Jak kupić używane auto - sprawdź nasz poradnik!

Aktualizacja:
jak-kupić-używane-auto

Ceny nowych pojazdów przyprawiają o ból głowy… Nie oszukujmy się, nie każdego z nas stać na zakup nowego samochodu prosto z salonu, a pakowanie się w kredyt nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego większość Polaków decyduje się na kupno auta używanego. O czym należy pamiętać, kupując używany samochód? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz!

 Jakie auta najchętniej kupują Polacy? Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, najczęściej kupujemy Skodę – to ona jest na pierwszym miejscu zestawienia. Tuż za nią naszym zainteresowaniem cieszą się samochody marki Volkswagen, a później Toyota. Z reguły są to auta używane, bo przeciętnego Kowalskiego zwyczajnie nie stać na zakup nowego samochodu prosto z salonu. Na co zwrócić uwagę, kupując auto używane? Podpowiadamy!

Auto używane – od czego zacząć?

Zakup auta używanego zawsze wiąże się z ryzykiem. Możesz jednak wykonać wiele czynności, by je jak najbardziej ograniczyć. Jeśli masz już ustalony budżet i wiesz, jakie auto chcesz nabyć – sportowe, rodzinne, na długie przejażdżki czy do jazdy po mieście – to już jest dobrze! Te informacje musisz posiadać na samym początku, by móc określić, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Auto używane – gdzie szukać?

W dzisiejszych czasach głównym źródłem informacji jest oczywiście internet. Rozejrzyj się na portalach ogłoszeniowych, dołącz do dedykowanych grup na portalach społecznościowych i przewertuj fora motoryzacyjne. Najlepiej szukaj sprzedawców w okolicy, byś nie musiał się fatygować i jechać na drugi koniec Polski. Nie masz przecież pewności, jakie auto i w jakim stanie zastaniesz na miejscu. Możesz również odwiedzić pobliskie komisy, zrobić wywiad wśród znajomych i rodziny (może ktoś planuje akurat sprzedać swój pojazd?) lub znaleźć ogłoszenie w gazecie lokalnej.

Samochód używany – co sprawdzić przed zakupem?

Przede wszystkim musisz mieć pewność, że auto nie jest kradzione – sprawdź jego legalność. O tym, w jaki sposób to zrobić, dowiesz się z naszego poradnika Jak kupić samochód? – znajdziesz go pod tym artykułem. Koniecznie powinieneś również sprawdzić przebieg oraz historię auta, możesz to zrobić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. Poza tym wykonaj dokładne oględziny pojazdu. Zainteresuj się nie tylko jego wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim tym, co ma w środku. Poproś sprzedającego o jazdę próbną, przysłuchaj się pracy pojazdu, przyjrzyj się stopniu zużycia poszczególnych elementów wnętrza, zwróć uwagę na silnik, koła, bagażnik czy stan lakieru. Najlepiej będzie jeśli udasz się do mechanika na przegląd techniczny auta. To niewielki koszt, a będziesz miał pewność, co do faktycznego stanu auta. Właściciel pojazdu nie powinien mieć żadnych przeciwwskazań, jednak jeśli będzie inaczej, jest to znak, że samochód nie jest w najlepszym stanie i przegląd może odkryć wszystkie jego tajemnice.

Zakup samochodu używanego – sprawdź również sprzedawcę!

Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej przeprowadź dokładny wywiad ze sprzedającym. Dowiedz się, ilu właścicieli miał pojazd, kto jest jego obecnym właścicielem i dlaczego chce go sprzedać. Zweryfikuj też jego uczciwość – wpisz numer telefonu w Google i sprawdź, czy osoba z tym numerem nie jest powiązana z innymi ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży pojazdów. Jeśli tak, to przykro mi, ale masz do czynienia z handlarzem samochodami. Decydując się na zakup, nie zapominaj o umowie. To kluczowa kwestia podczas finalizacji zakupu. Sprawdź czy wszystkie informacje w niej zawarte są zgodne z prawdą – również dane sprzedawcy.

Pozostałe kwestie związane z zakupem samochodu znajdziesz w naszym poradniku Jak kupić samochód. Zachęcamy do zapoznania się z nim i podjęcia właściwej decyzji zakupowej. Powodzenia!

 

 

Kupiłeś samochód, albo właśnie finalizujesz transakcję? Sprawdź także ubezpieczenie! Obliczysz je szybko TUTAJ. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments