Zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków 2018 - gdzie spędziliśmy lato?

Aktualizacja:
wakacje Polaków 2018

Lato 2018 nieuchronnie przechodzi do historii. Astronomiczne potrwa do 23 września, ale początek szkoły zdecydowanie kojarzy się z początkiem jesieni. Zostały nam zdjęcia w telefonach i blednąca opalenizna. Dokąd Polacy jeździli najchętniej latem 2018? Ile wydali na wakacje mieszkańcy poszczególnych województw? Zapraszamy do lektury podsumowania zagranicznych wakacji Polaków.

baner w treści – stały - 1

Kowalscy lubią wypoczywać w ciepłych krajach, bo mają tam gwarancję pogody, a wakacje nad polskim morzem to nie jest mały wydatek. Jak wyglądały zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków  w 2018 – gdzie spędziliśmy lato?

Polska: Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem?

– Większość nadbałtyckich miejscówek jest typowo sezonowych, co się przekłada na ceny – opowiada Karolina – np. pokój dla dwóch osób kosztuje 200 zł, a wygląda koszmarnie, jak przypadkowa graciarnia. Za te same pieniądze w Zakopanem mieliśmy luksusy.

– Dwa tygodnie nad Bałtykiem w osiem osób, w tym czworo dzieci i czworo dorosłych, kosztowały nas jakieś 10 tys. złotych. Jedliśmy ryby, chodziliśmy na lody, jeździliśmy na wycieczki, m.in. byliśmy w oceanarium po niemieckiej stronie granicy – wylicza Zofia.

– Byliśmy we dwoje z dwójką dzieci, mieszkaliśmy w ośrodku z pełnym wyżywieniem, wydaliśmy ponad 5 tys. – kalkuluje Anna.

– We troje przez 10 dni w Trójmieście wydaliśmy ponad 3,5 tys. – mówi Andrzej – liczę z dojazdem z południa Polski, przejazdami, wyżywieniem i atrakcjami.

Zagraniczne wakacje Polaków

Wakacje 2018 nasi rodacy spędzali w ciepłych krajach, wygrzewając się na słonecznych plażach europejskich, ale także tureckich i tunezyjskich. Przez kilka lat wyraźnie zmalała liczba wyjazdów do krajów arabskich, ale tendencja odwróciła się. Wśród europejskich kurortów triumfy święciły przede wszystkim greckie i bułgarskie.

wakacje polaków 2018

Grecja cieszy się popularnością od lat. Polacy chętnie wyjeżdżają na Kretę, Rodos i Zakynthos, a także na Lesbos, Mykonos i Evię. W zestawieniu najczęściej wybieranych kurortów na lato 2018 aż w 13 polskich województwach wygrała Riwiera Turecka, zostawiając w tyle bułgarski Słoneczny Brzeg.

Ile trwają wakacje po polsku?

Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień, jednak mieszkańcy kilku województwa (śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego) pozwalają sobie na większe szaleństwa: niemal co piąta wycieczka w tych województwach trwa dwa tygodnie. Pozostali urlopowicze przeznaczają na odpoczynek od kilku do kilkunastu dni.

– Wolę wyjechać na parę dni w lipcu i na parę dni w sierpniu niż raz na dwa tygodnie – mówi Krzysztof – po tygodniu w jednym miejscu zaczynam się nudzić, więc wolę odwiedzić  jednego lata dwa różne miejsca.

Czym na wakacje ?

80% polskich turystów leci na wakacje samolotem – tak wynika z danych portalu Wakacje.pl. Część urlopowiczów decyduje się na własny dojazd, większość wykupuje wczasy od razu z transportem.

Z kim Polacy jeżdżą na wakacje?

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w parach, 38% zabiera dzieci, pozostałe 11% to single i grupy. Częste są wyjazdy paczki wieloletnich przyjaciół. Najpierw jeździli tylko w gronie dorosłych, a z czasem, w miarę jak pojawiają się dzieci, grupa rozrasta się.

– Uwielbiam takie wyjazdy – wyznaje Lidia – dzieci mają swoje towarzystwo i nie wiszą na rodzicach, a my bawimy się doskonale w gronie wypróbowanych przyjaciół. Wieczorami wymieniamy się opieką nad dziećmi. Dzięki temu naprawdę wypoczywamy.

– Wakacje z przyjaciółmi? Może kiedyś – mówi Agata – Teraz jeździmy tylko rodzinnie. To jedyna okazja w roku, żebyśmy pobyli we własnym gronie, żeby dzieci nacieszyły się naszą obecnością, a my ich towarzystwem.

Ile wydajemy na zagraniczne wakacje?

Za tegoroczne wakacje za granicą płacimy średnio 6 109 zł. Więcej niż średnią krajową płacą mieszkańcy pięciu województw: mazowieckiego – 6 609 zł, kujawsko-pomorskiego – 6 325 zł, pomorskiego – 6 434 zł, podkarpackiego – 6 305 zł i warmińsko-mazurskiego – 6 274 zł. Najmniej na wakacje za granicą wydają mieszkańcy województw świętokrzyskiego – 5 638 zł, opolskiego – 5 648 zł i śląskiego – 5 730 zł.

Podsumowanie

  1. Polacy lubią wypoczywać w ciepłych krajach, bo mają tam gwarancję pogody, a wakacje nad polskim morzem to spory wydatek i ryzyko, że lato będzie deszczowe.
  2. Najczęściej odwiedzanymi przez Polaków latem 2018 krajami były Grecja, Bułgaria, Turcja i Hiszpania.
  3. Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień, a na wakacje większość leci samolotem.
  4. Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w parach, 38% zabiera dzieci, pozostałe 11% to single i grupy.
  5. Za wakacje za granicą w 2018 roku Polacy płacili średnio 6 109 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej