Autem za granicę: co, gdzie, jak? PORADNIK

Aktualizacja:
Samochodem za granicę

Planujesz podróż samochodem za granicę? Nie wystarczy pełny bak. Do miejsc, które znajdą się na Twojej trasie, powinieneś dostosować swoje przygotowania. Pamiętaj, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami, a Ty jako turysta powinieneś je respektować. Przygotowaliśmy mały przewodnik dla kierowców, którzy planują wyjazd autem za granicę. Ta wiedza pozwoli Ci uniknąć kłopotów!

Co kraj, to obyczaj – doskonale o tym wiesz. Dlatego przed podróżą w nieznane starasz się zasięgnąć informacji o tamtejszym prawie, kulturze, obyczajach. Może się okazać, że właśnie ta wiedza pozwoli Ci na uniknięcie przykrych konsekwencji niedostosowania się do miejscowych reguł gry. I dokładnie takie same zasady obowiązują kierowców planujących podróż autem za granicę. A konkretniej – o jakich zasadach mowa?

Wyjazd samochodem za granicę: co warto sprawdzić?

Przed wyjazdem autem za granicę Polski, niezależnie od kierunku, w którym się wybierasz, powinieneś kompleksowo sprawdzić stan techniczny swojego auta – ale to jest oczywiste. Dziś przyjrzymy się jednak tym kwestiom, które dla wielu kierowców wcale tak oczywiste nie są. Załóżmy, że planujesz podróż do Hiszpanii. Udajesz się w drogę własnym samochodem. Czy przyszło Ci do głowy, aby sprawdzić ograniczenia prędkości, dopuszczalne limity alkoholu we krwi kierowcy, obowiązek jazdy na światłach dziennych w krajach, przez które wiedzie Twoja trasa? A może niezbędna okaże się Zielona Karta? Co w sytuacji, jeśli obowiązkowe wyposażenie samochodu w kraju docelowym różni się od tego, do którego przywykliśmy w Polsce? Sprawdźmy!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Choć konwencja wiedeńska o ruchu drogowym reguluje te kwestie dla większości państw i mówi, że samochody wyjeżdżające za granicę mają prawo być wyposażone zgodnie z wymaganiami kraju, w którym są zarejestrowane, czasem warto zapoznać się z wymaganiami kraju, przez który przejeżdżamy, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z policjantem. W świetle prawa, ta nie może nałożyć na nas mandatu za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane w naszym kraju, w którym auto zostało zarejestrowane. W praktyce jednak różnie to bywa, a policja w wielu krajach często nie respektuje przepisów Konwencji i chce karać kierowców mandatami. Co powinniśmy zrobić, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji? Przede wszystkim wspomnijmy służbom o Konwencji, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego skutku, możemy nie przyjmować mandatu. W efekcie może czekać nas jednak sprawa w sądzie…

Co najważniejsze, w opozycji do Konwencji wiedeńskiej stoi jednak postanowienie Sądu Najwyższego z 2012 roku, zgodnie z którym kiedy do Polski przyjeżdżamy autem zarejestrowanym w innym kraju, nie wystarczy, by pojazd ten spełniał warunki kraju macierzystego. Co z tego wynika? Auto to musi respektować miejscowe przepisy. Odwracając sytuację – to samo może dotyczyć także nas, jako obcokrajowców podróżujących po innych krajach.

Właśnie z uwagi na takie kruczki, jeśli chcemy uniknąć stresujących sytuacji, warto przed zagranicznym wyjazdem zaznajomić się z przepisami mówiącymi o obowiązkowym wyposażeniu samochodu.

Obowiązkowe wyposażenie auta w krajach europejskich

Niezbędne dokumenty do podróży zagranicznej

Kolejny punkt, w kontekście ostatnich zmian w Prawie o ruchu drogowym, może wprowadzić nieco konsternacji. 1 października 2018 roku weszły w życie zmiany, które pozwalają kierowcom poruszać się bez dowodu rejestracyjnego oraz bez potwierdzenia zawarcia polisy OC. Zmiany te dotyczą jednak tylko kierowców poruszających się po terytorium Polski. Podczas zagranicznych podróży, w dalszym ciągu, te dokumenty musimy mieć przy sobie.

Ubezpieczenie OC, Zielona Karta, winiety

Kolejnym obowiązkowym punktem, o którym powinniśmy pomyśleć zanim udamy się w podróż autem za granicę jest ubezpieczenie. Jeśli planujesz poruszać się po Polsce i Unii Europejskiej upewnij się, że Twoje ubezpieczenie OC jest ważne – to konieczne! Jeśli jednak wybierasz się do Rosji, na Białoruś czy do Turcji, niezbędna okaże się Zielona Karta. Po pomoc możesz zwrócić się także do Polskiego Związku Motorowego, gdzie uzyskasz wyczerpujące informacje odnośnie winiet i dodatkowych wymogów, które egzekwowane są w poszczególnych krajach. Tam też owe winiety będziesz mógł kupić. Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym, które podczas zagranicznego wyjazdu może okazać się nieocenione.

Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Limit alkoholu w poszczególnych krajach

O limicie alkoholu w poszczególnych krajach nie myślimy często, a powinniśmy! W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do dopuszczalnej normy wynoszącej 0,2 ‰. Jednak opuszczając granice naszego kraju, musimy liczyć się z tym, że u naszych sąsiadów normy te mogą być zupełnie inne. Pół biedy, jeśli będziemy przejeżdżać przez Belgię, Grecję, Szwajcarię czy Wielką Brytanię – tam dopuszczalne limity są większe. Problem natomiast może pojawić się w momencie, gdy podróż autem planujemy odbyć przez Białoruś, Czechy czy chociażby Słowację – tam kierowca musi być bezwzględnie trzeźwy. W Holandii z kolei nieprzekraczalny limit zależy od  czasu posiadania prawa jazdy. Jeżeli nie przekroczył on 5 lat, obowiązujący limit wynosi 0,2 ‰. Kierowców z dłuższym stażem obowiązuje zaś limit wynoszący 0,5‰. Na baczności powinni się mieć szczególnie Ci kierowcy, którzy odwiedzą Bośnię i Hercegowinę. Dlaczego? Tam, na przednim siedzeniu obok kierowcy nie wolno nawet przewozić osoby będącej pod wpływem.

Limit alkoholu

Ograniczenia prędkości

Kto zaprzątałby sobie tym głowę? Tak naprawdę to od tego powinniśmy zacząć planowanie wyjazdu autem za granicę, ponieważ nie dostosowanie się do tamtejszych przepisów może nas sporo kosztować. Najlepiej więc nie rzucać się w oczy, jeździć zgodnie z przepisami i respektować prawo. Dozwolona prędkość waha się w zależności od kraju. Największe różnice będą dotyczyły dróg ekspresowych i autostrad. Rekordzistami pod względem maksymalnej prędkości są Polska i Bułgaria, gdzie na autostradach można jechać aż 140 km/h. Możemy się potężnie zdziwić, kiedy przyjdzie nam podróżować przez Maltę – tam najszybciej możemy pojechać 80 km/h.

Limity prędkości na autostradach

Zakazane wyposażenie samochodu

Wspomnieliśmy już o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, które w różnych krajach może wyglądać nieco inaczej, niż w Polsce. To jednak nie wszystko! Przed podróżą autem za granicę, warto zapoznać się z kwestią akcesoriów samochodowych, które w krajach na naszej trasie mogą być zakazane. Najlepszym przykładem będą popularne w Polsce wideorejestratory. Ich używanie w wielu krajach jest zakazane, albo mocno ograniczone. Najsurowiej możemy zostać ukarani używając kamerki samochodowej na przykład w Austrii, gdzie wideorejestrator traktowany jest jako monitoring miejsc publicznych. Podobne obostrzenia spotkamy w Szwajcarii, a w innych krajach za używanie kamerki możemy dostać mandat. Tę kwestię warto sprawdzić jeszcze zanim wyruszymy autem za granicę!

Podróże z psem

Planować zagraniczną podróż z psem czy może zorganizować mu opiekę w kraju? To dylemat wszystkich właścicieli czworonogów. Jeśli jednak zdecydujesz się zabrać swojego pupila w samochodową podróż za granicę, wcześniej zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi wwożenia zwierząt do poszczególnych krajów, konieczności posiadania paszportu dla psa. Takie informacje bez problemu uzyskasz na przykład w ambasadzie. Musisz wiedzieć, że w kwestii zwierząt przepisy poszczególnych krajów są naprawdę różne. Dla przykładu: w Szwecji wymagana będzie szczepionka przeciw wściekliźnie zatwierdzona przez WHO i wykonana nie wcześniej niż 21 dni przed podróżą, przy wjeździe na teren Finlandii, Malty, czy Norwegii pies musi zostać odrobaczony.

Pies i kot w samochodzie: jak bezpiecznie przewozić zwierzęta

Podsumowanie

  1. Planujesz podróż autem za granicę? Pełny bak i przegląd auta to nie wszystko.
  2. Zanim udasz się w samochodową podróż zapoznaj się z wymaganiami konkretnych krajów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu, ograniczenia prędkości czy limitów alkoholu.
  3. Sprawdź, czy w krajach przez które wiedzie Twoja trasa nie obowiązują zakazy dotyczące wyposażenia samochodu. W niektórych krajach np. za używanie kamerek samochodowych grożą wysokie kary.
  4. Jeśli planujesz podróż ze swoim pupilem, zapoznaj się z wymaganiami jakie na właścicieli zwierząt nakładają konkretne kraje.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej