Defensive driving to bezpieczny styl jazdy, świadome unikanie i przewidywanie zagrożenia na drodze. Dotyczy nie tylko techniki prowadzenia pojazdu, ale również jego ekonomicznego eksploatowania oraz wybierania bezpiecznych tras, łatwiejszych do pokonania. Możesz prowadzić zgodnie z tymi zasadami bez profesjonalnego szkolenia. Zwłaszcza gdy przeczytasz ten tekst!
Oto dziesięć reguł, które powinieneś przyswoić:
-
Przygotuj się do jazdy
Zacznij od tak podstawowej rzeczy, jak prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy. Ustaw wygodnie fotel, sprawdź, czy dobrze widzisz przez lusterka. Rób regularnie przegląd auta, na bieżąco sprawdzaj wszystkie płyny, stan akumulatora i oświetlenia, ciśnienie w oponach. Upewnij się, że nic Ci nie przeszkodzi podczas jazdy.
-
Bądź skoncentrowany, dokładnie obserwuj innych kierowców
Na drodze musisz mieć oczy dookoła głowy. Nie wystarczy uważać tylko na swoje zachowanie. Musisz obserwować również innych kierowców i co jakiś czas zerkać we wszystkie lusterka. Nigdy nie wiesz, co może się za chwilę zdarzyć.
Kierując pojazdem, nie wykonuj żadnych czynności, które mogą odciągnąć Twoją uwagę – nie rozmawiaj przez telefon, nie pisz SMS-ów, nie kłóć się z dzieckiem, nie jedz śniadania ani nie pij gorącej kawy. Przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności te drobne czynności mogą się przyczynić do prawdziwej tragedii.
-
Nie wsiadaj za kierownicę, gdy źle się czujesz
Chodzi tutaj nie tylko o spożycie alkoholu, które jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, ale także reakcje na niektóre leki lub po prostu złe samopoczucie lub senność. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby prowadzić, jesteś zmęczony po nieprzespanej nocy lub zdenerwowany po rodzinnej kłótni – nie rób tego.
-
Bądź spokojny i opanowany
Nie daj się wyprowadzić z równowagi przez innych kierowców. Nie odpowiadaj na ich zaczepki. Zachowaj zimną krew. Bądź rozważny i uważny. Defensive driving oznacza: spokój i uśmiech kierowcy.
-
Dopasuj styl jazdy do warunków na drodze
Nie jedź zbyt szybko, ale nie bądź też zawalidrogą. Zwolnij, jeżeli akurat zepsuła się pogoda i jest gorsza widoczność. Wiele rzeczy musisz po prostu wyczuć i dostosować do nich swoje zachowanie. Zawsze pamiętaj o włączeniu odpowiednich świateł – powinieneś być doskonale widoczny na drodze.
-
Utrzymuj odpowiedni dystans
Zostawiaj sobie drogę ucieczki. Nie skracaj niepotrzebnie dystansu między pojazdami. Im mniejsza odległość od drugiego samochodu, tym mniejsza możliwość manewru w razie nieprzewidzianej kryzysowej sytuacji.
-
Uważaj na skrzyżowaniach i rondach
Skrzyżowania i ronda to bardzo częste miejsca stłuczek. Niektórzy kierowcy gubią się, kto ma pierwszeństwo lub wpychają przed innymi w nadziei, że zdążą. Miej się na nich szczególnie na baczności.
-
Nie bagatelizuj przepisów drogowych
Jeżeli chcesz być dobrym i jeżdżącym bezpiecznie kierowcą, musisz bardzo dobrze znać przepisy drogowe. Nie marginalizuj ich roli. Postępowanie zgodnie ze znakami na drodze uchroni cię od niejednego niebezpieczeństwa.
-
Ubezpiecz się
Pomimo umiejętności i uwagi może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie przeciwdziałać przykrej sytuacji na drodze. „Przezorny zawsze ubezpieczony” – głosi mądre przysłowie. Ubezpiecz się i ty. Pomyśl zwłaszcza o dobrowolnym ubezpieczeniu NNW, które zabezpieczy Cię przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Więcej na jego temat przeczytasz w innym naszym artykule.
-
Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj bezpieczeństwo
Jeżeli masz na drodze do wyboru kilka opcji, zawsze wybierz tę najbezpieczniejszą. Podczas jazdy odpowiadasz nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także współpasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego traktuj bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet.
Proste zasady? Bardzo! Ale zrób uczciwe rachunek sumienia, ile z nich do tej pory bagatelizowałeś?
Teraz wciel je w życie i szerokiej i bezpiecznej drogi!
Podsumowanie
- Defensive driving to sposób na bezpieczną i odpowiedzialną jazdę.
- Jeżeli nie chcesz nikomu wyrządzić krzywdy - stosuj się zawsze do przytoczonych przez nas w artykule dziesięciu zasad.
- Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, a być może nawet ocalisz swoje lub czyjeś życie.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.