Polacy są winni ubezpieczycielom prawie 200 mln zł!

Aktualizacja:
dluznicy ubezpieczeniowi 2018

Ilu w Polsce jest dłużników ubezpieczeniowych? Ile są winni zakładom ubezpieczeń? Na co się narażają? Na te – i nie tylko – pytania odpowiadam w poniższym tekście. UWAGA! Jeśli jesteś winien ubezpieczycielowi pieniądze, z dużym prawdopodobieństwem możesz trafić do rejestru dłużników!

 

To, że Polacy są zadłużeni w bankach, a niektórzy mają problem ze spłatą zobowiązań, nie jest tajemnicą. Okazuje się, że pieniądze jesteśmy winni nie tylko bankom, ale też ubezpieczycielom. W tym przypadku problemem jest nie – jak w przypadku banków –  niespłacanie zaciągniętych zobowiązań, a nieopłacanie np. kolejnych rat ubezpieczenia komunikacyjnego. Ile jesteśmy winni ubezpieczycielom i jakie konsekwencje mogą grozić za nieopłacenie ubezpieczenia?

 

Ilu jest dłużników ubezpieczeniowych?

Z informacji Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) wynika, że dłużników ubezpieczeniowych w Polsce jest ponad 113,5 tys. (dokładnie 113 547).

Dłużników byłoby zdecydowanie więcej, ale wciąż nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wpisują zaległości do Rejestru Dłużników BIG, a to błąd, bo z naszych danych wynika, że nawet 37 proc. zobowiązań dłużników sektora ubezpieczeń, zostaje spłaconych w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wpisania ich do BIG InfoMonitor– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

Te wszystkie osoby są winne towarzystwom prawie 200 mln zł! Trzeba dodać, że długi Polaków wobec ubezpieczycieli mogą być znacznie większe. Dlaczego? Nie wszystkie zakłady ubezpieczeń wpisują swoich dłużników do Rejestru BIG.

Kim są dłużnicy ubezpieczeniowi i skąd pochodzą?

Ponad ¾ dłużników ubezpieczeniowych (76 proc.) to mężczyźni. Dzierżą oni też niechlubne rekordy największych długów wobec towarzystw ubezpieczeniowych. BIG InfoMonitor wymienia w swoim materiale tylko trzech dłużników, ale są oni łącznie winni ubezpieczycielom niemal 600 tys. zł. Pierwsze miejsce w tym „rankingu”, z długiem w wysokości 217 tys. zł należy do 27-latka ze Szczecina. Na drugim miejscu uplasował się 86-letni mieszkaniec Gdańska, który ma do zwrotu 205 tys. zł. Miejsce na najniższym stopniu podium zajął jeszcze jeden (tym razem 45-letni) mieszkaniec Pomorza. Kwota jego zaległości wobec firm ubezpieczeniowych to niemal 174 tys. zł.

Wymienieni powyżej „rekordziści” nie są typowymi dłużnikami ubezpieczeniowymi. Do tej grupy – stanowiącej ponad połowę dłużników ubezpieczeniowych zapisanych w rejestrze BIG InfoMonitor – należą najczęściej mężczyźni w wieku 35-44 lat, ewentualnie 25-34 lat.

Najwięcej dłużników (20 568), których zaległości wobec ubezpieczycieli przekraczają 38 mln zł mieszka w województwie mazowieckim. Drugie miejsce (14 tys. dłużników i ponad 24 mln zł zaległości) należy do mieszkańców województwa śląskiego. Miejsce trzecie zajęło województwo wielkopolskie – mieszka w nim 12 069 osób, których długi przekraczają 23 mln zł.

 

Dłużnicy ubezpieczeniowi, jak się okazuje, nie regulują nie tylko zobowiązań ubezpieczeniowych. Przykładowo, co piąty z nich nie spłaca też pożyczek a co dziesiąty ma na koncie także niespłacane na czas raty kredytów, rachunki telefoniczne oraz alimenty.

Za co można trafić do rejestru dłużników i co grozi dłużnikom?

W większości przypadków problemy z płatnościami dotyczą ubezpieczeń komunikacyjnych. Ich posiadacze do rejestru dłużników trafiają najczęściej za nieopłacenie kolejnej raty ubezpieczenia.

Mowa tu np. o obowiązkowych polisach OC, których płatność może być rozłożona na dwie lub cztery raty, ale klientom zdarza się, że po opłaceniu pierwszej nie regulują już kolejnych. Jeśli przypomnienia i negocjacje z dłużnikiem nie dają efektu ubezpieczyciel wpisuje niesolidnych kierowców do Rejestru BIG, dochodząc w ten sposób swoich należności– komentuje Sławomir Grzelczak.

Do rejestru dłużników można także trafić jeśli po sprzedaży samochodu nie powiadomimy o tym ubezpieczyciela. W takiej sytuacji będzie on przekonany, że pojazd nadal jest w naszym posiadaniu i – zgodnie z przepisami – przedłuży polisę na kolejny rok a następnie będzie dochodził płatności od domniemanego właściciela.

Dłużnikiem ubezpieczeniowym można też zostać prowadząc samochód bez uprawnień, prowadząc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, używa auta do popełnienia przestępstwa czy ucieka z miejsca wypadku. Takie sytuacje wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela i nawet jeśli wypłaci on pieniądze osobom poszkodowanym, to następnie będzie domagał się ich zwrotu od osoby, która złamała warunki umowy ubezpieczeniowej. Trzeba tu przypomnieć, że szkody wynikające ze zdarzeń drogowych potrafią sięgać nawet setek tysięcy złotych…

Z informacji zgromadzonych w BIG InfoMonitor korzystają różne podmioty działające np. na rynku finansowym czy telekomunikacyjnym. Co to oznacza dla osoby, która została wpisana do rejestru dłużników? Wyjaśnia to Sławomir Grzelczak:

osoba, która zalega swojemu ubezpieczycielowi, nie dostanie kredytu, może stracić dostawcę jeśli prowadzi działalność gospodarczą lub nie weźmie samochodu w leasing.

Zobowiązania – niezależnie czy wobec banku, firmy telekomunikacyjnej czy ubezpieczyciela – należy regulować w terminie. Jeśli przydarzy się opóźnienie w opłaceniu kolejnej raty ubezpieczenia czy kredytu, należy jak najszybciej uregulować zaległość. Jak pokazują powyższe przykłady, bycie dłużnikiem ubezpieczeniowym zwyczajnie się nie opłaca. Nie mam tu na myśli tylko problemów z uzyskaniem kredytu, pożyczki czy leasingu, ale znaczne koszty, jakie będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni jeśli np. prowadząc samochód bez ważnego OC spowodujemy wypadek.

Podsumowanie

  1. Dłużników ubezpieczeniowych w Polsce jest całkiem sporo: ponad 100 tys osób!
  2. Łączna kwota zobowiązań wobec Towarzystw ubezpieczeniowych to ponad 200 mln złotych
  3. Najwięcej dłużników jest w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim
  4. Często na listę dłużników można trafić nie płacąc raty za OC - polisa obowiązuje, ale niestety zobowiązanie trzeba uiścić
  5. Dłużnicy ubezpieczeniowi trafiają do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG -  to może powodować problemy z przyznaniem kredytu czy choćby zakupem telefonu na abonament.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej