli poszkodowani są przytomni, rozmawiaj z nimi, w ten sposób zapobiegasz pogłębianiu się wstrząsu. Przykryj ich folią termiczną. Jeśli znajdują się poza autem i możesz sprawdzić ich oznaki życiowe, zrób to. Sprawdź puls i oddech. Ułóż ich w pozycji bezpiecznej bocznej, zatamuj ewentualny krwotok.

Jeśli są uwięzieni w pojeździe, ale dają oznaki życia, spróbuj im również pomóc. W miarę możliwości zatamuj krwotok, opatrz rany, ustabilizuj kończyny i kręgosłup. Jeśli nie wyczujesz pulsu lub oddechu u poszkodowanego, spróbuj wyciągnąć go z pojazdu. Przystąp do resuscytacji, czyli przywrócenia czynności życiowych.

Jeśli istnieje ryzyko eksplozji, pożaru lub samochód może się stoczyć, postaraj się wyciągnąć z niego ludzi. To jest trudne, więc jeśli nie czujesz się na siłach, odstąp od tego i czekaj na służby lub poproś innych o pomoc. Poszkodowanych wyciągasz tzw. chwytem Rautka. Jedną ręką podtrzymujesz podbródek, a drugą rękę, przyciskając ją do klatki piersiowej na dolnej linii żeber. Kładziesz w ten sposób poszkodowanego w wypadku na swojej klatce piersiowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pogłębienia urazu kręgosłupa.

PAMIĘTAJ! Bardzo ważna jest kolejność wykonywanych czynności i opanowanie.

Czynności, które wykonujesz, gdy jesteś świadkiem wypadku:

  1. Oznacz prawidłowo miejsce wypadku
  2. Zadbaj o własne bezpieczeństwo
  3. Zawiadom służby ratunkowe
  4. Oceń stan poszkodowanych
  5. Podejmij czynności ratujące życie poszkodowanych

Podsumowanie

  • Nie spiesz się, ale pamiętaj, że dla życia poszkodowanych najważniejsze są pierwsze minuty. Działaj sprawnie i pewnie.
  • Jeśli widzisz, że ofiarami wypadku zajmują się już odpowiednie służby, nie zwalniaj, żeby popatrzeć.
  • Zapytaj, czy potrzebna dodatkowa pomoc, gdy na miejsce gdzie był wypadek nie dotarli jeszcze ratownicy, ale nie utrudniaj akcji.
  • Nie zajmuj się oglądaniem samochodów, zbieraniem rzeczy, czy szukaniem kontaktu z ubezpieczycielem. Najważniejsze jest ludzkie życie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej