Ryzyko ubezpieczeniowe: co to jest i kiedy występuje?

Aktualizacja:
ryzyko-ubezpieczeniowe

Ryzyko ubezpieczeniowe to termin, z którym zapewne spotkałeś się nie raz. Nie ma ubezpieczenia, z którym nie wiązałoby się pojęcie ryzyka. Jeśli więc zastanawiasz się co ma na myśli ubezpieczyciel analizując wystąpienie ryzyka ubezpieczeniowego i dlaczego uzależnia od niego wysokość Twojej składki, zajrzyj do naszego kompendium!

Nasza świadomość ubezpieczeniowa ciągle rośnie. Coraz częściej decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie, czy polisę zapewniającą ochronę domu. Każdy posiadacz samochodów musi posiadać ważne OC. Więcej niż pewne jest, że w każdym z tych przypadków spotkasz się z pojęciem ryzyka ubezpieczeniowego. Mało tego – dowiesz się, że to od niego będzie uzależniona ostateczna wysokość Twojej składki. Zastanawiasz się o co chodzi? Czym jest ryzyko ubezpieczeniowe, z czym się wiąże i kiedy występuje? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zobacz także: Underwriter

Ryzyko: charakterystyka ogólna

Jak wiemy, ryzyko występuje absolutnie na każdej płaszczyźnie życia. Charakteryzowane jest jako zdarzenie, które może wystąpić, ale nie musi. Nie jest ono jednorodne, nie można go więc ująć w jednej uniwersalnej definicji. Ryzyko jest zmienne i zależne od czasu. Powinno być postrzegane jako proces, a wszelkie analizy powinno uwzględniać jego zmiany. Ryzyko występujące w kontekście ubezpieczeń, nazywamy ryzykiem ubezpieczeniowym.

Zobacz także: Identyfikacja ryzyka

Kiedy masz do czynienia z ryzykiem ubezpieczeniowym?

Jedna z najogólniejszych definicji mówi, że

Ryzyko ubezpieczeniowe jest ryzykiem, przed którym zabezpiecza się ubezpieczający.

Jak to rozumieć? Wykupując ubezpieczenie zdrowotne, zabezpieczasz się na wypadek wystąpienia chorób. W tym przypadku, to właśnie one są wspomnianym ryzykiem. Decydując się na ubezpieczenie domu, gwarantujesz sobie ochronę w przypadku kradzieży, pożaru, czy innych zdarzeń losowych, które stanowią zagrożenie dla Twojego lokum. W skrócie – ryzyko ubezpieczeniowe jest to możliwość wystąpienia szkody.

Zwróćmy uwagę, że wszystkie produkty ubezpieczeniowe, które oferują nam różni ubezpieczyciele, tworzone są w oparciu właśnie o ryzyko wystąpienia pewnych zdarzeń, które są niezależne od nas samych i niezamierzone, a których skutki wywołują straty. Jest to ten rodzaj ryzyka, którego nie jesteśmy w stanie indywidualnie zredukować. Nawet jeśli zachowujesz maksimum bezpieczeństwa na drodze, możesz ulec wypadkowi. Nawet jeśli na wyposażeniu Twojego  domu jest gaśnica, nie oznacza to, że jesteś chroniony przed pożarem.

Jakie znaczenie dla Ciebie jako ubezpieczonego ma ryzyko ubezpieczeniowe?

Choć możesz być tego nieświadomy, ryzyko ubezpieczeniowe, ma dla Ciebie, jako osoby ubezpieczonej, spore znaczenie. Na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego, określana jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Zależność jest prosta – im większe ryzyko, tym droższa polisa. A na podstawie czego ubezpieczyciel wyciągnie wnioski odnośnie możliwości wystąpienia szkody w Twoim przypadku? Zazwyczaj sam go o tym informujesz. To właśnie analizie ryzyka służą wszystkie pytania, które usłyszysz od konsultanta ubezpieczeniowego, czy na które będziesz musiał odpowiedzieć wyliczając składkę polisy w kalkulatorze ubezpieczeń.

Ryzyko ubezpieczeniowe a wysokość składki

Twój sąsiad wykupił prywatne ubezpieczenie zdrowotne za bardzo okazyjną cenę. Nie czeka miesiącami w kolejkach do specjalisty, w każdej chwili może przeprowadzić bezpłatne badania diagnostyczne. Zdecydowany idziesz nabyć taką samą polisę. Nagle okazuje się, że wysokość Twojej składki jest o kilkadziesiąt złotych wyższa, niż składka Twojego sąsiada. Jak to możliwe? Być może chorujesz przewlekle? W przeszłości przeszedłeś wiele zabiegów operacyjnych? W takiej sytuacji, ubezpieczyciel mógł ocenić Twoje ryzyko ubezpieczeniowe jako wysokie i automatycznie podniósł cenę składki.

Podobnie jest w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych czy mieszkaniowych. Wysokość składki zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, a na nie wpływa wiele czynników. W przypadku polis OC, będzie to np. wiek kierowcy, miejsce jego zamieszkania, czy wcześniejsza historia ubezpieczeniowa.  Dlatego jedna osoba za OC  zapłaci mniej, a inna więcej.

Metody obliczania ryzyka

Ryzyko ubezpieczeniowe towarzystwa szacują na podstawie własnych algorytmów, opracowanych na podstawie wielu zmiennych statystycznych. Ryzyko ubezpieczeniowe może się więc zmieniać: zmniejszać i zwiększać. W przypadku ubezpieczeń na życie ryzyko zwykle wzrasta wraz z wiekiem ubezpieczonego ( choroby, śmierć), w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych szacuje się, że większe ryzyko wiąże się z ubezpieczeniem młodszego kierowcy.

Podsumowanie

  • Ryzyko ubezpieczeniowe jest możliwością wystąpienia szkody ubezpieczeniowej, która prowadzi do straty.
  • Wszelkiego rodzaju polisy ubezpieczeniowe tworzone są w oparciu o ryzyko wystąpienia pewnych zdarzeń, które są niezamierzone i niezależne od osoby ubezpieczonej, a których skutki powodują straty.
  • Zakład ubezpieczeń, analizując ryzyko ubezpieczeniowe, odnosi się do przeszłych zdarzeń i dopiero na ich podstawie określa prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.
  • Wysokość składki ubezpieczenia uzależniona jest od wielkości i charakteru ryzyka ubezpieczeniowego.

Aleksandra Kowalska-Gaik
Ekspert ds. ubezpieczeń

Menadżer ds. produktów w Punkta. Całe życie zawodowe (ponad 23 lata) zajmuje się ubezpieczeniami. Do pracy podchodzi z pasją i chętnie dzieli się zgromadzonym przez lata doświadczeniem. Swoje doświadczenie budowała w takich firmach ubezpieczeniowych jak STU Ergo Hestia czy TU Europa, gdzie poznała różne obszary i rodzaje ubezpieczeń i zajmowała się tworzeniem nowych produktów ubezpieczeniowych.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek
2014.08.14
Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek

Nie bez powodu w internecie krąży opinia, że Rosja to nie kraj, tylko stan umysłu. Rosja jest nieprzewidywalna. Tymczasem w 2013 roku ten kraj był piątym partnerem Polski pod względem wielkości eksportu. Więcej towarów wysyłaliśmy tylko do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Dlaczego polskie firmy tak dużo eksportują do Rosji?

Czytaj więcej
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - lekarz
2022.06.24
Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Pracodawcy coraz chętniej proponują nam pracownicze abonamenty medyczne. Po prywatne ubezpieczenie zdrowotne sięgamy też indywidualnie, gdy nie chcemy być skazani wyłącznie na NFZ.

Czytaj więcej
flexa ubezpieczenie nieruchomości
2018.09.24
FLEXA – ubezpieczenie nieruchomości – co oznacza termin?

FLEXA to zakres podstawowy ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący jedynie szkody powstałe w wyniku niżej wymienionych zdarzeń losowych.

Czytaj więcej
Polisa celebryty – Ty też możesz ją mieć
2014.06.12
Polisa celebryty – Ty też możesz ją mieć

Kto z nas nie słyszał o oryginalnych zachciankach wielkich światowych gwiazd muzyki, telewizji czy filmu? Specjalny chleb, kwiaty, ubrania, perfumy, a nawet odpowiedni kolor ścian w garderobie to tylko nieliczne przykłady zachcianek celebrytów. Wydaje się, że im bardziej rozpoznawalna gwiazda, tym większe są jej wymagania, nawet jeśli dla zwykłego człowieka to po prostu zwykła fanaberia.

Czytaj więcej
2018.05.10
Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu i po co porównywać oferty? WYJAŚNIAMY

Na cenę ubezpieczenia wpływa bardzo wiele czynników, takich jak marka pojazdu, pojemność silnika, wiek kierowcy, miejsce, w którym użytkuje się pojazd. Dodatkowo rynek ubezpieczeń jest w nieustającym ruchu, co powoduje, że ceny często się zmieniają. Jak sprawdzić cenę i wybrać dobrą ofertę?

Czytaj więcej
Ceny ubezpieczeń OC i AC w Europie: Polska poniżej średniej!
2015.12.14
Ceny ubezpieczeń OC i AC w Europie: Polska poniżej średniej!

Organizacja Insurance Europe opublikowała raport o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Okazuje się, że polskie ceny ubezpieczeń OC są jednymi z najniższych w Europie. Z czego to wynika i czy możemy spodziewać się podwyżek?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej