Nie ma takiej rzeczy, której się nie ubezpieczy - nietypowe polisy

Aktualizacja:
Nie ma takiej rzeczy, której się nie ubezpieczy – nietypowe polisy

Światowe gwiazdy show businessu ubezpieczają swoje największe skarby. Madonna podobno biust, Jennifer Lopez - pupę, a na przykład Rihanna - nogi. Na naszym krajowym podwórku skarbem dla zwykłej Kowalskiej może być nowy smartfon albo drogi telewizor. Czy da się ubezpieczyć telefon na przykład na wypadek, gdyby miał zamiar spaść ze schodów? Tak.

Podobnie da się ubezpieczyć – uwaga – ślub albo bilet na koncert, a nie tylko tradycyjnie samochód i życie! Poczytaj jakie nietypowe polisy są w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych.

Doskonale znana w Ameryce czy Europie Zachodniej możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od ryzyka kradzieży i uszkodzenia mechanicznego na sprzęt IT, RTV czy AGD, pojawiła się na naszym rynku kilka lat temu. Wtedy to była nowość. Dziś to właściwie norma. Sieci sprzedaży niemal automatycznie oferują taki produkt, często w połączeniu z przedłużoną gwarancją (za określoną kwotę wydłużamy okres trwania gwarancji na przykład z trzech do pięciu lat).   

Jak to działa?

Tego typu ubezpieczenia kryją się pod obcobrzmiącą nazwą AFFINITY, która w języku angielskim oznacza pokrewieństwo. A w praktyce oznacza bliską współpracę sprzedawców i firm ubezpieczeniowych. Sprzedawcy zyskują lepszą ofertę, ubezpieczyciele dostęp do dużej grupy konsumentów, a co masz z tego Ty, jako klient? Otóż zyskujesz ubezpieczenie od szkód wyrządzonych w sposób, którego zwykła gwarancja nie obejmuje. To może być cenna ochrona, na przykład dla młodych rodziców, kupujących drogi sprzęt, bo jak wiadomo, dziecko potrafi…

Affinity to bardzo szeroki zakres usług. Takie produkty obejmują nie tylko, popularne już na rynku, przedłużone i rozszerzone gwarancje na laptopa, komórkę czy narty. To także bardzo niszowe, wręcz wyszukane produkty ubezpieczeniowe, obejmujące całkiem niestandardowe towary i usługi, a nawet okoliczności życiowe. Naturalnie do Ameryki nam jeszcze pod tym względem daleko – od porwania przez UFO za żadne pieniądze żadne polskie towarzystwo Cię nie ubezpieczy, ale na powodzenie w momencie wkraczania na nową drogę życia, już można poszukać gwarancji.

Żeby wesele nie było smutne, czyli polisa na ślub

Znalezienie swojej drugiej połówki bywa trudne. Znalezienie firmy oferującej ubezpieczenie ślubu od wszelakich katastrof, staje się coraz prostsze. Oczywiście gwarancji szczęśliwego życia nie zapewni Ci żaden pakiet. Ale są takie, które ubezpieczają narzeczonych od koszmarów, spędzających im sen z powiek przed ceremonią. Chodzi na przykład o konieczność zmiany terminu z powodu śmierci lub choroby w rodzinie (albo wśród samych narzeczonych) i zwrotu zapłaconych zaliczek na wesele, o bankructwo sali bankietowej, o kradzież lub zniszczenie sukni ślubnej i prezentów oraz obrączek, a nawet tortu i sesji fotograficznej, jeśli okaże się niewypałem.

Kot kuty na cztery łapy

Do niedawna, jeśli chodzi o zwierzęta, przedmiotem ubezpieczenia mogła być jedynie trzoda chlewna, kozy, owce, konie robocze, ewentualnie strusie i emu. I była to oferta skierowana do rolników. Teraz towarzystwa coraz częściej  oferują polisy dla posiadaczy koni wyścigowych oraz czworonożnych, domowych przyjaciół – psów i kotów. Jeśli więc jesteś szczęśliwym właścicielem Mruczka albo Reksia, możesz wykupić na  przykład ubezpieczenie kosztów leczenia dla tego dodatkowego “członka rodziny”. Albo kosztów jego poszukiwania, gdy zapadnie się pod ziemię lub kosztów zniszczeń, jakich Twój ulubieniec dopuści się na przykład z tęsknoty, gdy długo nie wracasz z pracy.

Złoty strzał dla myśliwego

Także pies łowczy i oczywiście jego pan mają szansę ubezpieczyć się na wypadek niechcianych przygód. Bardzo często dochodzi do nich podczas nocnych polowań na dziki – to postrzelenia, ale i zwykłe złamania rąk czy nóg. Myśliwi mogą też ubezpieczyć broń (na przykład od kradzieży) oraz siebie od kosztów ewentualnych szkód, które wyrządzą innym (specjalne OC).   

Adwokat na gwarancji

Ochrona prawna kosztuje, i to niemało. Ubezpieczenie takiej ochrony kosztuje mniej. Towarzystwa oferują je głównie w sprawach związanych z komunikacją drogową, czyli na wypadek gdybyś na przykład kogoś potrącił albo był sprawcą innego wykroczenia lub przestępstwa. Wtedy potrzebny Ci będzie dobry prawnik, a ubezpieczenie obejmuje m.in. wynagrodzenie adwokata, koszty i opłaty sądowe czy koszty czynności notarialnych. Polisa może też obejmować świadczenia związane z ochroną prawną nieruchomości (na przykład na wypadek podwyższenia czynszu albo problemów z developerem).

Czytaj także: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Koncepcja polisy na wypadek braku antykoncepcji

Wychowawcy kolonijni odpowiadają za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, ale sen z powiek spędza im nie tylko fakt, że rozbrykane dzieciaki połamią sobie nogi albo powybijają zęby. Chodzi też o odpowiedzialność za zajście w ciążę dziewczynek przebywających na turnusie. Dlatego jeśli jesteś takim wychowawcą, firmy ubezpieczeniowe stworzyły dla Ciebie ubezpieczenia dodatkowe odpowiedzialności cywilnej, które zabezpieczają przed kosztami odszkodowania w razie szkody powstałej wskutek czynu niedozwolonego. Takie ubezpieczenie można poszerzyć o pokrycie kosztów procesu.

Czytaj także: Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Więcej nietypowych ofert 

Wśród innowacyjnych produktów możesz też znaleźć na przykład ubezpieczenie takich inwestycji, jak drogi bilet na wymarzony koncert albo na wyśniony mecz. W razie gdyby miał przepaść, bo akurat szef wyśle Cię w delegację albo gwiazda wieczoru utknie na antypodach, imprezy nie zaliczysz, ale przynajmniej nie dostaniesz po kieszeni, bo ubezpieczyciel zwróci Ci pełną kwotę za niewykorzystany bilet.

Podsumowanie

  • Rynek ubezpieczeń to nie tylko polisy na samochód i na życie.
  • Popularne i łatwodostępne stają się ubezpieczenie od kradzieży czy zniszczenia smartfona, laptopa, tabletu.
  • Zanim powiesz sakramentalne TAK, powiedz sobie, czy aby nie warto wykupić polisy na ślub.
  • Masz kota na punkcie swojego psa? Sprawdź - są polisy dla domowych zwierzaków.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

O matko, sporo tych możliwości. Człowiek może zaszaleć. Ostatnio kusi oferta ubezpieczenia się przed możliwością pogryzienia przez Luisa Suareza.

Ale we wszystkim trzeba zachować umiar. Nie trudno powymyślać sobie wszystkie sprawy, które mogą pójść źle i wydawać na ubezpieczenie całą pensję. Choć jeśli coś jest dla nas naprawdę ważne, to warto się zabezpieczyć na wszystkich frontach.