Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży: co obejmuje?

Aktualizacja:

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki jest więc rozsądnym rozwiązaniem, dla wszystkich tych, którzy wczasy planują ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie stracimy wpłaconych pieniędzy. Jednak, aby je odzyskać, musimy spełnić pewne warunki. Jakie?

Ubezpieczenie kosztów podróży

Jedyną stałą w życiu są zmiany, im szybciej to zaakceptujemy, tym lepiej. Nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć, co będzie robił za pół roku. Wspominana wątpliwość ma tym większe znaczenie im większego wydatku dotyczy. Brak pewności co do przyszłości, nie powinien jednak ograniczać nas w planowaniu, szczególnie tych przyjemnych chwil, jakimi z pewnością są turystyczne wojaże. Obawę utraty pieniędzy można zniwelować specjalnym ubezpieczeniem.

Firmy ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw niepokojom klientów biur podróży i przygotowały ubezpieczenia turystyczne od ewentualnej rezygnacji. Każda z firm wprowadziła do swojej oferty drobne niuanse, ale zasada działania asekuracji jest taka sama. Jest to produkt, obejmujący ryzyko poniesienia kosztów z powodu odwołania udziału w imprezie turystycznej przed datą jej rozpoczęcia.

SPRAWDŹ: Wakacje po wakacjach – ciepłe kraje zimą! 

Jeżeli parę dni przed planowanym wyjazdem okaże się, że z przyczyn od siebie niezależnych nie jesteś w stanie wziąć udziału w planowanej podróży, możesz zrezygnować, ale wszystkie podmioty które wzięły udział w przedsięwzięciu poniosą w związku z tym koszt. Słusznie więc z wpłaconej przez ciebie sumy zostanie potrącona kwota rezygnacji. Oznacza to, że nie otrzymasz zwrotu wszystkich środków, które przesłałeś organizatorowi. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to produkt, dzięki któremu odzyskasz potrąconą sumę. Z zastrzeżeniem, że spełnione zostaną warunki zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Nie ma jednego ogólnopolskiego cennika. Co więcej, nawet w ramach jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie ma jednej konkretnej stawki. Koszty uzależnione są od wielu czynników. Zasadnicze znaczenie ma cena wycieczki, na którą składają się: stawki hotelu, ceny biletów, marża biura podróży. Istotna jest także ilość rezygnujących uczestników. Ubezpieczyciele wyliczając cenę biorą pod uwagę koszt wyjazdu i ryzyko rezygnacji. Jedno jest pewne im wcześniej wykupisz polisę, tym jej cena będzie niższa. Co więcej ubezpieczyciele pozwalają na wykupienie tej formy asekuracji tylko w określonym czasie przed planowaną datą imprezy. 

SPRAWDŹ: Bezpieczeństwo w Egipcie – czy wakacyje w Egipcie są bezpieczne? 

Kiedy ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji zadziała?

Wszystkie postanowienia konkretnej polisy znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto do nich zajrzeć przed dokonaniem opłaty lub dopytać o szczegóły podczas zawarcia umowy. Biura podróży często w chwili wykupienia wycieczki oferują pakiet podstawowy, który działa w wybranych przypadkach. I tak okazać się może, że odzyskanie pieniędzy nie będzie możliwe, gdy rezygnacja spowodowana została: nagłą chorobą bliskiej osoby, odnowieniem choroby przewlekłej, śmiercią cioci czy kradzieżą dokumentów. Jeśli już decydujesz się na zakup ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, upewnij się że ochrona jest dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb, a najbardziej powszechne zdarzenia nie znajdują się na liście wyłączeń. 

Co obejmuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Zwrot kosztów może również dotyczyć różnych elementów. Ubezpieczeniem mogą być objęte: rezygnacja z całej podróży, zwrot kosztów biletów lotniczych, odwołanie noclegów. Niektóre firmy wypłacają pieniądze, nawet gdy rezygnacja nastąpiła w trakcie trwania wyprawy. 

Podsumowanie

Coraz częściej planujemy wczasy z dużym wyprzedzeniem. Niestety, życie lubi krzyżować plany i urlop, zamiast na rajskiej wyspie możemy spędzać w szpitalu. Wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wycieczki jest więc rozsądnym rozwiązaniem, dzięki któremu nie stracimy wpłaconych pieniędzy. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.01.07
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej