Defensive driving to bezpieczny styl jazdy, świadome unikanie i przewidywanie zagrożenia na drodze. Dotyczy nie tylko techniki prowadzenia pojazdu, ale również jego ekonomicznego eksploatowania oraz wybierania bezpiecznych tras, łatwiejszych do pokonania. Możesz prowadzić zgodnie z tymi zasadami bez profesjonalnego szkolenia. Zwłaszcza gdy przeczytasz ten tekst!
Oto dziesięć reguł, które powinieneś przyswoić:
-
Przygotuj się do jazdy
Zacznij od tak podstawowej rzeczy, jak prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy. Ustaw wygodnie fotel, sprawdź, czy dobrze widzisz przez lusterka. Rób regularnie przegląd auta, na bieżąco sprawdzaj wszystkie płyny, stan akumulatora i oświetlenia, ciśnienie w oponach. Upewnij się, że nic Ci nie przeszkodzi podczas jazdy.
-
Bądź skoncentrowany, dokładnie obserwuj innych kierowców
Na drodze musisz mieć oczy dookoła głowy. Nie wystarczy uważać tylko na swoje zachowanie. Musisz obserwować również innych kierowców i co jakiś czas zerkać we wszystkie lusterka. Nigdy nie wiesz, co może się za chwilę zdarzyć.
Kierując pojazdem, nie wykonuj żadnych czynności, które mogą odciągnąć Twoją uwagę – nie rozmawiaj przez telefon, nie pisz SMS-ów, nie kłóć się z dzieckiem, nie jedz śniadania ani nie pij gorącej kawy. Przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności te drobne czynności mogą się przyczynić do prawdziwej tragedii.
-
Nie wsiadaj za kierownicę, gdy źle się czujesz
Chodzi tutaj nie tylko o spożycie alkoholu, które jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, ale także reakcje na niektóre leki lub po prostu złe samopoczucie lub senność. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby prowadzić, jesteś zmęczony po nieprzespanej nocy lub zdenerwowany po rodzinnej kłótni – nie rób tego.
-
Bądź spokojny i opanowany
Nie daj się wyprowadzić z równowagi przez innych kierowców. Nie odpowiadaj na ich zaczepki. Zachowaj zimną krew. Bądź rozważny i uważny. Defensive driving oznacza: spokój i uśmiech kierowcy.
-
Dopasuj styl jazdy do warunków na drodze
Nie jedź zbyt szybko, ale nie bądź też zawalidrogą. Zwolnij, jeżeli akurat zepsuła się pogoda i jest gorsza widoczność. Wiele rzeczy musisz po prostu wyczuć i dostosować do nich swoje zachowanie. Zawsze pamiętaj o włączeniu odpowiednich świateł – powinieneś być doskonale widoczny na drodze.
-
Utrzymuj odpowiedni dystans
Zostawiaj sobie drogę ucieczki. Nie skracaj niepotrzebnie dystansu między pojazdami. Im mniejsza odległość od drugiego samochodu, tym mniejsza możliwość manewru w razie nieprzewidzianej kryzysowej sytuacji.
-
Uważaj na skrzyżowaniach i rondach
Skrzyżowania i ronda to bardzo częste miejsca stłuczek. Niektórzy kierowcy gubią się, kto ma pierwszeństwo lub wpychają przed innymi w nadziei, że zdążą. Miej się na nich szczególnie na baczności.
-
Nie bagatelizuj przepisów drogowych
Jeżeli chcesz być dobrym i jeżdżącym bezpiecznie kierowcą, musisz bardzo dobrze znać przepisy drogowe. Nie marginalizuj ich roli. Postępowanie zgodnie ze znakami na drodze uchroni cię od niejednego niebezpieczeństwa.
-
Ubezpiecz się
Pomimo umiejętności i uwagi może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie przeciwdziałać przykrej sytuacji na drodze. „Przezorny zawsze ubezpieczony” – głosi mądre przysłowie. Ubezpiecz się i ty. Pomyśl zwłaszcza o dobrowolnym ubezpieczeniu NNW, które zabezpieczy Cię przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Więcej na jego temat przeczytasz w innym naszym artykule.
-
Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj bezpieczeństwo
Jeżeli masz na drodze do wyboru kilka opcji, zawsze wybierz tę najbezpieczniejszą. Podczas jazdy odpowiadasz nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także współpasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego traktuj bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet.
Proste zasady? Bardzo! Ale zrób uczciwe rachunek sumienia, ile z nich do tej pory bagatelizowałeś?
Teraz wciel je w życie i szerokiej i bezpiecznej drogi!
Podsumowanie
- Defensive driving to sposób na bezpieczną i odpowiedzialną jazdę.
- Jeżeli nie chcesz nikomu wyrządzić krzywdy - stosuj się zawsze do przytoczonych przez nas w artykule dziesięciu zasad.
- Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, a być może nawet ocalisz swoje lub czyjeś życie.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Rondo niejedno ma imię – jednopasmowe, kilkupasmowe, z pierwszeństwem wjazdu i obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa – to tylko niektóre z opcji. Wariantów jest naprawdę wiele, dlatego nie dziwi fakt, że część kierowców gubi się w obowiązujących regułach. Kto ma pierwszeństwo na rondzie i jakie zasady tam obowiązują? Wyjaśniamy, jak bezpiecznie jeździć po rondzie.
W czasie kursu na prawo jazdy wielu instruktorów po macoszemu traktuje zasady ruchu drogowego, które odnoszą się do tramwajów. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest ograniczone występowanie sieci tramwajowych – nie są one obecne we wszystkich miastach Polski. W efekcie wielu kierowców uznaje, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. To nieprawda.
YU! to już nie pierwsze ubezpieczenie, gdzie w zamian za bezpieczną jazdę kierowcy mają szansę na tańsze OC. Cena ubezpieczenia uzależniona jest od stylu jazdy, a jej ideą jest docenienie tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Co może zyskać kierowca decydując się na ubezpieczenie YU!? Jakie parametry będą brane pod uwagę? Prześwietlamy ofertę ubezpieczeniową ERGO Hestii i Yanosika!
Brudne tablice rejestracyjne, zbyt wolna jazda czy ochlapywanie pieszych – czy wiesz, że za to wszystko grożą wysokie mandaty? Jeśli myślisz sobie, że przestrzegając dopuszczalnej prędkości i stosując się do powszechnie znanych przepisów, unikniesz mandatów, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zobacz, jakie są niedozwolone zachowania za kierownicą, o których nawet nie wiesz, a za które możesz dostać mandat!
Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.
Kierowca zmęczony zachowuje się za kółkiem tak, jak pijany kierowca – tezę tę bardziej lub mniej świadomie powtarzaliśmy nie raz. Ale ile w tym prawdy? Okazało się, że o ile obaj niosą za sobą zagrożenie i charakteryzują się wydłużonym czasem reakcji, tak ich zachowania na drodze są zupełnie inne. W jaki sposób pojazdem kieruje osoba pod wpływem, a jak za kółkiem zachowuje się kierowca zmęczony?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.