Eurowinieta – gdzie obowiązuje i co musisz o niej wiedzieć?

Aktualizacja:
eurowinieta

Przejazd wybranymi autostradami i drogami ekspresowymi w kilku krajach europejskich wymaga od kierowców samochodów ciężarowych wykupienia eurowiniety. Jeśli wybierasz się za granicę pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (jednak nie autobusem), sprawdź, czy powinieneś skorzystać z tego właśnie elektronicznego systemu poboru opłat.

Eurowinieta – co to dokładnie jest?

Eurowinieta to winieta obowiązująca od 1999 roku w kilku krajach europejskich, w jaką muszą zaopatrzyć się kierowcy pojazdów ciężarowych. Obowiązuje ona wszystkich kierujących pojazdami przekraczającymi 12 ton, poza autobusami. Dlatego też opisywany system opłat dotyczy przede wszystkim kierowców firm transportowych. Warto zaznaczyć, że eurowinieta to rozwiązanie obowiązkowe, a jej brak będzie wiązał się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości nawet kilkuset euro. W Dani kara ta wynosi aż 2,5 tys. koron duńskich za każdy dzień (ok. 1,5 tys. złotych).

Jeśli realizujesz usługi transportowe poza granicami kraju i wybierasz się lub na Twojej trasie jest jedno z państw, w których obowiązują eurowiniety, musisz dokonać zakupu.

Eurowinieta określana jest często jako winieta elektroniczna, bo po jej zakupie nie musimy posiadać dodatkowych dokumentów, czy naklejek potwierdzających uiszczenie opłaty. Zakup eurowiniety jest tożsamy z automatycznym wprowadzeniem danych kierowcy i pojazdu do specjalnej bazy elektronicznej. Ta z kolei umożliwia późniejszą swobodną ich weryfikację. Z tego powodu wykup wymaga podania bezwzględnie poprawnych danych. Dzięki rzetelności w tym zakresie unikniemy ewentualnych kłopotów podczas weryfikacji. Jakie będą to dane?

Eurowinieta – potrzebne dane

Zamawianie winiety przez internet jest niezwykle proste. Wystarczy uzupełnić kilka podstawowych informacji: kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, liczba osi pojazdu, klasa emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin oraz czas obowiązywania. Nie musisz się  dodatkowo logować czy rejestrować. Płatności za zakup eurowiniety możesz dokonać za pośrednictwem karty paliwowej lub kredytowej, o których więcej przeczytasz poniżej.

Gdzie obowiązują winiety dla kierowców pojazdów ciężarowych?

Nazwa eurowinieta może być nieco myląca, bo sugeruje, że ten typ winiety obowiązywać będzie na terenie wszystkich krajów europejskich, czy też państw należących do Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że ów system poboru opłat jest właściwy jedynie dla kilku państw:

 • Szwecja
 • Dania
 • Holandia
 • Luksemburg

Eurowinietę wykupimy zatem odwiedzając Szwecję, nie będzie to natomiast rozwiązanie na wszystkie kraje regionu europejskiego, jakim jest Benelux. Obowiązuje ona w Holandii i Luksemburgu, ale już nie w Belgii, jak wiele osób sądzi. Warto również dodać, że wystarczy wykupić jedną eurowinietę, nawet jeśli będziemy przejeżdżać przez więcej niż jeden kraj objęty systemem opłat.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ile kosztuje eurowinieta? Gdzie mogę ją kupić?

Eurowinietę możemy zakupić tradycyjnie – na stacji paliw, w punktach odprawy granicznej lub też w placówkach firmy AGES, która jest operatorem systemu eurowiniet. Cena naszej euro winietki będzie z kolei zależała od klasy emisji spalin oraz liczby osi – im wyższe normy spełnia nasz samochód, tym niższa będzie opłata za eurowinietę.

Do końca 2022 roku ustalona taryfa dzienna wynosi 12 euro (bez względu na kategorię pojazdu), tygodniowa od 20 do 62 euro, miesięczna od 75 do 235 euro, natomiast roczna od 750 do 2359 euro (w zależności od klasy emisji oraz od liczby osi pojazdu).

Sprawdź też: Winiety: gdzie kupić i ile kosztują 

Aktualna tabela opłat za eurowinietę w 2022 roku

Poniżej znajdziesz aktualną tabelę z cenami za eurowiniety na dłuższy okres czasu w 2022 roku. 

Taryfa roczna

EmisyjnośćOsie: 1-3 Osie: 4 lub więcej
Euro 01407€2359€
Euro 11223€2042€
Euro 21065€1776€
Euro 3926€1543€
Euro 4842€1404€
Euro 5796€1327€
Euro 6 lub czystsze750€1250€

Taryfa miesięczna

EmisyjnośćOsie: 1-3 Osie: 4 lub więcej
Euro 0140€235€
Euro 1122€204€
Euro 2106€177€
Euro 392€154€
Euro 484€140€
Euro 579€132€
Euro 6 lub czystsze75€125€

Taryfa tygodniowa

EmisyjnośćOsie: 1-3 Osie: 4 lub więcej
Euro 037€62€
Euro 132€54€
Euro 228€47€
Euro 324€41€
Euro 422€37€
Euro 521€35€
Euro 6 lub czystsze20€35€

Zamawianie eurowiniety przez internet

Popularnym i najwygodniejszym sposobem zaopatrzenia się w eurownietę jest zakup przez internet. Zamawianie odbywa się tutaj przez serwis www.eurovignettes.eu. Jeśli kierowca korzysta z karty flotowej lub paliwowej, może wygodnie uregulować należności za zakupioną winietę przy użyciu:

 • DKV
 • ENI / Agip
 • Esso
 • euroShell
 • eurotol sas
 • EUROTRAFIC
 • Eurowag
 • LogPay
 • Multi Service Tolls
 • OMV
 • PLOSE
 • Ressa
 • Statoil
 • TOTAL
 • TSI Global Star
 • UTA

Zakupu eurowiniety dokonamy również, korzystając z kart kredytowych Mastercard i VISA.

Wybierasz się w podróż za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Zakup eurowiniety to nie jedyne, o czym warto pamiętać, zanim ruszysz w trasę. Szczególnie pojazdy służbowe narażone są na nieszczęśliwe wypadki. Setki tysięcy pokonanych kilometrów wpływają na ryzyko kolizji, stłuczek i niezaplanowanych sytuacji. Jednak nie tylko wypadki czekają na kierowców. Usterki mechaniczne, pęknięta szyba na skutek delikatnego uderzenia kamieniem czy pęknięta opona. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć auto przed wyjazdem.

Znajdź najniższą ofertę OC i AC

Wykupiłem eurowinietę, czy muszę robić coś jeszcze? 

Jak już wspomnieliśmy, elektroniczny system poboru opłat, jakim są eurowiniety, nie wymaga posiadania przez kierowcę żadnych dokumentów, czy naklejek potwierdzających wniesienie opłaty. Możemy jednak pobrać plik PDF (możliwość taka istnieje tylko raz!) i wydrukować go, aby mieć przy sobie papierowe potwierdzenie uiszczenia należności (które jednocześnie zastępuje fakturę). Innym sposobem, aby dowiedzieć się, czy eurowinieta została opłacona, jest skorzystanie z infolinii pod numerem +49 1805 014653.

Czytaj także:

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

 1. Eurowiniety obowiązują w 4 krajach na terenie Europy: Holandii, Danii, Szwecji i w Luksemburgu.
 2. Obowiązkiem posiadania wykupionej winiety są objęte jedynie pojazdy ciężarowe, których masa całkowita przekracza 12 ton.
 3. Opłaty możesz dokonać przez internet lub na stacji paliw.
 4. Cena jednodniowej winiety w 2022 roku wynosi 12€.
 5. Cena za taryfę długoterminową różni się w zależności od klasy emisji oraz ilości osi pojazdu.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej