Samochody z windykacji komorniczej – czy warto kupić?

Aktualizacja:
samochody-z-windykacji-komorniczej

Zdarzyło Ci się usłyszeć, że w Twojej okolicy są organizowane licytacje komornicze, na których można nabyć pojazd w atrakcyjnej cenie? Czy na pewno jest to świetna okazja? Co trzeba wiedzieć, kupując samochody z windykacji komorniczej?

Jeśli planujesz wziąć udział w licytacji komorniczej i nabyć swój wymarzony samochód nawet za pół jego ceny rynkowej, warto byś poznał zalety i wady takiego rozwiązania. Czy jest się czego obawiać?

Licytacje komornicze aut – jak je znaleźć?

Wystarczy, że masz dostęp do internetu, by móc się dowiedzieć o tym, kiedy odbędą się najbliższe licytacje komornicze samochodów w Twojej okolicy. Co więcej, znajdziesz tam również przedmioty licytacji, które się odbędą w danym dniu, a czasami również fotografie przedmiotów, które będzie można nabyć. Wejdź na stronę internetową Krajowej Rady Komorniczej – znajdziesz ją pod adresem www.licytacje.komornik.pl, by dowiedzieć się szczegółów.

Takie informacje znajdziesz również w ogłoszeniach sądowych, na stronie danego komornika działającego w Twoim mieście oraz w lokalnych serwisach internetowych czy prasie.

Czytaj także: Gdzie kupić używane auto?

Kto może kupić samochody z windykacji komorniczej?

Lista osób, które nie mogą wziąć udział w licytacji komorniczej, jest wymieniona w Kodeksie Cywilnym. Znajdują się na niej takie podmioty, jak:

  • dłużnik,
  • małżonek dłużnika,
  • rodzice dłużnika,
  • rodzeństwo dłużnika,
  • dzieci dłużnika,
  • komornik,
  • osoby, które podczas licytacji pełnią swój urząd,
  • osoby opieszałe (takie, które wcześniej wygrały daną licytację, ale nie zapłaciły całości należnej kwoty).

Jeśli więc nie widniejesz w powyższym spisie, śmiało możesz przystąpić do licytacji i spróbować nabyć dany pojazd.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Samochody od komornika – jak się przygotować do licytacji?

Jeśli znalazłeś obiekt zainteresowania, który będzie możliwy do nabycia na najbliższej licytacji, pamiętaj o dopełnieniu obowiązków, które do Ciebie należą. Obowiązek jest właściwie jeden – musisz wpłacić wadium. Każda osoba, która chce wziąć udział w licytacji, jest zobowiązana uiścić taką opłatę, która wynosi 10% wartości licytowanego pojazdu. Możesz to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację. Jeśli uda Ci się wygrać, wadium nie przepadnie – będziesz musiał dopłacić pozostałą kwotę auta. Z kolei w przypadku przegranej, opłata ta zostanie Ci zwrócona.

Czytaj także: Ile Polacy są winni ubezpieczycielom?

Czy warto zakupić pojazd z licytacji komorniczej?

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest atrakcyjna cena samochodu. Może się zdarzyć, że uda Ci nabyć pojazd nawet za połowę (lub mniej!) jego ceny rynkowej, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz. Jest to jednak pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ nie jesteś w stanie sprawdzić, co się kryje we wnętrzu danego auta. Nie otrzymasz żadnych informacji dotyczących przeglądu czy nadań technicznych, nie odbędziesz jazdy testowej ani nie zajrzysz pod maskę – nabędziesz więc przedmiot licytacji „w ciemno”.  Albo okaże się to niesamowitą okazją i zakupem życia, albo będziesz się chciał jak najszybciej pozbyć swojego nowego nabytku. Nie będą Cię również obowiązywać żadne reklamacje czy roszczenia z tytułu rękojmi za ewentualne wady czy usterki.

Kolejnym minusem takiego zakupu może być również sytuacja, kiedy to nie będziesz mógł odebrać pojazdu tuż po zakończeniu licytacji. Może się bowiem okazać, że wydanie samochodu jest możliwe dopiero po rozstrzygnięciu całej sytuacji przez sąd, a to, jak dobrze wiemy, może się ciągnąć w „nieskończoność”.

Czy warto więc nabyć pojazd z licytacji komorniczej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli lubisz ryzyko i zakupy „w ciemno”, możesz spróbować. Nigdy jednak nie możesz być pewny, co otrzymasz.

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu – pobierz


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej