Cofanie licznika będzie karane! Karą za przekręcenie licznika będzie więzienie!

Aktualizacja:
Przebieg auta

Cofanie licznika samochodowego to powszechny proceder, który do tej pory uchodził handlarzom na sucho. Niedługo jednak wszystko się zmieni! Za przekręcenie licznika będzie można trafić do więzienia. Rząd przyjął zmiany w prawie, które mają na celu ukrócenie oszukańczej praktyki przekręcania liczników w używanych autach.

18 września 2018 roku Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które mają zakończyć popularne cofanie licznika samochodowego. O ile zmiany te będą na rękę nieświadomym niczego ofiarom oszustów zajmującym się korekcją licznika, o tyle sami „majstrowie” za tę praktykę będą mogli trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Stan licznika to jedno, przebieg auta drugie

Związek Dilerów Samochodowych szacuje, że nawet 80 proc. aut sprowadzanych do Polski może mieć cofnięty licznik. U nas wcale nie jest lepiej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „cofanie licznika”, aby zobaczyć jak wielką skalę ma ten proceder w naszym kraju. Do tej pory był on przeprowadzany praktycznie bezkarnie. Zyskiwali na nim handlarze, tracili nabywcy, którzy nieświadomie kupowali pojazd z wyższym przebiegiem. Teraz role się odwrócą.

Srogie kary za cofanie licznika

Przyjęty projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy zakłada, że za każde przekręcenie licznika grozić będzie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Karze podlegać będzie zarówno sam zlecający oszustwo, jak i wykonawca zlecenia.

Projekt dopuszcza wymianę licznika w wyjątkowym sytuacjach, np. z powodu awarii. Musimy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kierowca będzie zobowiązany zgłosić ten fakt na stacji kontroli pojazdów. Co jeśli tego nie zrobi? Wówczas właścicielowi samochodu grozi grzywna do 3 tys. zł.

Zmiany, zmiany, zmiany

Wprowadzenie kar za cofanie licznika samochodowego to jednak nie jedyna zmiana w przewidziana w projekcie nowelizacji. O ile aktualnie, stacje kontroli pojazdów przekazują do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytywany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych, o tyle po wprowadzonych zmianach wszelkie informacje o wymianie licznika i stanu jego przebiegu będą przekazywane na bieżąco w chwili odczytu przez diagnostę. Mało tego, podczas każdej kontroli policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej lub służby celnej ich funkcjonariusze będą mieli obowiązek odnotowania aktualnego stanu licznika i przekazania tych informacji do centralnej ewidencji pojazdów.

Cofanie licznika: po co i na co?

Pytania w stylu: „jak cofnąć licznik samochodowy” nie dziwią już nikogo. Z uwagi na dotychczasową bezkarność mechaników zajmujących się cofaniem licznika, proceder ten jest na porządku dziennym. Dlaczego? Przebieg auta jest jednym z czynników, który wpływa na jego wartość i zdradza ogólny stan pojazdu. Korekcja przebiegu wprowadza w błąd kupującego, a ten przekonany, że kupuje używane auto w dobrym stanie i z małym przebiegiem, płaci za nie zdecydowanie więcej.

Jak sprawdzić cofnięty licznik?

Kupując używane auto nigdy nie mamy całkowitej pewności co do jego stanu. Podobnie jest z przebiegiem. Czy zostaje nam zatem wierzyć słowom handlarza? Czy możemy sprawdzić cofnięty licznik? Eksperci rynku samochodów używanych twierdzą, że nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że kupiliśmy auto bez przekręconego licznika. Jest jednak kilka sposobów, które mogą nas nieco uspokoić…

W połowie 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną e-usługę Historia Pojazdu. Wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl możemy uzyskać takie informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, jak np. dane techniczne, wersja nadwozia czy liczba miejsc. W raporcie generowanym przez tę e-usługę znajdziemy także informacje o odnotowanym przebiegu podczas okresowych badań technicznych. W nowoczesnych samochodach mamy szanse na sprawdzenie rzeczywistego przebiegu poprzez diagnostykę elektroniczną.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/historia-pojazdu-jak-sprawdzic/

Podsumowanie

  1. Przebieg auta jest jednym z czynników, który wpływa na jego wartość i zdradza ogólny stan pojazdu.
  2. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny zakłada, że za każde przekręcenie licznika będzie można trafić do więzienia.
  3. W przypadku wymiany licznika kierowca jest zobowiązany zgłosić ten fakt na stacji kontroli pojazdów.
  4. Podczas każdej kontroli policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej lub służby celnej, funkcjonariusze będą mieli obowiązek odnotowania aktualnego stanu licznika i przekazania tych informacji do centralnej ewidencji pojazdów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments