Ubezpieczyciel zapłaci ofiarom ataku w Tunisie?

Aktualizacja:
Ubezpieczyciel zapłaci ofiarom zamachu w Tunisie?

Polscy turyści z biura podróży Itaka, którzy ucierpieli w ataku terrorystycznym w muzeum w Tunisie mogą liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej. Czy to oznacza, że dostaną odszkodowania z polisy turystycznej? To będzie zależało od dobrej woli ubezpieczyczyciela, bo akty terroru są standardowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

Turystów Itaki ubezpieczała międzynarodowa firma ERV Europäische Reiseversicherung AG. Polacy byli objęci standardowym ubezpieczeniem turystycznym, które obejmuje m. in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Tego rodzaju polisa jest obowiązkowa dla wszystkich klientów biur podróży. Jednak we wszystkich ubezpieczeniach turystycznych są wyłączenia odpowiedzialności, które mówią o tym, że ubezpieczyciel nie zapłaci, jeśli do zdarzenia doszło wskutek zamieszek, rozruchów społecznych, działań wojennych i aktów terroru. Tymczasem ostrzelanie turystów w muzeum Bardo w Tunisie było aktem terroru, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W piątek 20 marca firma ERV wydała oświadczenie, w którym zapewnia o pomocy i wsparciu dla wszystkich poszkodowanych w zamachu w Tunisie. “Zarząd Europäische Reiseversicherung AG podjął taką decyzję ze względu na dramatyczną sytuację, pomimo iż szkody powstałe wskutek aktów terroru są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Konsultanci naszego Centrum Alarmowego są do dyspozycji Poszkodowanych i Rodzin ofiar tej tragedii przez całą dobę i dokładają wszelkich starań, aby profesjonalna opieka, jaką zostaną otoczeni była na jak najwyższym poziomie” – czytamy w oświadczeniu ERV.

Z oświadczenia nie wynika jasno, w jakim stopniu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia poszkodowanych w związku z tym zamachem. Tunezja i Egipt to jedne z najpopularniejszych krajów turystycznych, do których jeżdżą Polacy. Gwarantowana pogoda i niskie ceny przyciągają turystów znad Wisły pomimo że w krajach Afryki Północnej od kilku lat bywa niespokojnie. Żaden ubezpieczyciel nie chce brać odpowiedzialności za wydarzenia takie jak wojna czy terroryzm, których nie sposób przewidzieć i które mogą pociągnąć za sobą mnóstwo ofiar i wielkie straty.

Przypominamy nasz artykuł, w którym szerzej opisujemy wyłączenia odpowiedzialności związane z wojną i atakami terrorystycznymi: WOJNA, ZAMIESZKI, ATAK TERRORYSTYCZNY – TWOJE UBEZPIECZENIE NIE ZADZIAŁA

Podsumowanie

  • Polscy turyści którzy padli ofiarą terrorystów w Tunisie, byli ubezpieczeni w ERV Europäische Reiseversicherung AG.
  • Ubezpieczyciel obiecał pomoc poszkodowanym, pomimo że ataki terrorystyczne są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.
  • Firmy ubezpieczeniowe z reguły nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wojny, terroryzmu czy udziału w zamieszkach i rozruchach społecznych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments