Ubezpieczenia OC Białystok – już od 292 zł!

Aktualizacja:
bialystok

Kierowcy z Białegostoku za ubezpieczenie OC płacą średnio 628 złotych. W dalszym ciągu mają jednak szansę na polisę poniżej 400 zł. Z danych mfind wynika, że w 2020 r. najtańsze OC przypadło 43-letniemu właścicielowi Fiata Cinquecento z 1996 roku, który zapłacił 292 złotych. Takich kierowców jest jednak więcej i to w dużych miastach, jak np. Białystok! Sprawdź, jak znaleźć tanie OC!

Osoby zamieszkujące Białystok gustują raczej w samochodach „z drugiej ręki”. Zdecydowanie rzadziej sięgają po auta prosto z salonu. Z dostępnych statystyk wynika, że w 2017 roku na 1000 mieszkańców województwa podlaskiego przypadło niespełna 6 nowych pojazdów. Gorzej sytuacja wygląda jedynie w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Jednocześnie z roku na rok wzrasta odsetek kradzieży samochodów. Czy przekłada się to na ubezpieczenia OC? Jak Białystok prezentuje się na tle innych rejonów w Polsce?

Ubezpieczenia samochodu – Białystok. Na jakie stawki można liczyć?

Przechodząc jednak do sedna, czyli cen za ubezpieczenia OC, sprawdziliśmy, ile wynosi średnia składka dla osób z miasta Białystok. Jak dane te wypadają na tle przeciętnej stawki OC w Polsce? Z analiz mfind, podsumowujących 2020 roku, wynika, że kwota za OC kształtowała się na stabilnym poziomie, a na początku 2021 widoczny był delikatny trend spadkowy. Tendencja ta dominowała również w większych miastach, jak np. Białystok. Ceny polis OC różnią się jednak w zależności od regionu.

Najwięcej za polisę płacą osoby z Gdańska, Gdyni i Wrocławia. Powszechnie wiadomo, że kierowcy w ośrodkach miejskich z większym natężeniem ruchu i o wyższym wskaźniku wypadkowości, zapłacą więcej. Jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia samochodu w województwie podlaskim? Czy Białystok charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem wypadkowości? Postanowiliśmy skonfrontować informacje zebrane przez Punkta z raportem policji podsumowującym sytuację na polskich drogach w 2020 roku.

Ubezpieczenia samochodowe a wypadkowość, czyli Białystok w policyjnych rankingach

Z naszej analizy wynika, że wypadkowość na terenie województwa podlaskiego w 2020 r. kształtowała się na stosunkowo niskim poziomie, co ma znaczenie w kwestii ustalania składki za ubezpieczenia samochodowe. W regionie odnotowano w sumie 430 wypadki, w których zginęło 78 osób, a rannych zostało 451. Dla lepszego zobrazowania sytuacji bezpieczeństwo w tym obszarze wyliczono na podstawie wskaźnika liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców. Ten wyniósł 36,5 – Białystok wypada pozytywnie na tle innych województw. Dla porównania, największą wypadkowość w 2020 roku odnotowano w Łódzkiem, a tam wskaźnik ten wyniósł aż 99,5. Jak w perspektywie tego kształtują się ceny? Czy można liczyć na tanie ubezpieczenia? O ile łodzianie za OC płacą średnio 740 złotych, o tyle cena dla osób zamieszkujących Białystok jest o 112 złotych niższa.

Najtańsze ubezpieczenia OC – Białystok. Polisa już za niecałe 300 złotych!

W 2020 r. w województwie podlaskim płacono stosunkowo niewiele za ubezpieczenia, bo średnio 628 złotych (dane dla miasta Białystok). Niektórym udało się znaleźć wyjątkowe okazje. Ile wyniosła składka najtańszego OC? Rekord przypadł 43-letniemu posiadaczowi Fiata Cinquecento z 1996 roku. Zapłacił on jedynie 292 złote – to najtańsze OC w mieście Białystok znalezione za pomocą porównywarki Punkta. Tanie OC odkrył także 37-letni mężczyzna, poruszający się Fordem Focus C-Max z 2017 roku. W tym przypadku cena polisy wyniosła 342 złotych. To jednak nie koniec dobrych cen dla osób z kodem pocztowym wskazującym na Białystok! 65-letni mężczyzna, właściciel Škody Fabia II z 2010 roku, za OC swojego auta zapłacił 347 złotych.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich?

Ubezpieczenia OC czy AC? Czy warto je kupić, zamieszkując Białystok?

Jesteśmy doskonale świadomi obowiązków nałożonych na nas, jako kierowców. Wiemy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. A jak to wygląda w sytuacji ubezpieczenia AC? To z kolei jest dobrowolne. Z chęci oszczędności rezygnujemy z dodatkowej ochrony. Takie decyzje podejmuje wielu kierowców, bo Białystok charakteryzuje się niskim wskaźnikiem wypadkowości. Tymczasem pomoc AC może okazać się nieoceniona nie tylko w przypadku drobnych uszkodzeń, ale także poważniejszych szkód. Zakres ubezpieczenia AC możemy dowolnie modyfikować tak, aby jak najlepiej odpowiadał on naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie autocasco, pamiętajmy, że kupując pakiet OC i AC możemy co nieco zaoszczędzić.

Płacisz dużo za ubezpieczenie swojego auta? Sprawdź, czy masz szansę na tanie OC! Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC!

Podsumowanie

  1. Kierowcy w Białymstoku płacą średnio 628 złotych.
  2. Najtańsze OC kosztowało dokładnie 292 złote i przypadło 43-letniemu właścicielowi Fiata Cinquecento z 1996 roku.
  3. Wypadkowość w województwie podlaskim charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników w kraju.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej