Problematyczny PESEL w sądzie - ubezpiecz się od numeru

Aktualizacja:
Problematyczny PESEL w sądzie – ubezpiecz się od numeru

Są w Polsce od niedawna polisy od problemów sądowych. Brzmi kuriozalnie, ale tak właśnie jest przez zawiłości naszego prawa. Bo gdyby zdarzyła Ci się szkoda wymagająca sądownego “wyciągania” odszkodowania, bez polisy możesz mieć nie lada papierowe kłopoty. A jeśli masz AC czy inną polisę zabezpieczającą Cię w razie wypadku, to ubezpieczyciel musi się z nimi borykać.

Gdy nie jesteś ubezpieczony, a uczestników zdarzenia jest bardzo dużo i sprawa trafi na drogę sądową – składając pozew odszkodowawczy możesz narazić się nie tylko na koszty proceduralne, ale również na przegranie sprawy w ogóle – przez brak jednego numeru, sąd może nie przyjąć Twojego pozwu. Chodzi o PESEL, teraz problematyczny PESEL.

Musisz znać PESEL wszystkich uczestników postępowania sądowego

Każdy wie czym jest numer PESEL i gdzie możemy go znaleźć. W zasadzie jest on nam potrzebny przy załatwianiu wszelkich typowo urzędowych spraw. Od ubiegłego roku PESEL jest nam jednak niezbędny w każdym polskim sądzie – dlaczego? Ano dlatego, że ustawodawca wprowadził obowiązek podawania tego numeru w każdym pierwszym piśmie procesowym (pozwie lub wniosku). Niestety problem w tym, że obecne przepisy są dalekie od doskonałości – zresztą jak większość naszego prawa.

Czytaj także: Pozew o odszkodowanie z OC lub AC – podpowiemy, jak napisać

Numer PESEL trzeba podać w pozwie – nie ma wyjątków

Od lipca 2013 r. chcąc założyć jakąkolwiek sprawę w sądzie musimy pamiętać o podaniu numeru PESEL – nie byłoby w tym jednak nic dziwnego, gdyby ten obowiązek dotyczył wyłącznie osoby, która składa pismo. Niestety posłowie zadecydowali, że trzeba podawać numer każdego uczestnika przyszłego postępowania, a to w praktyce oznacza nieustanną walkę z polskimi absurdami prawnymi. Zastanawiasz się pewnie gdzie leży problem?

Odpowiedź jest bardzo prosta – w nieścisłości obowiązującego przepisu. Na chwile obecną PESEL dotyczy wszystkich postępowań sądowych, niezależnie od tego czego tak naprawdę dotyczą. W praktyce oznacza to, że będziesz musiał go podawać zarówno, gdy żądasz pieniędzy od swojego dłużnika (tutaj PESEL spełnia swoją rolę), podwyższenia alimentów na dziecko, czy zwykłego stwierdzenia nabycia spadku (i to w tym ostatnim przypadku przepisy w obecnym kształcie są kompletnie niezrozumiałe).

Czytaj także: Kalkulator OC bez podawania danych – czy to ma sens?

Po co sądowi PESEL?

Tworząc nowe przepisy posłowie mieli w zasadzie dobry pomysł – podając numer PESEL łatwiej i precyzyjniej zidentyfikować dłużnika w sądzie. Do tej pory zdarzały się sytuacje, w których komornik ścigał osobę, która potem okazywała się być nie tą, co trzeba. Prawdziwy dłużnik spał spokojnie, podczas gdy człowiek o identycznym jak on imieniu i nazwisku był pozbawiany swojego majątku z powodu nieistniejących długów.

Nie tak dawno głośna była sprawa, w której komornik zajął mienie starszej kobiety tylko z racji tego, że miała ona identyczne nazwisko, jak prawdziwa dłużniczka. Sprawa ostatecznie została wyjaśniona, jednak nerwy i stres pozostały. PESEL od tej pory ma służyć poprawnej identyfikacji dłużnika w sprawie – nie ma bowiem osób posiadających dwa identyczne numery (nawet gdy mają takie same dane osobowe). Na tym jednak kończy się racjonalność przepisów – ich zbyt ogólne sformułowanie powoduje, że PESEL potrzebny jest w każdej sprawie.

Czytaj także: Pozew o odszkodowanie – proces z ubezpieczycielem, który odmawia wypłaty lub zaniża odszkodowanie

PESEL przy spadku

Wyobraźmy sobie teraz, że składamy do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po naszym zmarłym krewnym, który w testamencie przepisał nam cały majątek. Jednym z wymogów takiego pisma jest podanie wszystkich ustawowych dziedziców spadkodawcy – nawet jeśli nie zostali oni powołani do spadku (w praktyce są to dzieci zmarłego, ewentualnie małżonek czy wnuki). O ile uda nam się ustalić kompletną listę takich osób (co w przypadku dużych rodzin jest nie lada wyzwaniem), o tyle wpisanie do wniosków ich numerów PESEL będzie nierzadko problematyczne (szczególnie wtedy, gdy pozostajemy w konflikcie z rodziną lub nie utrzymujemy z nimi kontaktu).

Podnoszenie w sądzie uzasadnionej niewiedzy co do numerów PESEL takich osób niestety nic nie da – sąd zwróci nasz wniosek wskazując na potrzebę uzupełnienia braków. Jak jednak mamy tego dokonać? Czeka nas urzędnicze załatwianie sprawy – musimy bowiem wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z właściwym wnioskiem. Koszt całej zabawy to 31 zł (oczywiście za jeden numer PESEL), co przy większej ilości uczestników postępowania oznacza spory wydatek dla naszej kieszeni, nie wspominając już o czasie, jaki jest potrzebny do uzyskania potrzebnych sądowi danych. Dodam jeszcze, że pieniędzy wydanych na uzyskanie numeru PESEL sąd Ci nie zwróci.

Czytaj także: Polacy są winni ubezpieczycielom prawie 200 mln zł!

Kara sądowa za pomyłkę przy numerze PESEL

Jeśli znasz numery PESEL uczestników postępowania – jesteś uratowany, jeśli nie to masz kłopot. Musisz pamiętać jednak o dużej czujności, ponieważ pomyłka oznacza grzywnę – sąd ma bowiem prawne możliwości karania powodów czy wnioskodawców w sytuacji, jeśli podadzą błędny numer (o pomyłkę nie jest trudno, szczególnie gdy będziemy wpisywali kilkunastu pozwanych w sprawie).

Jak widać jest to kolejny dowód na to, że PESEL zamiast przyspieszyć i uprościć postępowanie sądowe w Polsce, przysporzył nam tylko kolejnych kłopotów (a w zasadzie Tobie drogi obywatelu, bo to właśnie Ty poniesiesz wszelkie konsekwencje podania złego numeru lub nie podania go w ogóle).

Opinie prawników o konieczności podawania numeru PESEL w sądzie, w pozwach sądowych

Środowisko prawnicze, jak nigdy dotąd, zgadza się, że obecny obowiązek jest po prostu jedną wielką bzdurą – choć idea była słuszna. Tym samym sędziowie, adwokaci i radcowie prawni chcą, aby regulacje zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego uległy zmianie, i to jak najszybszej zmianie. Ustalanie numeru PESEL wszystkich uczestników postępowania powinno spoczywać wyłącznie na sądach, a nie powodach czy wnioskodawcach – w teorii sądy mogą samodzielnie ustalać te numery, jednak dopiero wtedy, gdy sam tego obowiązku nie wypełnisz (bo nie będziesz mógł).

W praktyce sądy nie podejmują jednak tych czynności (choć mają ku temu podstawę i co ważniejsze – nie ponoszą żadnych opłat za odnalezienie numeru w bazie PESEL).

Czytaj także: Pozew zbiorowy – „przywiązani do polisy” na wojennej ścieżce

Jaka będzie przyszłość?

Pomimo ogromnej krytyki posłowie zdają się nie zauważać problemu, w związku z czym kontrowersyjny przepis nadal obowiązuje. Tobie pozostają więc tylko dwa rozwiązania – albo nie zakładaj żadnych spraw sądowych, a sądy omijaj z daleka albo już teraz twórz swoją osobistą bazę z numerami PESEL.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej