Ile kosztuje kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Aktualizacja:
uprawnienia-na-pojazdy-uprzywilejowane-karetki

Interesuje Cię kurs dla kierowców, po którym uzyskasz uprawnienia niezbędne, aby prowadzić pojazdy uprzywilejowane? Zanim wybierzesz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, sprawdź, ile kosztuje zdobycie nowych uprawnień, jak wygląda sam kurs oraz końcowy egzamin.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane – kto potrzebuje takich uprawnień?

Pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to dotyczy również pojazdów jadących w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Pojazdy uprzywilejowane to zatem karetki (ambulanse), pojazdy pogotowia energetycznego, czy pojazdy agencji ochrony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów przewożących wartości pieniężne muszą odbyć specjalny kurs w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego, wpisanym do rejestru właściwego wojewody. Dodatkowo oczekuje się, że kierowcy pojazdów uprzywilejowanych będą dysponować takimi predyspozycjami, jak np. znakomity refleks.

Jak zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane? Kurs i egzamin

Kurs i egzamin to zawsze wydatek. Jak wysoki? Jeśli porównasz go z cenami polis OC, okaże się, że ubezpieczenie OC wypada tutaj atrakcyjniej. Najlepiej od razu przeprowadź kalkulację, a przekonasz się, jak wyglądają ceny Twojego ubezpieczenia OC.

Kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych to kurs podstawowy i uzupełniający, w każdy przypadku składający się z zajęć teoretycznych i praktycznych (ta część jest szczególnie ważna, bo obejmuje m.in. jazdę na specjalnie przygotowanym torze, czy płytach poślizgowych), a kończący egzaminem. To, ile godzin będzie obejmował kurs, zależy przede wszystkim od tego, jakie prawo jazdy posiada kursant. Przykładowo, dla prawa jazdy kategorii B kurs obejmuje 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Liczby te dotyczą kursu podstawowego. Szkolenie uzupełniające to już o połowę mniejsza ilość godzin przewidzianych na zajęcia teoretyczne.

Kurs kończy się egzaminem. Tutaj podobnie – część teoretyczna, obejmująca 20 pytań (odpowiedzieć poprawnie trzeba na co najmniej 16 pytań) i trwająca 25 minut, oraz część praktyczna, podczas której trzeba wykonać m.in. slalom, czy hamowanie awaryjne.

Ile kosztuje kurs na pojazdy uprzywilejowane?

Kurs pozwalający zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane to wydatek około 1 000 zł. Cena ta dotyczy szkolenia podstawowego. Za kurs uzupełniający trzeba bowiem zapłacić dodatkowo już nieco mniej. Cena w tym przypadku jest niższa średnio o 100 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej