Punkta

Zakaz handlu obowiązuje od 1 marca 2018 roku i z każdym rokiem jest stopniowo rozszerzany. O ile w 2019 roku byliśmy przyzwyczajeni do robienia zakupów w ostatnią niedzielę miesiąca, tak wkrótce będziemy musieli zmienić swoje nawyki. Które dni w 2020 roku będą wyłączone z handlu? Jak wygląda kalendarz niedziel wolnych od handlu na 2020 rok?

Ile niedziel będzie wolnych od handlu w 2020?

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, liczba dni, w których możemy zrobić zakupy w niedziele, maleje z roku na rok. I tak zaczęliśmy od:
• w 2018 roku – mogliśmy robić zakupy przeciętnie we dwie niedziele w miesiącu,
• w 2019 roku – handlować mogliśmy tylko w jedną niedzielę w miesiącu,
• od 2020 roku –na zakupy udamy się jedynie w siedem niedziel w roku, a będą to: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. W pozostałych miesiącach wszystkie niedziele będą wolne od handlu.

W jakie dni nie zrobisz zakupów w 2020 roku?

Projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele, w 2020 roku, obejmuje jedynie 7 niedziel spośród 52. Zatem, w które dni będziemy mogli udać się na zakupy? Handlowe niedziele w 2020 roku to:

STYCZEŃ: 

26 stycznia

KWIECIEŃ:

5 kwietnia, 26 kwietnia

CZERWIEC:

28 czerwca

SIERPIEŃ:

30 sierpnia

GRUDZIEŃ:

13 grudnia, 20 grudnia

Nie musisz tego zapamiętywać! Dla ułatwienia przygotowaliśmy kalendarz niedziel handlowych. Zapisz w telefonie i miej go zawsze przy sobie!

Niedziele handlowe 2020

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele

Pomysł wprowadzenia niedziel wolnych od handlu narodził się już wiele lat temu. Związkowcy z „Solidarności” postulowali, byśmy wzięli przykład z krajów zachodnich i zamykali sklepy siódmego dnia tygodnia. Obecny projekt wpłynął do Sejmu RP we wrześniu 2016 roku, a prace nad nim trwały kilkanaście miesięcy. Wprowadzono w nim zmiany, takie jak np. stopniowe wprowadzanie liczby wolnych niedziel, czy rezygnacja z objęcia przepisami ustawy podmiotów zajmujących się logistyką, centrów magazynowych czy dystrybucyjnych. Ustawa została podpisana 30 stycznia 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W jaki sposób sklepy będą kontrolowane? 

Państwowa Inspekcja Pracy zajmie się kontrolowaniem przestrzegania przepisów ustawy wprowadzającej niedziele wolne od handlu. Ma ona prawo do przeprowadzenia kontroli o każdej porze, w każdy dzień tygodnia bez uprzedniego informowania o wizycie. Właściciele sklepów, którzy nie zastosują się do zakazu i naruszą przepisy ustawy, zostaną ukarani grzywną w wysokości od 1 000 do 100 000 zł lub karą ograniczenia wolności.
Bez zmian funkcjonować będą m.in. sklepy prowadzone przez przedsiębiorców „we własnym imieniu i na własny rachunek”. Należą do nich np. lodziarnie, kwiaciarnie czy stacje paliw. Pamiętaj również, że zakaz nie dotyczy sklepów internetowych. Bez problemu będziesz mógł zrobić zakupy w sieci w każdą niedzielę w roku i w każdy inny dzień.

 

Pamiętaj, że w Mfind możesz kupić ubezpieczenie 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku – nie musisz czekać na pracującą niedzielę, u nas możesz zawsze się ubezpieczyć.