Defensive driving w 10 krokach

Aktualizacja:
Defensive driving

Defensive driving to bezpieczny styl jazdy, świadome unikanie i przewidywanie zagrożenia na drodze. Dotyczy nie tylko techniki prowadzenia pojazdu, ale również jego ekonomicznego eksploatowania oraz wybierania bezpiecznych tras, łatwiejszych do pokonania. Możesz prowadzić zgodnie z tymi zasadami bez profesjonalnego szkolenia. Zwłaszcza gdy przeczytasz ten tekst!

Oto dziesięć reguł, które powinieneś przyswoić:

 1. Przygotuj się do jazdy

Zacznij od tak podstawowej rzeczy, jak prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy. Ustaw wygodnie fotel, sprawdź, czy dobrze widzisz przez lusterka. Rób regularnie przegląd auta, na bieżąco sprawdzaj wszystkie płyny, stan akumulatora i oświetlenia, ciśnienie w oponach. Upewnij się, że nic Ci nie przeszkodzi podczas jazdy.

 1. Bądź skoncentrowany, dokładnie obserwuj innych kierowców

Na drodze musisz mieć oczy dookoła głowy. Nie wystarczy uważać tylko na swoje zachowanie. Musisz obserwować również innych kierowców i co jakiś czas zerkać we wszystkie lusterka. Nigdy nie wiesz, co może się za chwilę zdarzyć.

Kierując pojazdem, nie wykonuj żadnych czynności, które mogą odciągnąć Twoją uwagę – nie rozmawiaj przez telefon, nie pisz SMS-ów, nie kłóć się z dzieckiem, nie jedz śniadania ani nie pij gorącej kawy. Przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności te drobne czynności mogą się przyczynić do prawdziwej tragedii.

 1. Nie wsiadaj za kierownicę, gdy źle się czujesz

Chodzi tutaj nie tylko o spożycie alkoholu, które jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, ale także reakcje na niektóre leki lub po prostu złe samopoczucie lub senność. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby prowadzić, jesteś zmęczony po nieprzespanej nocy lub zdenerwowany po rodzinnej kłótni – nie rób tego.

 1. Bądź spokojny i opanowany

Nie daj się wyprowadzić z równowagi przez innych kierowców. Nie odpowiadaj na ich zaczepki. Zachowaj zimną krew. Bądź rozważny i uważny. Defensive driving oznacza: spokój i uśmiech kierowcy.

 1. Dopasuj styl jazdy do warunków na drodze

Nie jedź zbyt szybko, ale nie bądź też zawalidrogą. Zwolnij, jeżeli akurat zepsuła się pogoda i jest gorsza widoczność. Wiele rzeczy musisz po prostu wyczuć i dostosować do nich swoje zachowanie. Zawsze pamiętaj o włączeniu odpowiednich świateł – powinieneś być doskonale widoczny na drodze.

 1. Utrzymuj odpowiedni dystans

Zostawiaj sobie drogę ucieczki. Nie skracaj niepotrzebnie dystansu między pojazdami. Im mniejsza odległość od drugiego samochodu, tym mniejsza możliwość manewru w razie nieprzewidzianej kryzysowej sytuacji.

 1. Uważaj na skrzyżowaniach i rondach

Skrzyżowania i ronda to bardzo częste miejsca stłuczek. Niektórzy kierowcy gubią się, kto ma pierwszeństwo lub wpychają przed innymi w nadziei, że zdążą. Miej się na nich szczególnie na baczności.

 1. Nie bagatelizuj przepisów drogowych

Jeżeli chcesz być dobrym i jeżdżącym bezpiecznie kierowcą, musisz bardzo dobrze znać przepisy drogowe. Nie marginalizuj ich roli. Postępowanie zgodnie ze znakami na drodze uchroni cię od niejednego niebezpieczeństwa.

 1. Ubezpiecz się

Pomimo umiejętności i uwagi może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie przeciwdziałać przykrej sytuacji na drodze. „Przezorny zawsze ubezpieczony” – głosi mądre przysłowie. Ubezpiecz się i ty. Pomyśl zwłaszcza o dobrowolnym ubezpieczeniu NNW, które zabezpieczy Cię przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Więcej na jego temat przeczytasz w innym naszym artykule.

 1. Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj bezpieczeństwo

Jeżeli masz na drodze do wyboru kilka opcji, zawsze wybierz tę najbezpieczniejszą. Podczas jazdy odpowiadasz nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także współpasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego traktuj bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet.

Proste zasady? Bardzo! Ale zrób uczciwe rachunek sumienia, ile z nich do tej pory bagatelizowałeś?

Teraz wciel je w życie i szerokiej i bezpiecznej drogi!

 

Podsumowanie

 • Defensive driving to sposób na bezpieczną i odpowiedzialną jazdę.
 • Jeżeli nie chcesz nikomu wyrządzić krzywdy - stosuj się zawsze do przytoczonych przez nas w artykule dziesięciu zasad.
 • Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, a być może nawet ocalisz swoje lub czyjeś życie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments