Przebieg samochodu a OC – czy ilość kilometrów na liczniku wpływa na cenę ubezpieczenia?

Aktualizacja:
licznik

W trakcie szacowania ryzyka ubezpieczeniowego pracownicy firmy ubezpieczeniowej odzwierciedlają w wysokości składki wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na ryzyko powstania szkody. Jednym z nich jest przebieg samochodu. Sprawdzamy, jak przebieg wpływa na OC.

Firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki ubezpieczenia OC na podstawie informacji przekazanych przez klienta. Dane te można pogrupować w trzy kategorie. Pierwsza dotyczy kierowcy, który korzysta z pojazdu, druga jego historii ubezpieczeniowej, a trzecia jest bezpośrednio związana z samochodem. Do danych z tej ostatniej grupy odnosi się pytanie o przebieg pojazdu. Również nasz kalkulator OC zawiera pytanie o przybliżony stan licznika.

Dlaczego ubezpieczyciele pytają o stan licznika auta?

Intensywna eksploatacja samochodu przyczynia się do szybszego zużycia jego części i podzespołów. To z kolei przekłada się na wzrost ryzyka wystąpienia zdarzenia drogowego (np. kolizji). Właśnie dlatego firmy ubezpieczeniowe pytają klientów o aktualny przebieg samochodu. W ten sposób ubezpieczyciel może oszacować, w jakim stanie technicznym jest pojazd zgłoszony do ubezpieczenia, a następnie określić, jakie istnieje ryzyko, że będzie on uczestniczył w zdarzeniu drogowym.

Jak przebieg wpływa na OC? Tu zasada jest prosta: im więcej kilometrów na liczniku ma pojazd, tym wyższa będzie składka ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że dla firmy ubezpieczeniowej stan licznika jest też informacją o tym, ile dany pojazd spędza czasu na drogach. Im częściej samochód jest użytkowany, tym większe jest prawdopodobieństwo choćby wspomnianej już kolizji. To również ma odzwierciedlenie w wysokości składki OC.

Chcesz znaleźć najtańsze OC dla swojego pojazdu za pośrednictwem naszego kalkulatora OC? Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem kalkulacji przygotować dowód rejestracyjny, prawo jazdy i spisać stan licznika. W ten sposób szybko i sprawnie odpowiesz na przygotowane przez nas pytania. Informację o aktualnym przebiegu znajdziesz też w usłudze Historia Pojazdu, przy czym jest ona tam gromadzona od 2014 r.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciele nie pytają wyłącznie o stan licznika, ale również o planowany przebieg roczny. Z reguły jest to dla nich dodatkowa informacja o tym, jak często pojazd jest użytkowany przez kierowcę.

Przebieg samochodu a OC – ile wyniesie składka?

Trzeba pamiętać, że przebieg samochodu jest tylko jednym z czynników, które wpływają na wysokość składki ubezpieczenia OC. Aby sprawdzić, jak przebieg samochodu wpływa na OC, postanowiliśmy przeprowadzić kilka kalkulacji za pośrednictwem naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.

Przyjęliśmy, że ubezpieczenia OC poszukuje 45-letni kierowca z Krakowa, który od 25 lat jest aktywnym kierowcą. Ze względu na ostrożną i przepisową jazdę wypracował on maksymalne zniżki na OC. Żeby zweryfikować, jak przebieg wpływa na OC, przeprowadziliśmy kalkulację dla pojazdów z różnymi odczytami drogomierza.

Wiek pojazdu – 5 lat, przebieg 15 tys. km Wiek pojazdu – 20 lat, przebieg 340 tys. km
Renault Laguna, diesel, pojemność silnika 1,6 663,59 zł 751,41 zł
Mercedes Klasa A, benzyna, pojemność silnika 1,6 599,74 zł 666,00 zł
Opel Astra, benzyna, pojemność silnika 2,0 562,52 zł 656,00 zł

Jak widać z powyższego zestawienia, choć różnica ceny najtańszych zaproponowanych przez ubezpieczycieli ofert nie jest duża, w perspektywie kilku lat stanowić może jednak wymierny koszt.

Jak przebieg wpływa na OC – czy zawsze jest drożej?

Wnioski o objęcie samochodu ochroną ubezpieczeniową są przez firmy ubezpieczeniowe rozpatrywane indywidualnie. Nie można zatem przyjmować, że duży przebieg zawsze będzie niekorzystnie wpływał na wysokość składki ubezpieczeniowej. Powodem jest choćby duża konkurencja między firmami ubezpieczeniowymi, które dążą do tego, aby przedstawiać klientom jak najkorzystniejsze oferty.

Najprostszym sposobem, aby poznać propozycje firm ubezpieczeniowych, jest wykorzystanie kalkulatora OC. Z pomocą tego narzędzia można szybko wyliczyć składkę polisy, a także wybrać najprzystępniejszą pod względem ceny ofertę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments