Korytarz życia: co to jest korytarz ratunkowy i jak go stosować?

Aktualizacja:
Korytarz życia

Stojąc w korku, możemy przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Korytarz ratunkowy, powszechnie znany jako korytarz życia, to przestrzeń na drodze, umożliwiająca szybki przejazd służbom ratowniczym. Choć w innych krajach obowiązek tworzenia korytarza życia wprowadzono prawnie, w Polsce są to jedynie plany. Co to jest korytarz życia? Kiedy i jak stosować korytarz ratunkowy?

Korytarz życia – chyba wszyscy o nim słyszeli, ale w dalszym ciągu niewielu go stosuje. Okazuje się, że wielu kierowców nie tylko nie przestrzega przepisów ruchu drogowego – bo to tam zapisano obowiązek o ułatwieniu przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu – ale także blokuje drogi w momencie, gdy inni uczestnicy ruchu tworzą właśnie korytarz życia. Nie brakuje też osób, które korytarze ratunkowe wykorzystują do ominięcia zatoru drogowego spowodowanego wypadkiem.

Czytaj także: Ile kosztuje kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Korytarz życia kontra polska rzeczywistość

Korytarz życia to pozostawione miejsce w korku dla pojazdów ratunkowych. Pozwala on karetkom na sprawne pokonanie zakorkowanego odcinka drogi i umożliwia służbom dotarcie do potrzebującej pomocy osoby na czas. Zasady tworzenia korytarza życia są banalnie proste – samochody jadące lewym pasem powinny zjechać na lewo, a te poruszające się prawym pasem – na prawo, nawet jeśli oznaczałoby to wjechanie na pas awaryjny. Co najważniejsze, kierowcy powinni tworzyć korytarz życia nie wtedy, gdy usłyszą w oddali sygnał karetki, a już w momencie, gdy droga zaczyna się korkować. A jak w polskich realiach wygląda korytarz życia?

Czytaj także: Kodeks drogowy 2020 – lista nowych przepisów i planowane zmiany

Owszem, pewien odsetek kierowców respektując przepisy ruchu drogowego i „dobre obyczaje”, przystępuje do tworzenia korytarza ratunkowego. Nie brakuje jednak takich, którzy widząc wypadek na horyzoncie, wychodzą ze swoich aut i zasilają grono gapiów. O kierowcach, którzy wykorzystują korytarz życia w celu ominięcia zakorkowanego odcinka drogi, chyba nie warto wspominać… Warto jednak wspomnieć, że aktualnie przepisy nie przewidują jakichkolwiek kar za takie zachowania, a „analiza przepisów sankcjonujących kary dla kierowców wykorzystujących korytarze życia w celach z tym niezwiązanych, ma zostać zakończona dopiero w grudniu 2019 roku”.

Czytaj także: Zmiany dla kierowców 2019: co zmieni się w prawie o ruchu drogowym?

Kierowca a pojazd uprzywilejowany

Obowiązek tworzenia korytarza życia wprowadzono prawnie m.in. na terenie Austrii, Niemiec, Czech czy Słowacji. Tam, za niezjechanie z drogi i niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie kary pieniężne. Aktualnie w Polsce tworzenie korytarza życia to jedynie dobry nawyk, obyczaj, czy dobra wola kierowcy. Warto jednak pamiętać, że w Prawie o ruchu drogowym już teraz znajdziemy zapis mówiący, że:

„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Jak należy rozumieć ten zapis? W prostych słowach oznacza on nic innego, jak to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany, a piesi powinni zrezygnować z przejścia przez ulicę przed nadjeżdżającymi służbami. W praktyce jednak okazuje się, że zapis ten bardzo często bywa niewystarczający. Z uwagi na to pojawił się pomysł wprowadzenia do Kodeksu obowiązku tworzenia korytarza życia.

Czytaj także: 13 rzeczy, których nie możesz robić na autostradzie

Korytarz ratunkowy: czy będzie obowiązkowy?

W kwietniu 2018 roku pojawiła się nadzieja, że koncepcja zakładająca korytarz życia trafi w końcu do Kodeksu drogowego. Wówczas będzie to nie tylko dobry zwyczaj, a obowiązujące prawo, za nieprzestrzeganie którego posypią się wysokie mandaty. Póki co Ministerstwo Infrastruktury analizuje jak przepis ten funkcjonuje w innych krajach. Jednocześnie policja wciąż apeluje, aby w razie wypadku kierowcy przygotowali przestrzeń na drodze dla przejazdu pojazdów uprzywilejowanych. W ten sposób możemy uratować czyjeś życie.

Czytaj także: Jazda na suwak – kolejne zmiany w Kodeksie drogowym

Podsumowanie

  1. Korytarz życia to pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami.
  2. W celu utworzenia korytarza ratunkowego, samochody jadące lewym pasem powinny zjechać na lewo, a te poruszające się prawym pasem – na prawo, nawet jeśli oznaczałoby to wjechanie na pas awaryjny.
  3. Obowiązek tworzenia korytarza życia wprowadzono prawnie m.in. na terenie Austrii, Niemiec, Czech czy Słowacji. Polska również zastanawia się nad wprowadzeniem tego obowiązku do Kodeksu drogowego.
  4. Kierowcy powinni rozpocząć tworzenie korytarza życia już w momencie, gdy widzą, że droga zaczyna się korkować, a nie dopiero wtedy, gdy usłyszą sygnał pogotowia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej