Prawidłowa jazda po rondzie – poznaj szczegółowe zasady

Aktualizacja:
mfind2_2610

Rondo niejedno ma imię – jednopasmowe, kilkupasmowe, z pierwszeństwem wjazdu i obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa – to tylko niektóre z opcji. Wariantów jest naprawdę wiele, dlatego nie dziwi fakt, że część kierowców gubi się w obowiązujących regułach. Kto ma pierwszeństwo na rondzie i jakie zasady tam obowiązują? Wyjaśniamy, jak bezpiecznie jeździć po rondzie.

Rondo: pierwszeństwo

Rondo, a według przepisów ruchu drogowego tak naprawdę skrzyżowanie o ruchu okrężnym, to dobre rozwiązanie szczególnie w tych miejscach, w których potrzebne jest ograniczenie prędkości. Ruch odbywa się na nim wokół wyspy, przez co zapewniona jest dobra widoczność. Uważa się, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym poprawia bezpieczeństwo, ale jest tak tylko w tych przypadkach, gdy kierowcy znają szczegółowe zasady ruchu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, podpowiadamy, jak prawidłowo jeździć na rondzie.

O tym, kto ma pierwszeństwo na rondzie (także tym dwupasmowym), decyduje jego oznakowanie. Na ogół przed skrzyżowaniem umieszczane są znaki „ustąp pierwszeństwa”, które jasno sygnalizują, że pierwszeństwo mają te pojazdy, które już poruszają się po rondzie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy to wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo. Dzieje się tak wtedy, gdy przed skrzyżowaniem nie ma znaku pierwszeństwa i musi zostać zastosowana reguła „prawej ręki”.

Pierwszeństwo na rondzie może także wyznaczać sygnalizacja świetlna. Warto zapamiętać, że przy możliwości jednoczesnego poruszania się samochodów i tramwajów oraz obecności sygnalizatorów, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo.

Czytaj także: Kodeks motocyklisty – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wsiądziesz na motocykl

Zasady jazdy na rondzie

Omówiliśmy już zasady określające pierwszeństwo wjazdu, ale jak powinno wyglądać płynne poruszanie się i prawidłowy zjazd z ronda oraz kto w takich przypadkach ma pierwszeństwo? Wbrew pozorom, najłatwiej jest się poruszać po rondzie turbinowym. Tutaj sytuacja jest bardzo jasna – już przed wjazdem należy zająć odpowiedni pas, a następnie utrzymywać kierunek jazdy, bez zmieniania pasów i przekraczania linii.

Czytaj także: 13 rzeczy, których nie możesz robić na autostradzie

Jazda po klasycznym rondzie dwupasmowym obejmuje możliwość zmiany pasów. Rodzi to oczywiście pytanie: kto ma pierwszeństwo, jeśli planujemy zjazd z ronda z lewego pasa? Kierowców obowiązują tutaj takie same zasady jak na klasycznej drodze. Przy zjeździe z ronda z lewego pasa należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na prawym pasie.

Rondo, mimo że jest skrzyżowaniem, umożliwia wyprzedzanie z prawej strony. Należy jednak pamiętać, że jest to dopuszczone tylko w tych przypadkach, gdy zostały wyznaczone pasy ruchu. W przypadku możliwości zmiany pasa ruchu istotne jest też to, że pierwszeństwo mają te samochody, które są już w ruchu na danym pasie.

Czytaj także: Defensive driving w 10 krokach

Rondo a kierunkowskaz

Wielu kierowców ma wątpliwości co do tego, czy trzeba podczas poruszania się po rondzie włączać kierunkowskaz. Spór o prawidłowe praktyki jednoznacznie rozstrzyga wyrok sądowy sprzed kilku lat, zgodnie z którym przed wjazdem na rondo nie należy włączać kierunkowskazu, ale jest to obowiązkowe wtedy, gdy będziemy rondo opuszczać. Kierunkowskazu należy używać również w sytuacjach zmiany pasa na rondzie, oczywiście jeśli rondo w ogóle dopuszcza możliwość zmiany pasa.

Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują prowadzących auta na rondzie, bo nieprawidłowa jazda po nim wiąże się z podobnymi konsekwencjami, co nieprawidłowe zachowanie na klasycznym skrzyżowaniu. Kierowca, który naruszy przepisy, musi liczyć się z karami finansowymi i utratą punktów karnych.

Czytaj także: Nowe przepisy dla pieszych – zmiany od września 2022 r!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej