Nieważny dowód osobisty – co robić?

Aktualizacja:
niewazny-dowod

Chociaż na co dzień rzadko używamy dowodu osobistego, to w kontaktach z bankiem czy urzędami jest on niezbędny. Problem pojawia się wówczas, gdy okazuje się, że dowód osobisty jest nieważny. Jaka jest kara za nieważny dowód osobisty? Jak wyrobić nowy dokument tożsamości?

Nieważny dowód osobisty – jak postępować?

Zorientowałeś się, że masz nieważny dowód osobisty? Zmieniłeś nazwisko? W takim razie musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ponieważ życie pisze różne scenariusze, poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące nieważnego dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a wyjazd za granicę

Dopiero za granicą odkryłeś, że masz nieważny dowód osobisty? Jeżeli masz przy sobie ważny paszport, nie powinieneś panikować. Jeżeli jednak nieważny dowód osobisty za granicą jest Twoim jedynym dokumentem tożsamości, to powinieneś jak najszybciej wrócić do kraju. Mimo że przekroczenie granic większości krajów europejskich odbywa się na podstawie dowodu osobistego, to musi on być ważny. Inaczej w przypadku kontroli musisz spodziewać się zatrzymania aż do wyjaśnienia sprawy, czyli potwierdzenia Twojej tożsamości.

Nieważny dowód osobisty a konto bankowe

W banku można wnioskować nie tylko o kredyt bankowy, ale również o założenie rachunku bankowego. Czy otwarcie konta bankowego na podstawie nieważnego dowodu osobistego będzie możliwe? Nie – bank odmówi realizacji tej usługi. Również założenie rachunku przez internet nie będzie możliwe, gdyż każdy bank w swoich formularzach pyta o datę ważności dowodu osobistego.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Nieważny dowód osobisty a kredyt bankowy

Starając się o kredyt w banku, będziesz musiał złożyć wniosek oraz okazać dowód osobisty. Pracownik banku spisze Twoje dane osobowe z tego dokumentu. Jeżeli w momencie składania wniosku o kredyt Twój dowód osobisty będzie nieważny, otrzymasz decyzję negatywną – kredyt nie zostanie Ci przyznany. Analogicznie sytuacja będzie prezentować się w przypadku wnioskowania o pożyczkę pozabankową przez internet.

Rejestracja samochodu – nieważny dowód osobisty

Nieważny dowód osobisty może utrudnić rejestrację samochodu. Jeżeli złożyłeś już wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, komplet dokumentów o rejestrację auta najlepiej złożyć na jeden z dwóch sposobów – przez internet lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj jednocześnie, że dowód rejestracyjny zostanie Ci wydany dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości – prawo jazdy nim nie jest.

Czytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, OC i prawo jazdy?

Nieważny dowód osobisty a ubezpieczenie OC

Czy nieważny dowód osobisty może uniemożliwić zakup ubezpieczenia OC? Kupując ubezpieczenie OC przez internet, nie będziesz musiał podawać daty wydania czy ważności dowodu osobistego, ale agentowi ubezpieczeniowemu z pewnością łatwiej będzie spisać Twoje dane z dowodu. Jeżeli masz nieważny dowód osobisty, ale poprzednie ubezpieczenie OC kupiłeś na rok, to nie spotka Cię kara za brak OC – Twoje OC przedłuży się automatycznie.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC na miękki dowód

Kara za nieważny dowód osobisty 2020

Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest niedopuszczalne. Co grozi za nieważny dowód osobisty? Ustawa o dowodach osobistych precyzuje: kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Wysoka kara finansowa to nie jedyna uciążliwość dla osoby, która nie złoży wniosku o wymianę dowodu osobistego w terminie. Jak widać z powyższych przykładów, w wielu przypadkach niemożliwe będzie załatwienie podstawowych spraw w banku czy urzędzie. Inaczej mówiąc, nieważny dowód osobisty wiąże się z dużymi uciążliwościami.

Jak uniknąć kary za nieważny dowód osobisty?

Jedynym sposobem, aby uniknąć kary za nieważny dowód osobisty, jest złożenie wniosku o jego wydanie w odpowiednim momencie. Przepisy precyzują, że wniosek należy złożyć w terminie co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu tożsamości.

W przypadku osób pełnoletnich dowód osobisty wydawany jest na okres 10 lat. Od 4 marca 2019 r. wydawany jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Wniosek o dowód osobisty możesz – ale nie musisz – złożyć w urzędzie gminy (niezależnie od miejsca zameldowania). Alternatywą jest złożenie wniosku przez internet. W tym celu będziesz potrzebować profilu zaufanego (eGO). Złożony elektronicznie wniosek będziesz musiał podpisać na jeden z trzech sposobów: podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.

Wniosku złożonego zarówno elektronicznie, jak i osobiście nie trzeba opłacać – dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Po złożeniu wniosku możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy dokument został już przygotowany – zrobisz to przez internet, na stronie gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy. Podać będziesz musiał jedynie numer wniosku.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
14 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej