Prawidłowa jazda po rondzie – poznaj szczegółowe zasady

Opublikowano: 26.10.2020
mfind2_2610

Rondo niejedno ma imię – jednopasmowe, kilkupasmowe, z pierwszeństwem wjazdu i obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa – to tylko niektóre z opcji. Wariantów jest naprawdę wiele, dlatego nie dziwi fakt, że część kierowców gubi się w obowiązujących regułach. Kto ma pierwszeństwo na rondzie i jakie zasady tam obowiązują? Wyjaśniamy, jak bezpiecznie jeździć po rondzie.

Rondo: pierwszeństwo

Rondo, a według przepisów ruchu drogowego tak naprawdę skrzyżowanie o ruchu okrężnym, to dobre rozwiązanie szczególnie w tych miejscach, w których potrzebne jest ograniczenie prędkości. Ruch odbywa się na nim wokół wyspy, przez co zapewniona jest dobra widoczność. Uważa się, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym poprawia bezpieczeństwo, ale jest tak tylko w tych przypadkach, gdy kierowcy znają szczegółowe zasady ruchu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, podpowiadamy, jak prawidłowo jeździć na rondzie.

O tym, kto ma pierwszeństwo na rondzie (także tym dwupasmowym), decyduje jego oznakowanie. Na ogół przed skrzyżowaniem umieszczane są znaki „ustąp pierwszeństwa”, które jasno sygnalizują, że pierwszeństwo mają te pojazdy, które już poruszają się po rondzie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy to wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo. Dzieje się tak wtedy, gdy przed skrzyżowaniem nie ma znaku pierwszeństwa i musi zostać zastosowana reguła „prawej ręki”.

Pierwszeństwo na rondzie może także wyznaczać sygnalizacja świetlna. Warto zapamiętać, że przy możliwości jednoczesnego poruszania się samochodów i tramwajów oraz obecności sygnalizatorów, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo.

Zasady jazdy na rondzie

Omówiliśmy już zasady określające pierwszeństwo wjazdu, ale jak powinno wyglądać płynne poruszanie się i prawidłowy zjazd z ronda oraz kto w takich przypadkach ma pierwszeństwo? Wbrew pozorom, najłatwiej jest się poruszać po rondzie turbinowym. Tutaj sytuacja jest bardzo jasna – już przed wjazdem należy zająć odpowiedni pas, a następnie utrzymywać kierunek jazdy, bez zmieniania pasów i przekraczania linii.

Jazda po klasycznym rondzie dwupasmowym obejmuje możliwość zmiany pasów. Rodzi to oczywiście pytanie: kto ma pierwszeństwo, jeśli planujemy zjazd z ronda z lewego pasa? Kierowców obowiązują tutaj takie same zasady jak na klasycznej drodze. Przy zjeździe z ronda z lewego pasa należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na prawym pasie.

Rondo, mimo że jest skrzyżowaniem, umożliwia wyprzedzanie z prawej strony. Należy jednak pamiętać, że jest to dopuszczone tylko w tych przypadkach, gdy zostały wyznaczone pasy ruchu. W przypadku możliwości zmiany pasa ruchu istotne jest też to, że pierwszeństwo mają te samochody, które są już w ruchu na danym pasie.

Rondo a kierunkowskaz

Wielu kierowców ma wątpliwości co do tego, czy trzeba podczas poruszania się po rondzie włączać kierunkowskaz. Spór o prawidłowe praktyki jednoznacznie rozstrzyga wyrok sądowy sprzed kilku lat, zgodnie z którym przed wjazdem na rondo nie należy włączać kierunkowskazu, ale jest to obowiązkowe wtedy, gdy będziemy rondo opuszczać. Kierunkowskazu należy używać również w sytuacjach zmiany pasa na rondzie, oczywiście jeśli rondo w ogóle dopuszcza możliwość zmiany pasa.

Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują prowadzących auta na rondzie, bo nieprawidłowa jazda po nim wiąże się z podobnymi konsekwencjami, co nieprawidłowe zachowanie na klasycznym skrzyżowaniu. Kierowca, który naruszy przepisy, musi liczyć się z karami finansowymi i utratą punktów karnych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments