Gruzja, choć nie tak bardzo popularna, stanowi idealne miejsce na zimowy wypad. Latem uraczy nam niepowtarzalnym klimatem. To, co najbardziej zapadnie nam w pamięć – to trwająca okrągły rok… biesiada. Jeśli planujesz wakacje w Gruzji sprawdź, na co warto być przygotowanym.
Wakacje w Gruzji: poza utartym szlakiem
Gruzja położna jest w pasie ziemi między Morzem Czarnym i Kaspijskim (nie sąsiaduje z tym drugim) zwanym południowym Kaukazem lub Zakaukaziem. Graniczy z Federacją Rosyjską, Republiką Armenii, Republiką Turcji i Republiką Azerbejdżanu. Ma również szeroki dostęp do Morza Czarnego. Jest to w większości górzysty kraj, o podzwrotnikowym klimacie (morskim i suchym). Pełen jest zróżnicowanej roślinności, zarówno śródziemnomorskiej, jak i o charakterze alpejskim. ⅓ obszaru kraju pokrywają lasy. Gruzja słynna jest również z uprawy winorośli, która dotarła tam wraz z greckimi kolonistami jeszcze w starożytności, zaś gruzińskie wina są dziś cenione w świecie.
Urlop w Gruzji to ciekawy pomysł z kilku względów: na terenie kraju znajdują się i wysokie góry, i kamieniste plaże Morza Czarnego. Kraj ma bardzo zróżnicowany krajobraz, ciekawe miasta dalekie od tych, jakie spotykamy w zachodniej cywilizacji i zapierające dech w piersiach zabytki. A zabytki te często sięgają swą historią antyku i pierwszych stuleci naszej ery. Miejsca polecane z całą stanowczością do odwiedzenia w Gruzji to Katedra Bagrati i Monastyr Gelati w Kutaisi, region Górnej Swanetii (wszystkie trzy na liście światowego dziedzictwa UNESCO), ponadto skalne miasto-klasztor Wardzia, stanowiska archeologiczne praczłowieka w Dmanisi, miasto Muzeum Mccheta, ale także popularne Batumi oraz stolicę kraju – Tbilisi.
SPRAWDŹ: Jak tanio spędzić wakacje za granicą?
Zwiedzanie Gruzji: co, jak, gdzie?
Oddzielne miejsce w każdym opisie dotyczącym zwiedzania Gruzji mają… sami Gruzini. To naród, który w micie założycielskim swego państwa ma wieczną biesiadę, dzięki której Bóg oddał Gruzinom zarezerwowany dla siebie obszar na Ziemi (co tłumaczy, dlaczego Gruzja jest tak piękna). Gruzini są bardzo przyjaźnie nastawieni, gościnni, chętnie przyjmują turystów u siebie w domach, częstują domowej roboty winem i wyjątkowo smacznym jedzeniem, którego koniecznie trzeba spróbować! Żywa jest też tradycja supry – wystawnej uczty z obfitym jedzeniem, trunkami i poetyckimi toastami. W Gruzji porozumiemy się po angielsku (z młodszymi obywatelami), sprawdzi się też język rosyjski (pamiętają go wciąż starsi).
To wciąż jednak nie wszystkie atrakcje przyciągające turystów do Gruzji. Ogromną zaletą kraju jest wspomniany już klimat. Gwarantuje on, że w części podzwrotnikowej Gruzji temperatura zimą to średnio 4°C, latem zaś – 26°C. Gruzja zimą stwarza również dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Gudauri, Mestia, Bakuriani czy Hatsvali oferują amatorom białego szaleństwa nie tylko spory obszar do jazdy, przyzwoitą infrastrukturę na stokach, dobrą bazę noclegową, ale również kameralne warunki. Wyjazdy na narty w Gruzji nie są jeszcze tak bardzo popularne, jak wyjazd w Alpy, do Włoch, Austrii czy Szwajcarii.
SPRAWDŹ: Bezpieczeństwo w Turcji: czy w Turcji jest bezpiecznie?
Istotnymi bodźcami zachęcającym Polaków do odwiedzenia Gruzji są brak obowiązku wizowego (można nawet wjechać legitymując się dowodem osobistym, choć lepiej mieć paszport) oraz atrakcyjne ceny usług: waluta w Gruzji to lari, zaś obecny kurs wynosi 1,29 zł za 1 lari. Czyni to wakacje w Gruzji relatywnie tanimi. Zaleca się jednak, by wziąć ze sobą dolary lub euro i wymienić je na miejscu. Do odwiedzin zachęca również ciągle rozwijająca się siatka połączeń lotniczych. Loty bezpośrednio do Gruzji oferują nie tylko tanie linie lotnicze, ale i duzi przewoźnicy, do wszystkiego zaś dochodzą jeszcze czartery biur turystycznych.
Gruzja: ubezpieczenie turystyczne
Jeśli rozpatrujesz wyjazd do Gruzji na wczasy, narty czy wycieczkę warto byś zaopatrzył się w ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego? Jest to bezwzględne zalecenie MSZ ze względu na niestabilną od wielu lat sytuację polityczno-militarną w regionie Zakaukazia. Na terenie Gruzji znajdują się dwa regiony autonomiczne o charakterze separatystycznych republik (Południowa Osetia i Abchazja). Wjazd z nich do Gruzji lub przekroczenie tylko linii granicznej są karane finansowo lub pozbawieniem wolności.
Wybierając ubezpieczenie do Gruzji, zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. To powinno obejmować kwotę przynajmniej 30 tys. euro w celu pokrycia kosztów leczenia oraz transportu do kraju chorego obywatela. Zabiegi i opieka medyczna dla turystów są w pełni odpłatne, a lokalna służba zdrowia nie stoi na najwyższym poziomie. Warto wiedzieć, szczególnie planując narty w Gruzji, że w kraju tym nie ma zorganizowanego systemu ratownictwa górskiego. Co więcej, służby odpowiedzialne za dotarcie do zagubionych w górach nie dysponują dostatecznym sprzętem (brak im m.in. helikopterów) i nie udzielają na miejscu pomocy medycznej. W górach również rzadko kiedy jest zasięg sieci telefonicznych, co bardzo utrudnia wezwanie pomocy. Dlatego dla podróżujących do tego kaukaskiego kraju polecane są dwa rodzaje ubezpieczeń: turystyczne (dla osób zwiedzających okolicę, zabytki, przebywających w kurortach nadmorskich lub w stolicy) i narciarskie, obejmujące koszty transportu medycznego. To drugie zalecane jest nawet tym turystom, którzy nie zamierzają jeździć na nartach w Gruzji, ale chcą wędrować po górach. Z kolei jeżeli wyruszysz tam własnym pojazdem, to niezbędne jest również ubezpieczenie OC o okresie ważności obejmującym cały czas pobytu na terenie kraju. Możesz spróbować wykupić je na granicy czas pobytu, lepiej jednak dopełnić tej formalności przed wyjazdem z Polski.
Podsumowanie
Herbaciane pola Batumi, Kaukaz, legendarna niemal gościnność i krajobrazy, które na długo zapadają w pamięci. Gruzja… Ten kraj od jakiegoś czasu stał się wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków na wakacje. I to zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Co jest w nim takiego atrakcyjnego? Jakie warunki znajdziemy na miejscu? Czy warto wykupić ubezpieczenie do Gruzji? Jeśli planujesz wakacje w Gruzji - to powinieneś wiedzieć!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.