Ubezpieczenia OC Katowice – już od 322 zł!

Aktualizacja: 25.05.2021
katowice

624 zł – tyle średnio kosztują ubezpieczenia OC w Katowicach. Jest to jedna z najniższych składek w Polsce. Wciąż dużo? Warto porównać propozycje różnych ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą ofertę. W zeszłym roku najtańsze OC znalazła 55-letnia posiadaczka Renault Clio IV z 2018 r. Na polisę samochodową wydała ona jedynie 322 złote.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to temat, który wzbudza wiele emocji. Wysokość składek OC zawsze działa elektryzująco na wszystkich zmotoryzowanych. O ile o sam zakres ubezpieczenia nie powinniśmy się martwić, ponieważ ten jest regulowany ustawowo, o tyle w naszej gestii leży znalezienie polisy w jak najniższej cenie.

Ubezpieczenia samochodowe w Katowicach – co wpływa na składkę?

Stawki u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych, a na ich wysokość wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko wielkość miasta i natężenie ruchu, ale także wypadkowość na danym terenie. Na tej podstawie szacują ryzyko ubezpieczeniowe i ustalają stawkę OC. A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny polisy komunikacyjnej na Śląsku? Ile kosztuje najtańsze OC w Katowicach?

Ubezpieczenie samochodowe a wypadkowość – jak to wygląda w Katowicach?

Katowice są wyjątkowym miastem. Z jednej strony ubywa tam mieszkańców, z drugiej wzrasta liczba samochodów. Z danych zgromadzonych przez Urząd Miasta Katowice, na połowę 2018 roku wynikało, że w mieście zarejestrowano więcej pojazdów niż mieszkańców. Jak pokazują statystyki, na koniec 2017 roku w Katowicach zarejestrowanych było 281 tys. mieszkańców, przy czym pojazdów… niespełna 302 tys. Z tego ponad 195 tys. stanowiły samochody osobowe.

Z raportu policji podsumowującego sytuację na drogach w 2020 roku wynika, że kierowcy z województwa śląskiego są dość ostrożni, a wypadkowość na tym terenie plasuje się na niskim poziomie. Wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi 52,9, przy czym średnia polska to 61,4. Czy ma to wpływ na kwotę za ubezpieczenie samochodu w Katowicach? Okazuje się, że polisy w tym regionie należą do jednych z najniższych w kraju.

Tanie OC w Katowicach. Polisa już od 322 zł?

Jak na tle tej średniej krajowej wygląda sytuacja na rynku komunikacyjnym województwa śląskiego? Z danych zebranych przez mfind wynika, że średnia cena za ubezpieczenia samochodowe w Katowicach to 624 zł. Niektórym kierowcom udało się jednak znaleźć OC w jeszcze lepszej kwocie. Najmniej, bo 322 zł, na polisę wydała 55-letnia właścicielka Renault Clio IV z 2018. Niewiele więcej, bo 343 zł, za polisę zapłacił 37-letni posiadacz samochodu marki Dacia Logan z 2018. Za pomocą kalkulatora Punkta tanie OC wyszukała także 49-letnia właścicielka Toyoty Yaris 1.0 z 2007 r. Kobieta zamieszkująca Katowice nabyła OC również za 343 zł.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych miastach?

Ubezpieczenie OC i AC w Katowicach: jak nie przepłacać?

Ubezpieczenie OC wykupuje się obowiązkowo. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. A jak wygląda sytuacja z AC? Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc bardzo często nie zawracamy sobie głowy jego wyborem, świadomie rezygnujemy z takiej ochrony. Czy słusznie? Ubezpieczenie AC może okazać się nieocenione zarówno w przypadku mniejszych uszkodzeń, jak i w sytuacji szkody całkowitej. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że zakres Autocasco możemy dowolnie modyfikować tak, aby dopasować go do własnych potrzeb.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments