Usługi home assistance zawsze były nastawione na pomoc klientowi i naprawę urządzenia. Niestety zdarzały się sytuacje, że klient decydował się na zakup nowego sprzętu, gdyż cena części zamiennych wynosiła tyle samo co wartość nowego urządzenia. Planowane przepisy mają ułatwić dostęp do części zastępczych, które dodatkowo mają być oferowane w przystępnych cenach.
Wyzwania na polskim i europejskim rynku
Sporym problemem na rynku polskim jest też liczba serwisów, które taki sprzęt mogą naprawić. W związku z wysokim kosztem konsumenci przestali oddawać urządzenia do serwisów a zaczęli kupować nowe. Spowodowało to spory ubytek tego typu punktów na mapie napraw sprzętów AGD.
Kolejnym wyzwaniem, z jakim trzeba się zmierzyć to brak specjalistów w zakresie usług naprawczych. Obecnie w szkołach brakuje klas, które kształciłyby na kierunkach technicznych. Zapewne wraz z wejściem w życie przepisów unijnych w technikach pojawi się możliwość nauki w tym zawodzie, niezbędna będzie jednak zmiana podejścia i odpowiednia promocja dla tego typu kształcenia wśród młodych ludzi.
W związku z dyrektywą o Prawie do naprawy możemy spodziewać się zwiększonej liczby zgłoszeń do serwisów. Rodzi to pewien problem, gdyż jest coraz mniej fachowców pracujących w tej branży i ciężko o nowego pracownika. Ponadto będzie się to wiązało ze wzrostem kosztów usług serwisowych, co przełoży się na wzrost cen samych sprzętów – tłumaczy Kamil Pióro, Supervisor z Platformy Home w Departamencie Operacyjnym i IT, Europ Assistance Polska.
Perspektywy na przyszłość
Nowe przepisy, jak i usługi home assistance idą w parze i mają wspólny cel. Zmniejszyć ilość elektrośmieci poprzez szybszą i przystępniejszą cenowo naprawę posiadanych sprzętów. Na podstawie wyników badania „Sustainable Living at Home” wiemy, że troska o środowisko jest wysoka wśród Europejczyków (78%), jak również w ich domach (76%). Naprawa urządzeń znajduje się na liście 5 najczęściej podejmowanych działań ekologicznych:
- recykling odpadów (88%),
- zmniejszenie zużycia energii (85%),
- zmniejszenie ilości odpadów (85%),
- naprawa urządzeń w miarę możliwości (78%),
- naprawa wycieków (72%).
Jeżeli rynek polski odpowiednio wcześniej przygotuje się do zmian, jakie nas czekają i zapewni odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów. Dzięki temu konsumenci będą mieli przystępniejsze warunki do utrzymania swoich urządzeń w dobrej kondycji, a podjęte działania będą bardziej przyjazne środowisku – dodaje Kamil Pióro.
Materiał Partnera: Europ Assistance Polska
Podsumowanie
- Nowe przepisy dotyczące prawa do naprawy rewolucjonizują rynek usług home assistance. Z jednej strony stwarzają one nowe możliwości dla branży, ale z drugiej strony przynoszą również wyzwania.
- Dzięki łatwiejszemu dostępowi do części zamiennych i niższym kosztom naprawy, więcej osób zdecyduje się naprawić swoje urządzenia, zamiast kupować nowe.
- Przemysł boryka się z niedoborem specjalistów w dziedzinie napraw AGD, co może spowolnić realizację napraw i podwyższyć koszty usług.
- Zwiększone zapotrzebowanie na usługi serwisowe może prowadzić do podwyżek cen nowych urządzeń.
- Dzięki naprawom urządzeń zamiast ich wyrzucania, zmniejszy się ilość elektrośmieci i ograniczy negatywny wpływ na środowisko.
- Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie działań proekologicznych i są skłonni naprawiać swoje urządzenia.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Wprowadzenie dyrektywy o prawie do naprawy przez Radę Unii Europejskiej zapowiada rewolucję w podejściu do produkcji sprzętu domowego i elektroniki. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie i zwiększenie dostępności usług naprawczych, co przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i środowisku. Jak wpłynie to na branżę assistance?
Jest ciemna noc, jedziesz z rodziną na wakacje i nagle w Twoim aucie dochodzi do problemów z silnikiem. Nie możesz jechać dalej, a wokół las. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w razie takich problemów. Jeżeli często wyjeżdżasz albo masz awaryjny samochód, assistance może Ci bardzo ułatwić życie.
Popularność assistance rośnie z roku na rok. Polacy coraz bardziej doceniają tego rodzaju usługi i coraz chętniej się na nie decydują. Najpopularniejsze pozostaje assistance komunikacyjne, ale rośnie także zainteresowanie usługami medycznymi czy assistance domowym. Z raportu „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” wynika, że w 2018 roku z assistance skorzystało ponad 2,3 mln Polaków.
Samsung - firmy nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Więcej niż prawdopodobne jest, że na wyposażeniu domu każdego z nas, było kiedyś coś wyprodukowane właśnie pod szyldem tej firmy. Dziś przyjrzymy się jednej z ofert Samsung, a konkretniej Samsung Guard. Program ten obejmuje usługi serwisowe, ubezpieczeniowe i gwarancyjne. Na czym dokładniej polega Samsung Guard i do kogo jest skierowany?
Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego nie działają właściwie, zwłaszcza w kwestii likwidacji szkód. Rzecznik Finansowy odnotowuje lawinowy wzrost skarg od konsumentów. W ciągu roku ich liczba zwiększa się nawet o 100 proc. Czy kupując sprzęt RTV lub AGD warto zatem dopłacić do ubezpieczenia?
Simplesurance to nowatorskie ubezpieczenie sprzętu, elektroniki i narzędzi. Umowę w kilka minut zawieramy przez internet, tą samą drogą zgłaszamy szkodę i uruchamiamy naprawę. Ile kosztuje ta nowoczesna polisa? I jak sprawdza się w praktyce?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.