Punkta

Nieważny dowód osobisty – jak postępować?

Zorientowałeś się, że masz nieważny dowód osobisty? W takim razie musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ponieważ życie pisze różne scenariusze, poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące nieważnego dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a wyjazd za granicę

Dopiero za granicą odkryłeś, że masz nieważny dowód osobisty? Jeżeli masz przy sobie ważny paszport, nie powinieneś panikować. Jeżeli jednak nieważny dowód osobisty za granicą jest Twoim jedynym dokumentem tożsamości, to powinieneś jak najszybciej wrócić do kraju. Mimo że przekroczenie granic większości krajów europejskich odbywa się na podstawie dowodu osobistego, to musi on być ważny. Inaczej w przypadku kontroli musisz spodziewać się zatrzymania aż do wyjaśnienia sprawy, czyli potwierdzenia Twojej tożsamości.

Nieważny dowód osobisty a konto bankowe

W banku można wnioskować nie tylko o kredyt bankowy, ale również o założenie rachunku bankowego. Czy otwarcie konta bankowego na podstawie nieważnego dowodu osobistego będzie możliwe? Nie – bank odmówi realizacji tej usługi. Również założenie rachunku przez internet nie będzie możliwe, gdyż każdy bank w swoich formularzach pyta o datę ważności dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a kredyt bankowy

Starając się o kredyt w banku, będziesz musiał złożyć wniosek oraz okazać dowód osobisty. Pracownik banku spisze Twoje dane osobowe z tego dokumentu. Jeżeli w momencie składania wniosku o kredyt Twój dowód osobisty będzie nieważny, otrzymasz decyzję negatywną – kredyt nie zostanie Ci przyznany. Analogicznie sytuacja będzie prezentować się w przypadku wnioskowania o pożyczkę pozabankową przez internet.

Rejestracja samochodu – nieważny dowód osobisty

Nieważny dowód osobisty może utrudnić rejestrację samochodu. Jeżeli złożyłeś już wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, komplet dokumentów o rejestrację auta najlepiej złożyć na jeden z dwóch sposobów – przez internet lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj jednocześnie, że dowód rejestracyjny zostanie Ci wydany dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości – prawo jazdy nim nie jest.

Nieważny dowód osobisty a ubezpieczenie OC

Czy nieważny dowód osobisty może uniemożliwić zakup ubezpieczenia OC? Kupując ubezpieczenie OC przez internet, nie będziesz musiał podawać daty wydania czy ważności dowodu osobistego, ale agentowi ubezpieczeniowemu z pewnością łatwiej będzie spisać Twoje dane z dowodu. Jeżeli masz nieważny dowód osobisty, ale poprzednie ubezpieczenie OC kupiłeś na rok, to nie spotka Cię kara za brak OC – Twoje OC przedłuży się automatycznie.

Kara za nieważny dowód osobisty 2020

Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest niedopuszczalne. Co grozi za nieważny dowód osobisty? Ustawa o dowodach osobistych precyzuje: kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Wysoka kara finansowa to nie jedyna uciążliwość dla osoby, która nie złoży wniosku o wymianę dowodu osobistego w terminie. Jak widać z powyższych przykładów, w wielu przypadkach niemożliwe będzie załatwienie podstawowych spraw w banku czy urzędzie. Inaczej mówiąc, nieważny dowód osobisty wiąże się z dużymi uciążliwościami.

Jak uniknąć kary za nieważny dowód osobisty?

Jedynym sposobem, aby uniknąć kary za nieważny dowód osobisty, jest złożenie wniosku o jego wydanie w odpowiednim momencie. Przepisy precyzują, że wniosek należy złożyć w terminie co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu tożsamości.

W przypadku osób pełnoletnich dowód osobisty wydawany jest na okres 10 lat. Od 4 marca 2019 r. wydawany jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Wniosek o dowód osobisty możesz – ale nie musisz – złożyć w urzędzie gminy (niezależnie od miejsca zameldowania). Alternatywą jest złożenie wniosku przez internet. W tym celu będziesz potrzebować profilu zaufanego (eGO). Złożony elektronicznie wniosek będziesz musiał podpisać na jeden z trzech sposobów: podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.

Wniosku złożonego zarówno elektronicznie, jak i osobiście nie trzeba opłacać – dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Po złożeniu wniosku możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy dokument został już przygotowany – zrobisz to przez internet, na stronie gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy. Podać będziesz musiał jedynie numer wniosku.