Zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków 2018 - gdzie spędziliśmy lato?

Aktualizacja:
wakacje Polaków 2018

Lato 2018 nieuchronnie przechodzi do historii. Astronomiczne potrwa do 23 września, ale początek szkoły zdecydowanie kojarzy się z początkiem jesieni. Zostały nam zdjęcia w telefonach i blednąca opalenizna. Dokąd Polacy jeździli najchętniej latem 2018? Ile wydali na wakacje mieszkańcy poszczególnych województw? Zapraszamy do lektury podsumowania zagranicznych wakacji Polaków.

Kowalscy lubią wypoczywać w ciepłych krajach, bo mają tam gwarancję pogody, a wakacje nad polskim morzem to nie jest mały wydatek. Jak wyglądały zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków  w 2018 – gdzie spędziliśmy lato?

Polska: Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem?

– Większość nadbałtyckich miejscówek jest typowo sezonowych, co się przekłada na ceny – opowiada Karolina – np. pokój dla dwóch osób kosztuje 200 zł, a wygląda koszmarnie, jak przypadkowa graciarnia. Za te same pieniądze w Zakopanem mieliśmy luksusy.

– Dwa tygodnie nad Bałtykiem w osiem osób, w tym czworo dzieci i czworo dorosłych, kosztowały nas jakieś 10 tys. złotych. Jedliśmy ryby, chodziliśmy na lody, jeździliśmy na wycieczki, m.in. byliśmy w oceanarium po niemieckiej stronie granicy – wylicza Zofia.

– Byliśmy we dwoje z dwójką dzieci, mieszkaliśmy w ośrodku z pełnym wyżywieniem, wydaliśmy ponad 5 tys. – kalkuluje Anna.

– We troje przez 10 dni w Trójmieście wydaliśmy ponad 3,5 tys. – mówi Andrzej – liczę z dojazdem z południa Polski, przejazdami, wyżywieniem i atrakcjami.

Zagraniczne wakacje Polaków

Wakacje 2018 nasi rodacy spędzali w ciepłych krajach, wygrzewając się na słonecznych plażach europejskich, ale także tureckich i tunezyjskich. Przez kilka lat wyraźnie zmalała liczba wyjazdów do krajów arabskich, ale tendencja odwróciła się. Wśród europejskich kurortów triumfy święciły przede wszystkim greckie i bułgarskie.

wakacje polaków 2018

Grecja cieszy się popularnością od lat. Polacy chętnie wyjeżdżają na Kretę, Rodos i Zakynthos, a także na Lesbos, Mykonos i Evię. W zestawieniu najczęściej wybieranych kurortów na lato 2018 aż w 13 polskich województwach wygrała Riwiera Turecka, zostawiając w tyle bułgarski Słoneczny Brzeg.

Ile trwają wakacje po polsku?

Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień, jednak mieszkańcy kilku województwa (śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego) pozwalają sobie na większe szaleństwa: niemal co piąta wycieczka w tych województwach trwa dwa tygodnie. Pozostali urlopowicze przeznaczają na odpoczynek od kilku do kilkunastu dni.

– Wolę wyjechać na parę dni w lipcu i na parę dni w sierpniu niż raz na dwa tygodnie – mówi Krzysztof – po tygodniu w jednym miejscu zaczynam się nudzić, więc wolę odwiedzić  jednego lata dwa różne miejsca.

Czym na wakacje ?

80% polskich turystów leci na wakacje samolotem – tak wynika z danych portalu Wakacje.pl. Część urlopowiczów decyduje się na własny dojazd, większość wykupuje wczasy od razu z transportem.

Z kim Polacy jeżdżą na wakacje?

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w parach, 38% zabiera dzieci, pozostałe 11% to single i grupy. Częste są wyjazdy paczki wieloletnich przyjaciół. Najpierw jeździli tylko w gronie dorosłych, a z czasem, w miarę jak pojawiają się dzieci, grupa rozrasta się.

– Uwielbiam takie wyjazdy – wyznaje Lidia – dzieci mają swoje towarzystwo i nie wiszą na rodzicach, a my bawimy się doskonale w gronie wypróbowanych przyjaciół. Wieczorami wymieniamy się opieką nad dziećmi. Dzięki temu naprawdę wypoczywamy.

– Wakacje z przyjaciółmi? Może kiedyś – mówi Agata – Teraz jeździmy tylko rodzinnie. To jedyna okazja w roku, żebyśmy pobyli we własnym gronie, żeby dzieci nacieszyły się naszą obecnością, a my ich towarzystwem.

Ile wydajemy na zagraniczne wakacje?

Za tegoroczne wakacje za granicą płacimy średnio 6 109 zł. Więcej niż średnią krajową płacą mieszkańcy pięciu województw: mazowieckiego – 6 609 zł, kujawsko-pomorskiego – 6 325 zł, pomorskiego – 6 434 zł, podkarpackiego – 6 305 zł i warmińsko-mazurskiego – 6 274 zł. Najmniej na wakacje za granicą wydają mieszkańcy województw świętokrzyskiego – 5 638 zł, opolskiego – 5 648 zł i śląskiego – 5 730 zł.

Podsumowanie

  1. Polacy lubią wypoczywać w ciepłych krajach, bo mają tam gwarancję pogody, a wakacje nad polskim morzem to spory wydatek i ryzyko, że lato będzie deszczowe.
  2. Najczęściej odwiedzanymi przez Polaków latem 2018 krajami były Grecja, Bułgaria, Turcja i Hiszpania.
  3. Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień, a na wakacje większość leci samolotem.
  4. Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w parach, 38% zabiera dzieci, pozostałe 11% to single i grupy.
  5. Za wakacje za granicą w 2018 roku Polacy płacili średnio 6 109 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej