Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – co powinien zrobić Polak, a co Ukrainiec?

Sprzedaż samochodu nie jest wcale skomplikowanym procesem, ale trzeba pamiętać o załatwieniu kilku formalności. Chodzi przede wszystkim o złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu w odpowiednich instytucjach. Czy formalności są takie same dla Polaków i Ukraińców?

Zobacz, za co możesz dostać mandat w Polsce i na Ukrainie

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który podwyższył kary za łamanie przepisów drogowych nie tylko dla kierowców samochodów czy motocykli, ale także dla osób poruszających się na hulajnodze, rowerzystów czy pieszych.

Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Boom na fotowoltaikę w Polsce trwa od kilku lat. Najlepszym w historii rokiem pod względem rozwoju rynku był 2020 rok, kiedy to moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła blisko 4 GW (wzrost o 200% w ciągu roku) i przewiduje się, że w 2022 roku branża osiągnie moc 9-10 GW.

Jakie ubezpieczenie kredytu jest naprawdę potrzebne?
Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Jakiego kredytu poszukujesz? Jak najtańszego! Gdy widzisz ofertę kredytu hipotecznego bez prowizji za udzielenie, z bezpłatną wyceną nieruchomości, z atrakcyjną marżą, myślisz: „Ale tanio, tylko brać!”. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a bardzo ważnym szczegółem jest ubezpieczenie. Z nieodpowiednim ubezpieczeniem tani kredyt może okazać się bardzo drogi. Jak ustrzec się pułapek kredytowo-ubezpieczeniowych?

uwierzytelnianie dokumentów ubezpieczenia
Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela

Zanim twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za poniesione straty, ma prawo poprosić o dokumenty – na przykład potwierdzające wartość utraconego majątku albo uszczerbek na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie możesz dostarczyć ich oryginału? Czym jest uwierzytelnienie dokumentów i jak go dokonać?

prywatne ubezpieczenie zdrowotne - Przyjrzyj się wyłączeniom odpowiedzialności w Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym
Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Wiele osób, które mają ubezpieczenie zdrowotne NFZ, nie chcąc miesiącami czekać na wizytę u specjalisty, decyduje się ponosić dodatkowe koszty prywatnej opieki medycznej. Czy wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia oczekiwaną ochronę w najtrudniejszym okresie? W tym artykule dowiesz się, jakie wyłączenia i karencje stosują najczęściej ubezpieczyciele oferujący prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

wyczerpanie sumy gwarancyjnej
Wyczerpanie sumy gwarancyjnej – kiedy następuje?

Wysokość sumy gwarancyjnej to obecnie ponad 25 mln zł. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90-tych wynosiła ona ok. 700 tys. złotych, czego skutki odczuwa wiele ofiar wypadków z tamtego okresu. W ich przypadku nastąpiło lub wkrótce nastąpi wyczerpanie sumy gwarancyjnej. Co to oznacza w praktyce i czy można temu zapobiec?

Stłuczka na drodze wewnętrznej – co robić, gdy policja nie pomoże?

Na drogach wewnętrznych kierowców nie obowiązują ogólne przepisy kodeksu drogowego. Wjeżdżając na taką, przy której stoi tablica "Droga wewnętrzna", możemy prowadzić i jednocześnie rozmawiać przez telefon, parkować na chodnikach - ale tak, by nie utrudniać ruchu, a co więcej - nie musimy mieć prawa jazdy. Ale co zrobić, gdy zdarzy się stłuczka na drodze wewnętrznej?

Jak możesz ubiegać się o kontynuację grupowego ubezpieczenia z zakładu pracy?
Indywidualna kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Pani Anna po przepracowaniu siedmiu lat w jednej firmie została zwolniona. Redukcja etatów. Pani Anna straciła nie tylko pracę, ale też wszystkie tzw. pozapłacowe świadczenia, czyli abonament w centrum medycznym, kartę sportową i ubezpieczenie na życie, które opłacał jej pracodawca. Zobacz, co powinna zrobić pani Anna, aby nie stracić ochrony z tytułu polisy na życie.

kontynuacja pakietu medycznego
Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik rozstaje się z firmą, a chciałby kontynuować opiekę medyczną w ramach swojego pakietu, na dotychczasowych warunkach i u sprawdzonych lekarzy? Czy jest to możliwe i ile to kosztuje?

Możesz wypowiedzieć umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Roczne ubezpieczenie dla całej rodziny może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, bo za polisę powinieneś płacić składki nie krócej niż przez rok. A co zrobić, jeśli wyjeżdżasz za granicę, gdzie Twoja polisa zdrowotna nie obowiązuje? Są sposoby, by skrócić okres ubezpieczenia. Podpowiadamy, jak rozwiązać umowę przed terminem.

Zagubiony bagaż to stresująca sytuacja.
Zagubiony bagaż nie tylko na lotnisku – co robić?

Taka sytuacja to koszmar każdego podróżnego - dojeżdżasz na miejsce i okazuje się, że Twoja walizka leci właśnie w zupełnie innym kierunku, albo - co gorsza - w ogóle nikt nie wie, gdzie jest. A Ty nie masz przy sobie nawet szczoteczki do zębów. Co tam szczoteczka, pieniądze poupychane w kieszeniach ubrań też zniknęły razem z całym bagażem. Tutaj dowiesz się, co robić, aby uzyskać odszkodowanie za utracony bagaż.