Ochrona prawna w polisie - przyda się, gdy będziesz potrzebował prawnika

Aktualizacja: 16.08.2016
Ubezpieczenie ochrony prawnej

Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebował ochrony prawnej, polisa pokryje koszty takich usług. Jak działa? W jakich sytuacjach się przydaje? Wyjaśniamy.

Choć zwykle nie planujemy takich sytuacji, splot najróżniejszych zdarzeń może sprawić, że będziemy potrzebowali pomocy prawnika. Jego wsparcie może okazać się konieczne, gdy ktoś wytoczy nam proces sądowy lub gdy to my zdecydujemy się dochodzić w ten sposób swoich praw. Pomoc radcy prawnego może być też konieczna, gdy prowadzimy formalną i pełną odniesień do przepisów prawa korespondencję z urzędami lub instytucjami publicznymi. I w wielu, wielu innych sytuacjach, związanych z prawem rodzinnym (rozwód), majątkowym (spór o spadek), pracy (mobbing), komunikacyjnym (spór o odszkodowanie za kolizję) czy karnym (spowodowanie wypadku).

Ochrona prawna – co wchodzi w zakres polisy?

Oczywiście, w zależności od firmy ubezpieczeniowej, zakres polisy może się nieznacznie różnić. Generalnie jednak ubezpieczenie pokrywa: koszt wynagrodzenia dla adwokata lub radcy prawnego, który będzie prowadził Twoją sprawę, koszty postępowania sądowego, którymi możesz zostać obciążony w razie niekorzystanego dla Ciebie wyroku, postępowania egzekucyjnego, opinii biegłych i rzeczoznawców, które będą stanowiły dowód w Twojej sprawie, sądu polubownego i mediacji. Może też obejmować odszkodowanie, którego zapłatę nakaże Ci sąd oraz porady prawne. Oznacza to, że jeśli zostaniesz obciążony którymś z wyżej wymienionych kosztów, pokryje je za Ciebie ubezpieczyciel. W zakres niektórych polis wchodzi też możliwość skorzystania z rekomendowanych adwokatów czy radców prawnych, konsultacje telefoniczne z prawnikami, a także ochrona umów, które zawierasz w życiu codziennym (np. na kupno mieszkania czy wzięcie kredytu).

Jak kupić polisę?

W prawie wszystkich towarzystwach, ubezpieczenie ochrony prawnej możesz kupić jako dodatek do polisy AC lub OC. Wtedy, zwrot kosztów usług prawniczych dotyczy tylko kwestii związanych posiadaniem i prowadzeniem ubezpieczonego pojazdu, a także podróżowaniem nim w roli pasażera.

Polisę możesz też nabyć, jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania – wtedy ochrona obejmuje zarówno Twoje mieszkanie (np. odszkodowanie za wadliwie wykonany remont), jak i Twoje życie prywatne (spór z pracodawcą i nieuczciwym sprzedawcą). Dostępne są także opcje ubezpieczenia ochrony prawnej dla prywatnych przedsiębiorców (ochrona działalności gospodarczej lub wolnego zawodu) oraz rolników.

Warto dokładnie przyjrzeć się OWU każdej z polis ochrony prawnej, ponieważ zakres spraw, w których można z nich korzystać jest nieco inny w każdej firmie ubezpieczeniowej. Dlatego o szczegóły najlepiej zapytać dobrego agenta.

Ile to kosztuje?

Ubezpieczenie ochrony prawnej działa w Polsce i obejmuje wyłącznie sprawy, które wydarzyły się w czasie obowiązywania polisy. Koszt ubezpieczenia w stosunku do ceny całej polisy na mieszkanie czy samochód okazuje się zwykle niewielki i – w podstawowym wariancie – może wynosić nawet kilkanaście złotych rocznie. To niewygórowana cena za własnego prawnika i jego kompleksowe wsparcie w różnych dziedzinach życia.

 

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie ochrony prawnej pokrywa zazwyczaj: koszt wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, koszty postępowania sądowego, egzekucyjnego, opinii biegłych i rzeczoznawców.
  • Ubezpieczenie ochrony prawnej możesz kupić jako dodatek do polisy AC lub OC.
  • Polisę możesz też nabyć jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments