Nieważny dowód osobisty – co robić?

Aktualizacja:
niewazny-dowod

Chociaż na co dzień rzadko używamy dowodu osobistego, to w kontaktach z bankiem czy urzędami jest on niezbędny. Problem pojawia się wówczas, gdy okazuje się, że dowód osobisty jest nieważny. Jaka jest kara za nieważny dowód osobisty? Jak wyrobić nowy dokument tożsamości?

Nieważny dowód osobisty – jak postępować?

Zorientowałeś się, że masz nieważny dowód osobisty? W takim razie musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ponieważ życie pisze różne scenariusze, poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące nieważnego dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a wyjazd za granicę

Dopiero za granicą odkryłeś, że masz nieważny dowód osobisty? Jeżeli masz przy sobie ważny paszport, nie powinieneś panikować. Jeżeli jednak nieważny dowód osobisty za granicą jest Twoim jedynym dokumentem tożsamości, to powinieneś jak najszybciej wrócić do kraju. Mimo że przekroczenie granic większości krajów europejskich odbywa się na podstawie dowodu osobistego, to musi on być ważny. Inaczej w przypadku kontroli musisz spodziewać się zatrzymania aż do wyjaśnienia sprawy, czyli potwierdzenia Twojej tożsamości.

Nieważny dowód osobisty a konto bankowe

W banku można wnioskować nie tylko o kredyt bankowy, ale również o założenie rachunku bankowego. Czy otwarcie konta bankowego na podstawie nieważnego dowodu osobistego będzie możliwe? Nie – bank odmówi realizacji tej usługi. Również założenie rachunku przez internet nie będzie możliwe, gdyż każdy bank w swoich formularzach pyta o datę ważności dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a kredyt bankowy

Starając się o kredyt w banku, będziesz musiał złożyć wniosek oraz okazać dowód osobisty. Pracownik banku spisze Twoje dane osobowe z tego dokumentu. Jeżeli w momencie składania wniosku o kredyt Twój dowód osobisty będzie nieważny, otrzymasz decyzję negatywną – kredyt nie zostanie Ci przyznany. Analogicznie sytuacja będzie prezentować się w przypadku wnioskowania o pożyczkę pozabankową przez internet.

Rejestracja samochodu – nieważny dowód osobisty

Nieważny dowód osobisty może utrudnić rejestrację samochodu. Jeżeli złożyłeś już wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, komplet dokumentów o rejestrację auta najlepiej złożyć na jeden z dwóch sposobów – przez internet lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj jednocześnie, że dowód rejestracyjny zostanie Ci wydany dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości – prawo jazdy nim nie jest.

Nieważny dowód osobisty a ubezpieczenie OC

Czy nieważny dowód osobisty może uniemożliwić zakup ubezpieczenia OC? Kupując ubezpieczenie OC przez internet, nie będziesz musiał podawać daty wydania czy ważności dowodu osobistego, ale agentowi ubezpieczeniowemu z pewnością łatwiej będzie spisać Twoje dane z dowodu. Jeżeli masz nieważny dowód osobisty, ale poprzednie ubezpieczenie OC kupiłeś na rok, to nie spotka Cię kara za brak OC – Twoje OC przedłuży się automatycznie.

Kara za nieważny dowód osobisty 2020

Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest niedopuszczalne. Co grozi za nieważny dowód osobisty? Ustawa o dowodach osobistych precyzuje: kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Wysoka kara finansowa to nie jedyna uciążliwość dla osoby, która nie złoży wniosku o wymianę dowodu osobistego w terminie. Jak widać z powyższych przykładów, w wielu przypadkach niemożliwe będzie załatwienie podstawowych spraw w banku czy urzędzie. Inaczej mówiąc, nieważny dowód osobisty wiąże się z dużymi uciążliwościami.

Jak uniknąć kary za nieważny dowód osobisty?

Jedynym sposobem, aby uniknąć kary za nieważny dowód osobisty, jest złożenie wniosku o jego wydanie w odpowiednim momencie. Przepisy precyzują, że wniosek należy złożyć w terminie co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu tożsamości.

W przypadku osób pełnoletnich dowód osobisty wydawany jest na okres 10 lat. Od 4 marca 2019 r. wydawany jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Wniosek o dowód osobisty możesz – ale nie musisz – złożyć w urzędzie gminy (niezależnie od miejsca zameldowania). Alternatywą jest złożenie wniosku przez internet. W tym celu będziesz potrzebować profilu zaufanego (eGO). Złożony elektronicznie wniosek będziesz musiał podpisać na jeden z trzech sposobów: podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.

Wniosku złożonego zarówno elektronicznie, jak i osobiście nie trzeba opłacać – dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Po złożeniu wniosku możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy dokument został już przygotowany – zrobisz to przez internet, na stronie gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy. Podać będziesz musiał jedynie numer wniosku.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
14 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Rozumiem, że po wyrobieniu dowodu osobistego czeka on na odbiór do 30 dni. A co jeżeli jestem zagranicą i nie mam możliwości w tym czasie zjechać do Polski, by go odebrać? Jest możliwość, by można było go odebrać nawet trzy miesiące później?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Joanna

Dzień dobry, w tej sprawie polecamy skontaktować się bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

Gadget
Gadget
1 rok temu

Dziś dowiedziałem się że mam unieważniony dowód osobisty od 2014 roku mimo że jego data ważności kończy się w 2022. Dotychczas nieświadom tego podróżowałem po Europie, byłem w Serbii i Rumunii przechodząc kontrolę graniczna na dowód osobisty. Zarejestrowałem w tym czasie 4 auta w wydziałach komunikacji oraz kupiłem kilka produktów na raty oraz wziąłem 2 małe pożyczki gotówkowe. Do 10tys. I nikt nie zajął ale się nawet że dowód jest nieważny , aha w międzyczasie kilka kontroli policji oraz że 3 mandaty w tym czasie i również zero informacji od tych instytucji że coś jest nie tak… Podkreslę, że żyłem w całkowitej nieświadomości… A uzyskanie odpowiedzi odnośnie powodu unieważnienia dowodu jest nieosiągalne ani w RDO ani w banku ani w urzędzie wydającym dowód osobisty po prostu nikt nic nie wie… Ktoś potrafi mi to wyjaśnić…??

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Gadget

Dzień dobry,

Wygląda, że sprawa o której Pan pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

Eliot
Eliot
3 miesięcy temu
Reply to  Gadget

Spotkało mnie to samo. Tylko mnie cofnięto podczas odprawy na lotnisku… Czy w Twoim przypadku sprawa się wyjaśniła?

Arek
Arek
11 miesięcy temu

Nie chce w ogóle dowodu 3 RP. Od jakiegoś czasu można wyrabiac dowód 2rp. Co Wy na to? Poza tym do posługiwania się dokumentem tożsamości wystarczy również prawo jazdy?
Kredytów nie mam i nie zamierzam brać. Samochód i OC wykupuje zawsze na kogoś innego. Przy kontroli policji pokazuje prawo jazdy. Nie noszę że sobą dowodu osobistego

Tomasz Lukasik
Tomasz Lukasik
7 miesięcy temu
Reply to  Arek

Nietety dowód II RP jest nieważny i nie jest dokumentem tożsamości….po prostu koleś podający się za szlachcica zarabia sobie kasę na nieświadomych ludziach…

Agnieszka
Agnieszka
6 miesięcy temu

Dowód osobisty staracil ważność w 2017r.,mieszkam w UK. Od okolo 5 lat nie byłam w Pl.Nie wiem kiedy wybiorę się do Pl.Chcialabym wyrobić nowy dowod.Wiem że są naliczane kary,ile to może mniej więcej wynieść …Jak to rozwiązać…Nie mam konta, profilu zaufanego w Pl.Proszę mnie jakoś naprowadzić…jak to rozwiązać .dziekuje

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Dzień dobry, w tej kwestii najlepiej skontaktować się z urzędem w swoim mieście.

Ewa
Ewa
6 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Jeśli nie mieszkasz na stałe w Polsce, to nie masz żadnego prawnego obowiązku posiadania dowodu osobistego, za to powinnaś mieć paszport.

Artur
Artur
6 miesięcy temu

Chciał bym kupić auto ,ale czekam na wydanie dowodu osobistego ponieważ stary stracił ważność złożyłem już wniosek.Czy mogę kupić auto beż ważnego dowodu?paszportu nie posiadam.Jak to zrobić???

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  Artur

Dzień dobry. Przy zawarciu umowy muszą być podane dane z dowodu m. in. właśnie Seria i numer dowodu osobistego lub numer paszportu.

Raff
Raff
5 miesięcy temu

Witam skończyła mi się ważność dowodu zorientowałem się dopiero teraz , jest 3 dni po utracie ważności co zrobić , będzie jakaś kara?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
5 miesięcy temu
Reply to  Raff

Dzień dobry. W ustawie z dnia 10 kwietnia 1974 r. W Art. 55. jest zapis.
Kto:
1) uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
2) zatrzymuje cudzy dowód osobisty,
3) nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,
4) nie zawiadamia o znalezieniu dowodu osobistego w przypadku, o którym
mowa w art. 42 ust. 2,
5) nie zwraca znalezionego dowodu osobistego w przypadku, o którym mowa w
art. 42 ust. 3,
podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.