Ile kosztuje kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Aktualizacja:
uprawnienia-na-pojazdy-uprzywilejowane-karetki

Interesuje Cię kurs dla kierowców, po którym uzyskasz uprawnienia niezbędne, aby prowadzić pojazdy uprzywilejowane? Zanim wybierzesz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, sprawdź, ile kosztuje zdobycie nowych uprawnień, jak wygląda sam kurs oraz końcowy egzamin.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane – kto potrzebuje takich uprawnień?

Pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to dotyczy również pojazdów jadących w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Pojazdy uprzywilejowane to zatem karetki (ambulanse), pojazdy pogotowia energetycznego, czy pojazdy agencji ochrony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów przewożących wartości pieniężne muszą odbyć specjalny kurs w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego, wpisanym do rejestru właściwego wojewody. Dodatkowo oczekuje się, że kierowcy pojazdów uprzywilejowanych będą dysponować takimi predyspozycjami, jak np. znakomity refleks.

Jak zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane? Kurs i egzamin

Kurs i egzamin to zawsze wydatek. Jak wysoki? Jeśli porównasz go z cenami polis OC, okaże się, że ubezpieczenie OC wypada tutaj atrakcyjniej. Najlepiej od razu przeprowadź kalkulację, a przekonasz się, jak wyglądają ceny Twojego ubezpieczenia OC.

Kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych to kurs podstawowy i uzupełniający, w każdy przypadku składający się z zajęć teoretycznych i praktycznych (ta część jest szczególnie ważna, bo obejmuje m.in. jazdę na specjalnie przygotowanym torze, czy płytach poślizgowych), a kończący egzaminem. To, ile godzin będzie obejmował kurs, zależy przede wszystkim od tego, jakie prawo jazdy posiada kursant. Przykładowo, dla prawa jazdy kategorii B kurs obejmuje 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Liczby te dotyczą kursu podstawowego. Szkolenie uzupełniające to już o połowę mniejsza ilość godzin przewidzianych na zajęcia teoretyczne.

Kurs kończy się egzaminem. Tutaj podobnie – część teoretyczna, obejmująca 20 pytań (odpowiedzieć poprawnie trzeba na co najmniej 16 pytań) i trwająca 25 minut, oraz część praktyczna, podczas której trzeba wykonać m.in. slalom, czy hamowanie awaryjne.

Ile kosztuje kurs na pojazdy uprzywilejowane?

Kurs pozwalający zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane to wydatek około 1 000 zł. Cena ta dotyczy szkolenia podstawowego. Za kurs uzupełniający trzeba bowiem zapłacić dodatkowo już nieco mniej. Cena w tym przypadku jest niższa średnio o 100 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments