Zanim usiądziesz za kierownicą, aby samodzielnie przemierzać drogowe szlaki, musisz uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością następnego dnia po zdaniu egzaminu nie zamienisz się w szofera. Najpierw musisz odebrać dokument. W niniejszym artykule przeczytasz między innymi o tym ile się czeka na prawo jazdy.
Emocje związane z pierwszą samodzielną przejażdżką są niezapomniane. Pot leje się po plecach niczym wodospad Niagara, a poczucie odpowiedzialności zajmuje miejsce przeznaczone w kabinie na tlen. W końcu to zdecydowany krok w stronę niezależności. Może to dobrze, że licencja nie jest wydawana natychmiastowo. Czas oczekiwania z pewnością pozwala zmniejszyć podekscytowanie osób nerwowo pytających ile się czeka na prawo jazdy, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. A ile się czeka na prawo jazdy?
Co PKK ma wspólnego z prawem jazdy?
Każda osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek, przeszła badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami i przebywa legalnie na terytorium RP przez określona liczbę dni, może ubiegać się o wydanie prawa jazdy.
Pierwszym krokiem do otrzymania dokumentu, umożliwiającego poruszanie się po drogach jest otrzymanie numeru PKK. W tym celu, na dedykowanej platformie, zainteresowana osoba zakłada profil kandydata na kierowcę. To tam zbierane będą wszystkie informacje związane z właścicielem profilu i jego poczynaniami na drodze do upragnionego prawa jazdy. Dodatkowo posiadanie numeru PKK jest niezbędne do: rozpoczęcia kursu, przystąpienia do egzaminu i odebrania licencji. Wszelkie wymagane zaświadczenia, wnioski czy zdjęcia trzeba będzie dostarczyć do właściwego wydziału komunikacji. Jego pracownicy dołączą je do systemu, co ułatwi i przyspieszy wydanie dokumentu. Tak naprawdę to ile się czeka na prawo jazdy, zleży od konkretnego kandydata.
SPRAWDŹ: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – jakie auto wybrać?
Prawo jazdy wydawane jest na wniosek
Otrzymanie wyniku pozytywnego w czasie egzaminu wcale nie jest jednoznaczne z wydaniem licencji. WORD co prawda wysyła do odpowiedniego organu informację o tym fakcie, ale zanim zlecone zostanie wykonanie prawa jazdy dla danej osoby, musi ona uiścić opłatę za wydanie dokumentu. Dopiero po wpłaceniu 100,50 zł i dostarczeniu dowodu zapłaty rozpocznie się produkcji blankietu. Im szybciej przyszły kierowca spełni te formalności tym moment wydania prawa jazdy będzie bliższy egzaminu.
Ile się czeka na prawo jazdy?
Długość oczekiwania uzależniona jest od wielu czynników, także aktualnego obłożenia wnioskami. Najbezpieczniej założyć, że dokument będzie gotowy do odbiory w ciągu 3 tygodni. Zainteresowani mogą śledzić status zlecenia za pośrednictwem internetu, na stronach: www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.