Odra – objawy, leczenie, niezbędne informacje - czy grozi nam epidemia?

Aktualizacja:
odra epidemia, szczepionka, objawy

Odra to ostra, zakaźna choroba wirusowa. Do jej głównych objawów należą gorączka, wysypka oraz zapalenie błon śluzowych. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jak sobie radzić z tą chorobą? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku. Sprawdź, czym jest odra.

Tylko w 2013 roku z powodu odry zmarło 145 700 osób na świecie. Jak rozpoznać objawy i jak ustrzec się przed tą groźną chorobą? Odra wraca w Europie –  czy grozi nam epidemia?

Kto jest narażony na zachorowania na odrę?

Odra dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet te do 15. roku życia . W ostatnich czasach również u niemowląt zauważono wzrost zachorowań. Dzieje się tak dlatego, gdyż znacznie spadła liczba szczepionych dzieci! Jeżeli dziecko nie było zaszczepione przeciwko odrze, musimy liczyć się z tym, że w przyszłości prawdopodobnie na nią zachoruje. Jedynie szczepionka daje ponad 95-procentową pewność, że uchronimy się lub nasze dziecko przed tą chorobą.

Jak każda inna choroba, odra dotyka również osoby dorosłe, choć są to rzadsze przypadki. Wówczas jej przebieg jest bardzo ciężki i stanowi poważne zagrożenie życia. Przebycie tej choroby w wieku dziecięcym uodparnia na złapanie wirusa na całe życie.

Kiedy i jak możemy zarazić się odrą?

Odra to bardzo ciężka choroba wirusowa. Przenoszona jest drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Rozprzestrzenia się przez kichanie, kaszel, ślinę, łzy. Zakaźność obejmuje 5 dni przed pojawieniem się wysypki i 4 dni po jej ustąpieniu. Odra wywoływana jest przez wirus odry należący do rodzaju Morbillivirus. Jedyne źródło zakażenia, to osoba chora na ospę – nosiciel wirusa.
Zachorowania na odrę obserwuje się głównie zimą i wczesną wiosną. Na odrę nie ma konkretnego leku, więc należy natychmiast zgłosić się do lekarza, aby ocenić stan zdrowia pacjenta.

Kalendarz szczepień dziecka – jakie są koszty szczepień? Wszystko co musisz wiedzieć jeśli jesteś rodzicem malucha!

Objawy odry

Przebieg odry dzielimy na cztery okresy.

Okres wylęgania odry: trwa od 9 do 14 dni. Jest bezobjawowy, charakteryzuje się ogólnym osłabieniem i złym samopoczuciem.

Okres nieżytowy (okres zwiastunów odry): trwa ok. 3 dni. Pojawia się gorączka, katar, ból gardła, suchy kaszel oraz zapalenie spojówek i wstręt na światło. Na błonie śluzowej policzków pojawiają się białe plamki z czerwoną otoczką.

Okres wysypkowy – w czternastym dniu od zakażenia pojawia się wysypka. Towarzyszą jej takie objawy, jak: wysoka temperatura, nawet do 40 stopni Celsjusza, apatia i jadłowstręt. Wysypka początkowo uwidacznia się na twarzy, za uszami, na szyi, klatce piersiowej, plecach. Następnie obejmuje cały tułów i kończyny. Najpierw są to różowe, niewielkie plamki zlewające się ze sobą, po czym przybierają kształt żywo-czerwonych, nieregularnych grudek. Po 4-5 dniach wysypka blednie i ustępuje w takiej samej kolejności, w jakiej się pojawiła. Pozostawia po sobie brunatne przebarwienia i złuszczenie naskórka na ok.2 tygodnie. Wszelkie dolegliwości i gorączka przybierają łagodniejszą postać.

Okres zdrowienia – spędzany w łóżku, w osobnym, wywietrzonym i zaciemnionym pokoju. W razie potrzeby należy przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe, zadbać o lekkostrawna dietę i pić duże ilości płynów. Należy również smarować miejsca swędzące płynnym pudrem lub maścią oraz zakraplać podrażnione oczy roztworem soli fizjologicznej.

Powikłania po odrze – co może nas czekać?

Do najczęstszych powikłań po odrze zaliczamy: zapalenie płuc, zapalenie krtani, zapalenie spojówek, zapalenie ucha środkowego. Do najcięższych zaś: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby, zapalenie nerek a także zapalenie rdzenia kręgowego i mózgu.

UWAGA! Wbrew obiegowej opinii odra to bardzo poważna choroba. Nie można bagatelizować objawów choroby ani obowiązku szczepień. To, że część populacji przechodzi odrę bez większych problemów, nie oznacza, że jest ona chorobą nieszkodliwą.

Liczba zachorowań na Odrę w Europie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mamy do czynienia z rekordową liczbą zachorowań na odrę w Europie. Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku odnotowano 41 000 zachorowań, z czego było aż 37 przypadków śmiertelnych.

Posiłkując się danymi Medicover, możemy stwierdzić, że najwięcej zachorowań na Odrę odnotowano u naszych wschodnich sąsiadów. W okresie od lipca 2017 do czerwca 2018 roku na Ukrainie na odrę zachorowało aż 26 894 osób. Na drugim miejscu uplasowała się Serbia z liczbą zachorowań równą 5 645 osób, a następnie Włochy, gdzie odnotowano 3 343 zachorowań.

Poza „podium” znalazła się Grecja, Francja i Rosja – kolejno 3 192, 2 741 oraz 2 099 zachorowań. W Polsce w tym okresie na odrę zachorowało, na szczęście, tylko 95 osób.

Jak widać, odra to bardzo poważna choroba. Nie należy ignorować pierwszych sygnałów chorobowych i jak najszybciej zgłosić się do lekarza!

https://www.facebook.com/Medicover/photos/a.336714396052/10155636873391053/?type=3&theater

Szczepienia przeciw odrze, szczepionka MMR

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze choroba była powszechna. Chorował prawie każdy.  Epidemie występowały regularnie, właściwie co 2-3 lata. W Polsce przed okresem obowiązkowych i powszechnych szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało nawet 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałego pobytu w szpitalu i często pozostawiające trwałe ślady.

Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej  jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy –  co w kręgach antyszczepionkowych budzi kontrowersje. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych i bezpłatnych podawanych w Polsce dzieciom w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

Szczepionka MMR – kontrowersje

Szczególne zainteresowanie i kontrowersje związane ze szczepionką przeciw MMR wywołał artykuł Wakefielda z 1998 r., w którym autor wskazywał na możliwy związek pomiędzy podaniem jej dziecku a wystąpieniem autyzmu. Mimo, iż wszystkie argumenty przedstawione przez badacza zostały zakwestionowane a sam związek szczepionki z autyzmem zupełnie oddalony, był to początek kontrowersji wokół szczepionki i argument dla rodziców, aby nie szczepić dzieci.

Dzisiejsze zwiększanie się zachorowań na odrę, jest jednak między innymi spowodowane obawami rodziców i nie szczepieniem dzieci.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy szczepić Twoją pociechę –  koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą! Pamiętaj, że konsekwencje przebytej choroby mogą być bardzo poważne, a liczba zachorowań jak pokazują statystyki rośnie z roku na rok.

 

 

Podsumowanie

  1. Odra to poważna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci.
  2. Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku odnotowano 41 000 zachorowań na odrę w Europie.
  3. Do najczęstszych objawów odry należą gorączka, wysypka oraz zapalenie błon śluzowych.
  4. Przebieg odry dzielimy na cztery okresy.
  5. Jedynie szczepionka daje ponad 95-procentową pewność, że uchronimy przed odrą siebie lub nasze dziecko.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej