Czechy - winiety: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą do Czech

Opublikowano: 08.11.2019

Wybierasz się w podróż do Czech! Zanim wyruszysz, powinieneś wiedzieć, że musisz zaopatrzyć się w winiety, czyli specjalną naklejkę przyklejaną na przednią szybę auta. Ile kosztują winiety Czechy i gdzie je kupić?

Autostrady w Czechach: jak opłacić przejazd?

Państwa na różne sposoby radzą sobie z pobieraniem opłat za korzystanie z dróg. W Polsce często narzekamy na korki przed bramkami na autostradach, ale prawda jest taka że przynajmniej nie musimy pamiętać o obowiązku uiszczenia należności. W Czechach sytuacja wygląda inaczej. Nie ma ani bramek, ani elektronicznego systemu poboru opłat. Są za to wysokie kary za jazdę bez zapłaty.  Tak więc to na kierowcach ciąży pełna odpowiedzialność za ewentualne zapominalstwo. Dokumentem potwierdzającym prawo do poruszania się po czeskich drogach są winiety czyli specjalne naklejki, umieszczane na przedniej szybie samochodu. Ile kosztują winiety Czechy?

Ile kosztuje jazda po czeskich autostradach?

Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu, który chcemy przeznaczyć na podróżowanie. 

Najkrótszy okres, na jaki można wykupić winietę, to 10 dni. Jej koszt wynosi 310 koron. Kupujący sam może określić start biegu tego terminu, dziurkując winietę w odpowiednich miejscach, odpowiadających dacie przekroczenia granicy. Dokument traci ważność  wraz z upływem dziesiątego dnia. Nawet jeśli Czechy nie są państwem docelowym wycieczki, a sam przejazd przez terytorium tego kraju trwa krócej niż jeden dzień, trzeba wykupić właśnie tę opcję. Czesi nie przewidzieli winiety 1-dniowej. 

Sprawdź: Assistance na wyjazd – to warto mieć! 

Jeśli 10 dni to za mało, do wyboru pozostają  jeszcze dwa warianty: miesięczny i roczny. Winieta miesięczna to koszt 440 koron. Dokument traci ważność tego samego dnia, co data rozpoczęcia tylko że następnego miesiąca (np. od 15. sierpnia do 15. września). Z kolei wykupienie winiety rocznej, oznacza wydatek wielkości 1500 koron. Będzie ona ważna od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku. Także rok korzystać z niej będą tylko osoby, które zakupu dokonają w grudniu lub styczniu. 

Gdzie kupić winietę?

Nabycie winiet nie powinno stanowić żadnego problemu, gdyż wszystkie rodzaje są dostępne w: sklepach, placówkach pocztowych czy na stacjach benzynowych. Pamiętać jednak należy, by kupić je jak najszybciej, ponieważ za jazdę bez naklejki grozi mandat. Przezorni mogą kupić je także w Polsce. Im bliżej granicy, tym więcej punktów handlujących czeskimi winietami. winiety są także dostępne w internecie. Warto przed dokonaniem zakupu porównać ceny. Skoro kupienie winiety nie jest skomplikowane, nie ma sensu przepłacać.  

SPRAWDŹ: Winiety bez tajemnic! Gdzie kupić i za ile? 

Kupienie winiety to nie wszystko. Aby dokument był ważny, należy prawidłowo go wypełnić (wstawić datę wjazdu na czeskie terytorium) oraz nakleić ją w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu. 

Brak winiety – Czechy? To będzie kosztować

Funkcjonariusze czeskiej policji nie mają litości. Jazda bez ważnej winiety może skończyć się wypisaniem mandatu w wysokości od  5 tys. koron  do 100 tys. koron. 

Na karę finansową narażają się również kierowcy, którzy winietę kupili, ale jej nie przykleili lub zapomnieli wypełnić pola przeznaczonego na numer rejestracyjny auta. 

Drogi płatne w Czechach: zmiany od 2021 roku

Rok 2020 będzie ostatnim, w którym kierowcy będą musieli zaopatrzyć się w tradycyjne winiety. Czeski prezydent w sierpniu br. podpisał nowelizację ustawy, na mocy której zacznie obowiązywać elektroniczny system poboru opłat. Kierowcy zaczną korzystać ze specjalnej aplikacji lub internetu. Na razie stawki mają pozostać bez zmian. Modyfikacje przejdzie za to winieta roczna, która obecnie jest ograniczona do roku kalendarzowego. A od 2021 roku, tak jak w przypadku winiety miesięcznej, jej ważność ma trwać przez określony czas (365 dni) licząc od dnia jej wykupienia.  

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments