Po co kierowcom NNW?

Aktualizacja:
Wypadek

Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, przyda się zwłaszcza gdy nie możesz skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej oferowanej przez OC, bo jesteś np. sprawcą wypadku. Kiedy jeszcze skorzystasz z takiej polisy?

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Wypadek komunikacyjny to nie tylko uszkodzenie mienia, ale często także problemy zdrowotne: kierowcy i pasażera. Osobowe ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci oraz zwrot kosztów leczenia, w tym rehabilitacji. Zakres jego ochrony zależy oczywiście od rodzaju umowy i poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy przydaje się ubezpieczanie NNW?

Jeśli Ty lub Twoi pasażerowie ucierpicie w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, skorzystacie z ochrony ubezpieczeniowej w ramach OC sprawcy. Jeśli to Ty spowodujesz wypadek, to zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2008 roku, Twoi pasażerowie mają prawo do odszkodowania z Twojego OC. Niestety, odszkodowanie nie przysługuje Tobie. W takiej sytuacji przyda się NNW, które chroni Twoje życie i zdrowie, niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku.

Czy można skorzystać jednocześnie z NNW i OC?

Możesz skorzystać z obu polis, OC oraz NNW. Wypłata pieniędzy z jednej, nie wyklucza wypłaty z drugiej. Odszkodowanie z NNW zwykle dostaniesz szybciej i łatwiej. Jeśli byłeś uczestnikiem zdarzenia, w którym poniosłeś uszczerbek na zdrowiu, należy Ci się wypłata. Nie ma znaczenia, czy odniosłeś trwałe obrażenia, czy czasowe, np. złamałeś rękę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy NNW?

Ubezpieczenia NNW oferowane przez różnych ubezpieczycieli różnią się zakresem oraz wysokością sumy ubezpieczeniowej. Zwykle dotyczą nie tylko sytuacji wypadku na drodze, ale także innych okoliczności, np. wsiadania lub wysiadania z pojazdu, załadowywania lub rozładowywania auta, zatrzymywania lub postoju pojazdu, tankowania. Suma ubezpieczeniowa nie jest wysoka i zwykle mieści się w granicach od 5 do 15 tysięcy złotych. Ubezpieczyciel wypłaci pełną kwotę w przypadku śmierci poszkodowanego albo trwałego kalectwa. Jeśli np. złamiesz rękę czy nogę, ubezpieczyciel określi procentowo Twój uszczerbek na zdrowiu i wypłaci określoną według do tego część pieniędzy.

Jak uzyskać odszkodowanie z NNW?

Po wypadku zgłoś się do swojego ubezpieczyciela. Nie zwlekaj z tym zbyt długo. Szczegółowe terminy znajdują się w umowach. Tam także znajdziesz wykaz dokumentów, których może wymagać ubezpieczyciel. Są to: wypis ze szpitala, zdjęcia RTG, opis USG oraz inne badania diagnostyczne, skierowanie na rehabilitację. Przyda się notatka policji z miejsca wypadku oraz zeznania świadków. Wypłata odszkodowania zwykle następuje dość sprawnie i zamyka się w ok. 30 dniach od momentu zgłoszenia zdarzenia. Jest to więc faktyczna pomoc w powrocie do zdrowia. Odszkodowanie przyda się na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, czy zrekompensuje utracone na skutek zdarzenia możliwości pracy zarobkowej.

Pomyśl o NNW przy okazji opłacania składek na obowiązkowe OC. By wybrać najlepszą opcję, skorzystaj z naszej porównywarki. Zapytaj o szczegóły konsultanta.

Zobacz także:

Co to jest ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

 

Podsumowanie

  • NNW chroni życie i zdrowie ubezpieczonego, niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku.
  • O odszkodowanie z NNW możesz starać się zawsze, jeśli poniosłeś jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu.
  • Osobowe ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci oraz zwrot kosztów leczenia, w tym rehabilitacji.
  • Polisy NNW oferowane przez różnych ubezpieczycieli różnią się zakresem oraz wysokością sumy ubezpieczeniowej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments