Nie ma takiej rzeczy, której się nie ubezpieczy - nietypowe polisy

Aktualizacja:
Nie ma takiej rzeczy, której się nie ubezpieczy – nietypowe polisy

Światowe gwiazdy show businessu ubezpieczają swoje największe skarby. Madonna podobno biust, Jennifer Lopez - pupę, a na przykład Rihanna - nogi. Na naszym krajowym podwórku skarbem dla zwykłej Kowalskiej może być nowy smartfon albo drogi telewizor. Czy da się ubezpieczyć telefon na przykład na wypadek, gdyby miał zamiar spaść ze schodów? Tak.

Podobnie da się ubezpieczyć – uwaga – ślub albo bilet na koncert, a nie tylko tradycyjnie samochód i życie! Poczytaj jakie nietypowe polisy są w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych.

Doskonale znana w Ameryce czy Europie Zachodniej możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od ryzyka kradzieży i uszkodzenia mechanicznego na sprzęt IT, RTV czy AGD, pojawiła się na naszym rynku kilka lat temu. Wtedy to była nowość. Dziś to właściwie norma. Sieci sprzedaży niemal automatycznie oferują taki produkt, często w połączeniu z przedłużoną gwarancją (za określoną kwotę wydłużamy okres trwania gwarancji na przykład z trzech do pięciu lat).   

Jak to działa?

Tego typu ubezpieczenia kryją się pod obcobrzmiącą nazwą AFFINITY, która w języku angielskim oznacza pokrewieństwo. A w praktyce oznacza bliską współpracę sprzedawców i firm ubezpieczeniowych. Sprzedawcy zyskują lepszą ofertę, ubezpieczyciele dostęp do dużej grupy konsumentów, a co masz z tego Ty, jako klient? Otóż zyskujesz ubezpieczenie od szkód wyrządzonych w sposób, którego zwykła gwarancja nie obejmuje. To może być cenna ochrona, na przykład dla młodych rodziców, kupujących drogi sprzęt, bo jak wiadomo, dziecko potrafi…

Czytaj także: Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

Affinity to bardzo szeroki zakres usług. Takie produkty obejmują nie tylko, popularne już na rynku, przedłużone i rozszerzone gwarancje na laptopa, komórkę czy narty. To także bardzo niszowe, wręcz wyszukane produkty ubezpieczeniowe, obejmujące całkiem niestandardowe towary i usługi, a nawet okoliczności życiowe. Naturalnie do Ameryki nam jeszcze pod tym względem daleko – od porwania przez UFO za żadne pieniądze żadne polskie towarzystwo Cię nie ubezpieczy, ale na powodzenie w momencie wkraczania na nową drogę życia, już można poszukać gwarancji.

Czytaj także: Przedłużona gwarancja samochodu

Żeby wesele nie było smutne, czyli polisa na ślub

Znalezienie swojej drugiej połówki bywa trudne. Znalezienie firmy oferującej ubezpieczenie ślubu od wszelakich katastrof, staje się coraz prostsze. Oczywiście gwarancji szczęśliwego życia nie zapewni Ci żaden pakiet. Ale są takie, które ubezpieczają narzeczonych od koszmarów, spędzających im sen z powiek przed ceremonią. Chodzi na przykład o konieczność zmiany terminu z powodu śmierci lub choroby w rodzinie (albo wśród samych narzeczonych) i zwrotu zapłaconych zaliczek na wesele, o bankructwo sali bankietowej, o kradzież lub zniszczenie sukni ślubnej i prezentów oraz obrączek, a nawet tortu i sesji fotograficznej, jeśli okaże się niewypałem.

Czytaj także:

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie telewizora

Kot kuty na cztery łapy

Do niedawna, jeśli chodzi o zwierzęta, przedmiotem ubezpieczenia mogła być jedynie trzoda chlewna, kozy, owce, konie robocze, ewentualnie strusie i emu. I była to oferta skierowana do rolników. Teraz towarzystwa coraz częściej  oferują polisy dla posiadaczy koni wyścigowych oraz czworonożnych, domowych przyjaciół – psów i kotów. Jeśli więc jesteś szczęśliwym właścicielem Mruczka albo Reksia, możesz wykupić na  przykład ubezpieczenie kosztów leczenia dla tego dodatkowego “członka rodziny”. Albo kosztów jego poszukiwania, gdy zapadnie się pod ziemię lub kosztów zniszczeń, jakich Twój ulubieniec dopuści się na przykład z tęsknoty, gdy długo nie wracasz z pracy.

Złoty strzał dla myśliwego

Także pies łowczy i oczywiście jego pan mają szansę ubezpieczyć się na wypadek niechcianych przygód. Bardzo często dochodzi do nich podczas nocnych polowań na dziki – to postrzelenia, ale i zwykłe złamania rąk czy nóg. Myśliwi mogą też ubezpieczyć broń (na przykład od kradzieży) oraz siebie od kosztów ewentualnych szkód, które wyrządzą innym (specjalne OC).   

Adwokat na gwarancji

Ochrona prawna kosztuje, i to niemało. Ubezpieczenie takiej ochrony kosztuje mniej. Towarzystwa oferują je głównie w sprawach związanych z komunikacją drogową, czyli na wypadek gdybyś na przykład kogoś potrącił albo był sprawcą innego wykroczenia lub przestępstwa. Wtedy potrzebny Ci będzie dobry prawnik, a ubezpieczenie obejmuje m.in. wynagrodzenie adwokata, koszty i opłaty sądowe czy koszty czynności notarialnych. Polisa może też obejmować świadczenia związane z ochroną prawną nieruchomości (na przykład na wypadek podwyższenia czynszu albo problemów z developerem).

Czytaj także: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Koncepcja polisy na wypadek braku antykoncepcji

Wychowawcy kolonijni odpowiadają za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, ale sen z powiek spędza im nie tylko fakt, że rozbrykane dzieciaki połamią sobie nogi albo powybijają zęby. Chodzi też o odpowiedzialność za zajście w ciążę dziewczynek przebywających na turnusie. Dlatego jeśli jesteś takim wychowawcą, firmy ubezpieczeniowe stworzyły dla Ciebie ubezpieczenia dodatkowe odpowiedzialności cywilnej, które zabezpieczają przed kosztami odszkodowania w razie szkody powstałej wskutek czynu niedozwolonego. Takie ubezpieczenie można poszerzyć o pokrycie kosztów procesu.

Czytaj także: Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Więcej nietypowych ofert 

Wśród innowacyjnych produktów możesz też znaleźć na przykład ubezpieczenie takich inwestycji, jak drogi bilet na wymarzony koncert albo na wyśniony mecz. W razie gdyby miał przepaść, bo akurat szef wyśle Cię w delegację albo gwiazda wieczoru utknie na antypodach, imprezy nie zaliczysz, ale przynajmniej nie dostaniesz po kieszeni, bo ubezpieczyciel zwróci Ci pełną kwotę za niewykorzystany bilet.

Czytaj także: Ubezpieczenie konsoli do gier

Podsumowanie

  • Rynek ubezpieczeń to nie tylko polisy na samochód i na życie.
  • Popularne i łatwodostępne stają się ubezpieczenie od kradzieży czy zniszczenia smartfona, laptopa, tabletu.
  • Zanim powiesz sakramentalne TAK, powiedz sobie, czy aby nie warto wykupić polisy na ślub.
  • Masz kota na punkcie swojego psa? Sprawdź - są polisy dla domowych zwierzaków.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej