Punkta

Jeśli planujesz wziąć udział w licytacji komorniczej i nabyć swój wymarzony samochód nawet za pół jego ceny rynkowej, warto byś poznał zalety i wady takiego rozwiązania. Czy jest się czego obawiać?

Licytacje komornicze aut – jak je znaleźć?

Wystarczy, że masz dostęp do internetu, by móc się dowiedzieć o tym, kiedy odbędą się najbliższe licytacje komornicze samochodów w Twojej okolicy. Co więcej, znajdziesz tam również przedmioty licytacji, które się odbędą w danym dniu, a czasami również fotografie przedmiotów, które będzie można nabyć. Wejdź na stronę internetową Krajowej Rady Komorniczej – znajdziesz ją pod adresem www.licytacje.komornik.pl, by dowiedzieć się szczegółów.

Takie informacje znajdziesz również w ogłoszeniach sądowych, na stronie danego komornika działającego w Twoim mieście oraz w lokalnych serwisach internetowych czy prasie.

Kto może kupić samochody z windykacji komorniczej?

Lista osób, które nie mogą wziąć udział w licytacji komorniczej, jest wymieniona w Kodeksie Cywilnym. Znajdują się na niej takie podmioty, jak:

  • dłużnik,
  • małżonek dłużnika,
  • rodzice dłużnika,
  • rodzeństwo dłużnika,
  • dzieci dłużnika,
  • komornik,
  • osoby, które podczas licytacji pełnią swój urząd,
  • osoby opieszałe (takie, które wcześniej wygrały daną licytację, ale nie zapłaciły całości należnej kwoty).

Jeśli więc nie widniejesz w powyższym spisie, śmiało możesz przystąpić do licytacji i spróbować nabyć dany pojazd.

Samochody od komornika – jak się przygotować do licytacji?

Jeśli znalazłeś obiekt zainteresowania, który będzie możliwy do nabycia na najbliższej licytacji, pamiętaj o dopełnieniu obowiązków, które do Ciebie należą. Obowiązek jest właściwie jeden – musisz wpłacić wadium. Każda osoba, która chce wziąć udział w licytacji, jest zobowiązana uiścić taką opłatę, która wynosi 10% wartości licytowanego pojazdu. Możesz to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację. Jeśli uda Ci się wygrać, wadium nie przepadnie – będziesz musiał dopłacić pozostałą kwotę auta. Z kolei w przypadku przegranej, opłata ta zostanie Ci zwrócona.

Czy warto zakupić pojazd z licytacji komorniczej?

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest atrakcyjna cena samochodu. Może się zdarzyć, że uda Ci nabyć pojazd nawet za połowę (lub mniej!) jego ceny rynkowej, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz. Jest to jednak pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ nie jesteś w stanie sprawdzić, co się kryje we wnętrzu danego auta. Nie otrzymasz żadnych informacji dotyczących przeglądu czy nadań technicznych, nie odbędziesz jazdy testowej ani nie zajrzysz pod maskę – nabędziesz więc przedmiot licytacji „w ciemno”.  Albo okaże się to niesamowitą okazją i zakupem życia, albo będziesz się chciał jak najszybciej pozbyć swojego nowego nabytku. Nie będą Cię również obowiązywać żadne reklamacje czy roszczenia z tytułu rękojmi za ewentualne wady czy usterki.

Kolejnym minusem takiego zakupu może być również sytuacja, kiedy to nie będziesz mógł odebrać pojazdu tuż po zakończeniu licytacji. Może się bowiem okazać, że wydanie samochodu jest możliwe dopiero po rozstrzygnięciu całej sytuacji przez sąd, a to, jak dobrze wiemy, może się ciągnąć w „nieskończoność”.

Czy warto więc nabyć pojazd z licytacji komorniczej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli lubisz ryzyko i zakupy „w ciemno”, możesz spróbować. Nigdy jednak nie możesz być pewny, co otrzymasz.