Słowacja - winiety. Płatne drogi na Słowacji

Opublikowano: 26.11.2019

Słowacja to niewielki, bo liczący zaledwie 49 tys. kilometrów kwadratowych kraj, zamieszkiwany przez 5,5 mln osób. Z roku na rok zyskuje na popularności, szczególnie w miesiącach zimowych. Coraz lepsza oferta turystyczna skierowana m.in. do miłośników sportów zimowych przyciąga tam fanów białego szaleństwa z całej Europy. Dla mieszkańców Polski to świetne miejsce, także ze względu na położenie – wybierając się do tego kraju nie musimy planować szczególnie długiej podróży – Słowacja jest na wyciągnięcie ręki! Jest jednak coś, o czym warto musisz wiedzieć wcześniej. Mianowicie – „Słowacja – winiety”.

Słowacja – winiety

Trzeba jednak pamiętać o tym, że na Słowacji istnieją płatne drogi. Nasi południowi sąsiedzi nie pobierają jednak opłat na bramkach, jak dzieje się to w Polsce czy w Chorwacji. Wystarczy wykupić prawo do przejazdu przez płatne drogi na Słowacji w formie praktykowanej w tym kraju od lat – czyli poprzez zakup winiety. 

Winieta na Słowacji nie ma już formy kolorowej nalepki naklejanej na przednią szybę samochodu. Nasi południowi sąsiedzi od 1 grudnia 2015 wprowadzili elektroniczny system poboru i ewidencji opłat z tytułu zakupu winiet autostradowych, polegający na wprowadzeniu do systemu numeru rejestracyjnego pojazdu, który w razie kontroli będzie weryfikowany przez uprawnione służby 

Kupując winietę przez internet lub w aplikacji mobilnej należy wpisać numer rejestracyjny naszego samochodu bez spacji czy myślników. Musi być to jeden ciąg znaków – liter i liczb. W przeciwnym razie system kontrolny może błędnie odczytać dane naszego pojazdu.

SPRAWDŹ: Czechy – winiety: wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Czech! 

Płatne drogi na Słowacji 

Koszt winiety na Słowacji uzależniony jest od czasu na jaki została zakupiona. Przejechana odległość lub liczba przejazdów w tym czasie pozostaje bez znaczenia. Winiety w Słowacji można zakupić na rok, 30 dni lub 10 dni. Ta ostatnia możliwość jest bardzo popularna wśród osób, wybierających się na krótki urlop lub weekendowy wypad w słowackie Tatry. 

Słowacja uzależnia także ceny winiet od ciężaru naszego samochodu, czyli jak określa to prawo – maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu a także przyczepy – jeśli taką używamy. Jeżeli podróżujemy samochodem osobowym będzie dotyczyła nas jedna taryfa. 

Jadąc samochodem osobowym o masie całkowitej do 3,5 tony za 10-dniową winietę zapłacimy 10 euro. 30-dniowe prawo do wjazdu na sieć płatnych dróg kosztuje niewiele więcej bo 14 euro. Za roczną winietę musimy głębiej sięgnąć do kieszeni, kosztuje ona 50 euro i obowiązuje od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia roku następnego, a zatem pełne 13 miesięcy. 

Słowacja: na jakie drogi potrzebujemy winiety?

Na oficjalnej stronie poborcy opłat nie znalazła się mapa płatnych dróg na Słowacji, a jedynie lista płatnych odcinków. Wykaz obejmujący drogi płatne w Słowacji obejmuje 16 odcinków zlokalizowanych w ciągu autostrad i dróg ekspresowych D1, D2, D3, D4, R1, R1A, R2, R4 R6. 

Najkrótszy fragment płatnych tras znajduje się między węzłami Púchov, Juh – Dolné Kočkovce (R6) i liczy zaledwie… jeden kilometr. Najdłuższy płatny odcinek wyznaczono na autostradzie D1 pomiędzy zjazdami Bratysława Vajnory – Hrič. Podhradie

SPRAWDŹ: Podróż samochodem do Czech, Hiszpanii i Niemiec

Gdzie kupić winiety na Słowację? 

Zakupu elektronicznej winiety można dokonać m.in. na internetowym portalu www.eznamka.sk, gdzie istnieje także obsługa w języku polskim. Można ją również kupić w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży, m.in. na wybranych stacjach paliw,  oznaczonych specjalnym znakiem „eznamka”. Zarządca słowackich dróg zachęca również do skorzystania z bezpłatnej aplikacji dostępnej na telefony z systemem Android i iOS „eznamka”, która również istnieje w wersji polskojęzycznej. Oprócz bezgotówkowej transakcji przy użyciu karty płatniczej zapewnia nam ona wygodną kontrolę okresu ważności winiety dzięki systemowi powiadomień. Za jej pośrednictwem możemy również przesłać skargę lub reklamację. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments