Mandat z zagranicy: droga pamiątka z wakacji. Czy trzeba go zapłacić?

Aktualizacja:
mandat_z_zagranicy_

Zaszalałeś na zagranicznych drogach i fotoradar zrobił Ci zdjęcie? Możesz spodziewać się listu z mandatem. Nawet po kilku miesiącach. Zapłać koniecznie, inaczej narazisz się na spore nieprzyjemności.

Czy i jak zapłacić mandat z zagranicy?

Do 2014 roku wielu polskich kierowców nie płaciło za wykroczenia na zagranicznych drogach, bez konsekwencji. Teraz jest inaczej. Od trzech lat niemal we wszystkich krajach UE (bez Danii, Wielkiej Brytanii i Irlandii) obowiązuje dyrektywa umożliwiająca szybką wymianę informacji o kierowcach. Gdy polski Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) dostanie zapytanie o właściciela auta z danym numerem rejestracyjnym, sprawdza dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i przekazuje je zagranicznej policji. Ta wszczyna postępowanie.

Udoskonalony system przekazywania danych między państwami Unii Europejskiej zaprowadzi więc zagraniczną policję do Ciebie. Jeśli jesteś zarejestrowany jako właściciel auta, dostaniesz list (po polsku) i lepiej, żebyś uiścił żądaną kwotę. Przelej pieniądze na wskazany numer konta.

Ile kosztuje mandat z zagranicy?

W innych krajach Unii Europejskiej kary za wykroczenia drogowe są naprawdę wysokie w porównaniu do polskich stawek. Za granicą w skrajnych wypadkach kary mogą sięgać kilku tysięcy euro.

Kary za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h:

NiemcySłowacjaFrancjaPolska
Teren zabudowany100 euro140 euro135 eurood 100 do 200 zł

(od 24 do 47 euro)

Poza terenem zabudowanym80 euro100 euro135 eurood 100 do 200 zł

(od 24 do 47 euro)

Kary za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h:

NiemcySłowacjaFrancjaPolska
Teren zabudowany200 euro440 euro1500 eurood 300 do 400 zł (od 70 do 94 euro)
Poza terenem zabudowanym160 euro400 euro1500 eurood 300 do 400 zł (od 70 do 94 euro)

Jeszcze drożej za szaleństwa na drodze zapłacimy w Skandynawii. Mandaty są bardzo wysokie, np. w Norwegii za przekroczenie prędkości o 25 km/h na drodze z ograniczeniem do 60 km/h zapłacimy 4000 zł. Powyżej pewnej prędkości stawkę mandatu ustala sąd i nie są to małe kwoty. Tamtejsi kierowcy są nauczeni jazdy zgodnie z prawem i sami zgłaszają na policję wariatów drogowych, więc strzeż się nie tylko radarów!

Statystyki pokazują, że Polacy dostają najwięcej mandatów w Niemczech, Austrii, Francji i Holandii, a przybywa ich z roku na rok. W 2016 roku KPK odpowiadało na prawie 900 tysięcy zagranicznych zapytań o dane kierowcy (ponad 420 tysięcy z Niemiec). Dane z 2017 roku będą dostępne za kilka miesięcy.

Czym grozi niezapłacenie mandatu z zagranicy?

Jeśli postanowisz nie płacić mandatu, zagraniczne służby mają prawo ścigać Cię z pomocą polskich sądów. Te mogą z kolei przekazać sprawę komornikowi, który do mandatu doliczy jeszcze swoje opłaty.

Nie licz też na przedawnienie mandatu z zagranicy. W niektórych krajach, np. we Włoszech, mandaty przedawniają się dopiero po 5 latach.

Służby będą miały Cię w systemie i mogą wyegzekwować opłatę z odpowiednimi odsetkami, np. gdy zameldujesz się na zagranicznym lotnisku.

Mandat dla kierowcy auta z wypożyczalni

Jeśli auto, którym popełniłeś wykroczenie, jest z wypożyczalni, policja zwraca się do niej o pomoc w ustaleniu kierowcy. Wypożyczalnia może wówczas obciążyć naszą kartę kredytową kwotą za mandat. Czasem w takich sytuacjach policja odstępuje od ścigania zagranicznego kierowcy, zwłaszcza gdy mandat jest niewysoki.

Wirtualne punkty karne dla zagranicznych kierowców

Austria, Czechy i Niemcy jakiś czas temu wprowadziły wirtualne punkty karne dla zagranicznych kierowców; wkrótce zrobi to Francja. Punkty naliczane są za wykroczenia drogowe tak samo jak punkty karne znane z polskiego kodeksu drogowego. Choć mają moc tylko w danym kraju, nie należy ich lekceważyć.

Przykładowo jeśli w Czechach przekroczysz limit 12 wirtualnych punktów karnych, możesz na rok stracić prawo jazdy. Jeśli nie posłuchasz zakazu, możesz zostać ukarany grzywną do 8 tysięcy złotych (50 tysięcy koron czeskich), a policja zatrzyma Twoje prawo jazdy.

Na co zwrócić uwagę, by nie dostać mandatu z zagranicy

Za granicą zwracaj uwagę na strefy parkowania i strefy ograniczonego ruchu (np. ekologiczne). W miastach takich państw, jak Niemcy, Włochy czy Francja nie wszędzie można wjechać, gdy jest się tylko turystą. Kamery wyłapują rejestracje nieupoważnionych aut i policja wszczyna postępowanie. Przykładowo wjazd do francuskiej strefy ekologicznej bez odpowiedniej naklejki jest karany grzywną 68 euro.

Przed wyjazdem sprawdź:

  • Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym kraju? To może być kamizelka odblaskowa, apteczka, zapas żarówek, alkomat.
  • Czy Twój samochód może wjechać do danego miasta (bo np. emituje wysoki poziom spalin)?
  • Gdzie wolno parkować, gdzie płaci się za parkowanie? Jakie są zasady parkowania (np. w dni parzyste – auta z rejestracją parzystą itp.)?
  • Które drogi są płatne i gdzie kupić winiety?

Dobrym źródłem tych podstawowych informacji jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podsumowanie

  1. Mandat z zagranicy, który przyjdzie do Ciebie pocztą, najlepiej po prostu od razu zapłać, przelewem na podane konto.
  2. Podczas zagranicznych podróży uważaj na wirtualne punkty karne. Przekroczenie ich limitu oznacza zakaz jazdy po drogach w danym kraju.
  3. Za wykroczenie drogowe możesz być ścigany również, gdy jeździłeś wypożyczonym autem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments