Wakacje z dzieckiem - 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Aktualizacja:
wakacje z dzieckiem

Kiedy dziecko pojawia się w Twoim życiu, zaczynasz doceniać wartość wolnego czasu i odpoczynku - od codziennej rutyny, pracy, osiedla oglądanego ciągle przez okno. Jednak wyjazd na wakacje już nie jest spontaniczny - to przemyślana wyprawa okupiona wieloma wieczorami obmyślania strategii. A dlaczego wszystko tak się pozmieniało? Bo teraz jedziesz na wakacje z dzieckiem.

1. Wybierz odpowiednie miejsce wypoczynku

Każdy wyjazd z dzieckiem musi być przemyślany i dobrze zaplanowany. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo Twojej pociechy, ale też o to, aby rodzice w ogóle wypoczęli – choć wiadomo, że przy małym dziecku to może być trudne.

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka

Jeżeli zawsze marzyła Ci się wyprawa w góry, a masz 8-miesięczne dziecko, to powinieneś się zastanowić, czy to najlepszy czas na wspinaczkowe przygody. Może warto rozważyć na ten pierwszy raz pobyt w dolince i wspólne wypady w miejsca, gdzie można zabrać wózek lub wygodnie korzystać z nosidełka. W Polsce jest wiele miejsc, w których Ty odpoczniesz a Twoje dzieci będą miło spędzały czas. Można tutaj wymienić plaże Morza Bałtyckiego zalecane przez lekarzy ze względu na korzystny mikroklimat, mazurskie jeziora otoczone łąkami i lasami, miasta i miasteczka gotowe na przyjęcie małych i dużych turystów.

Czytaj także: Ubezpieczenie dzieci na kolonii

Dużo więcej rozwagi wymaga wybór kierunku zagranicznego. Żeby oszczędzić sobie i rodzinie przykrych niespodzianek, przed zagranicznym wyjazdem powinieneś zapoznać się z sytuacją geopolityczną wybranego kraju. Na początek zajrzyj na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych gdzie na bieżąco publikowane są dane na temat kierunków niezalecanych dla ruchu turystycznego. Mogą to być alerty wynikające z działań wojennych, sytuacji epidemiologicznej lub kataklizmów naturalnych.

Nawet jeżeli masz żyłkę ekstremalnego globtrotera, to zastanów się, czy dla własnych zamiłowań warto narażać zdrowie własne lub najbliższych. Jeżeli jedziesz z dzieckiem na zagraniczny urlop, to musisz sprawdzić jakość usług medycznych w danym kraju lub regionie. Dzieci często chorują, a zwykłe zatrucie może wymagać konsultacji lekarskiej i zakupu lekarstw.

Czytaj także: Mapa opieki zdrowotnej. Gdzie na urlopie możesz czuć się bezpiecznie?

Kiedy już zdecydujesz się na jakiś kierunek Waszych wczasów, to będzie to dopiero początek całego planowania.

KOD PROMOCYJNY WARTA: Chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne 10% taniej? Kupując polisę WARTA wpisz kod promocyjny: WARD02176000

2. Skompletuj dokumenty i zadbaj o formalności

Jeżeli zdecydowałeś się na wczasy w Polsce, to zaoszczędziłeś sobie kilku wizyt w urzędach. Niemniej powinieneś pamiętać, że do walizki warto włożyć książeczkę zdrowia Twojej pociechy (w przypadku korzystania z NFZ) lub karty prywatnej lecznicy. Książeczka zdrowia nie jest co prawda obowiązkowa, ale zawiera wiele ważnych informacji na temat zdrowa Twojego dziecka i przebytych przez nie chorób. W przypadku wizyty w szpitalu możesz zostać o nią zapytany w rejestracji.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Przed wyjazdem zagranicznym czeka Cię więcej formalności. Przede wszystkim dziecko powinno mieć dokument tożsamości. W przypadku państw Unii Europejskiej może to być dowód osobisty, który po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzymasz po upływie maksymalnie 30 dni w urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy. TUTAJ uzyskasz więcej informacji o procedurach wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka.

Jeżeli wasz urlop zaplanowałeś w kraju spoza UE, to również przyjdzie Ci poczekać maksymalnie 30 dni na paszport, który jest wymagany, żeby maluch mógł podróżować.

Musisz wiedzieć wcześniej, czy nie potrzebujesz dla dziecka dodatkowej wizy, szczepień lub innych zaświadczeń. Jeżeli Wasze wakacje organizuje biuro podróży, to w zamian za podpisanie cyrografu w postaci umowy o świadczenie usług turystycznych jakaś miła pani zajmie się większością formalności.  Oczywiście przyjdzie Ci za to zapłacić gotówką lub przelewem.

Czytaj także: Udane wakacje – poradnik

Warto też zabrać ze sobą  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważniającą do leczenia na zasadach obowiązujących w danym kraju UE. Kartę EKUZ otrzymasz bezpłatnie w oddziałach NFZ na terenie całego kraju.

3. Wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Wydatki na leczenie w przypadku nagłej choroby czy urazu mogą być bardzo dotkliwe, zwłaszcza jeśli wybierasz się z dzieckiem za granicę. Nawet zabranie z Polski całej torby lekarstw nie zagwarantuje, że w każdej sytuacji będziecie mogli sobie poradzić bez fachowej pomocy. Na wszelki wypadek warto wykupić ubezpieczenie podróżne na czas wyjazdu i objąć jego zakresem również dziecko.

Co taka polisa może zawierać i w jakich przypadkach jest pomocna?

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – przyda Ci się jeżeli na swojej wycieczce ulegniecie wypadkowi lub zachorujecie na tyle poważnie, że będziecie wymagali specjalistycznego leczenia lub hospitalizacji. W takim wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty związane z postawieniem na nogi Ciebie lub Twoich dzieci. Zadbaj o to, aby suma ubezpieczenia była odpowiednio wysoka – to pozwoli uniknąć dopłacania za usługi medyczne za granicą.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Kwota odszkodowania stanowi odpowiedni procent sumy ubezpieczenia – w zależności od tego, jak poważnego urazu dozna ubezpieczona osoba. Dlatego ważne jest, aby suma ubezpieczenia była jak najwyższa.

Assistance – jest to zestaw usług, które Towarzystwo Ubezpieczeniowe świadczy gdy coś niespodziewanego przytrafi Wami się na wakacjach. Może to być organizacja transportu medycznego, wizyty lekarskiej, pomoc w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju czy nawet organizacja opieki dla dzieci jeśli Tobie coś złego się przytrafi. Gdy wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem assistance jest bardzo ważne.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – może Ci się przydać jeśli np. Twoje dzieci coś stłuką lub uszkodzą drzwi w hotelowym pokoju. W takim wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i nie będziesz musiał wykładać z własnej kieszeni pieniędzy za zniszczone przedmioty.

Oczywiście w ramach ubezpieczenia turystycznego możesz wykupić też ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu turystycznego i wiele innych. Zazwyczaj sam możesz zdecydować, na jak wiele Cię stać i na jakie ryzyko chcesz sobie pozwolić.

Pamiętaj, żeby koniecznie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) przez opłaceniem polisy. W umowie mogą być zawarte wyłączenia odpowiedzialności, które wykluczą wypłatę świadczenia np. jeśli uprawiasz sporty ekstremalne na wakacjach. Co prawda nie podejrzewam, że zaciągniesz swojego ledwo raczkującego syna na wakeboarding. ale przecież nigdy nic nie wiadomo. Na wakacjach z dzieckiem powinieneś dbać również o własne bezpieczeństwo – w trosce o całą rodzinę.

Praktyczne porady

A teraz garść praktycznych porad przed wakacjami z dzieckiem:

 • Przygotuj sobie listę rzeczy do spakowania a później po prostu je odhaczaj. Pozwoli Ci to nie zapomnieć o niczym ważnym.
 • Jeżeli jedziesz np. do Grecji w sierpniu, to nie pakuj ciepłych i cienkich ubranek dla dziecka w proporcjach 50/50. Tam masz gwarancję upałów.
 • Odwrotna sytuacja jest w Polsce. Musisz spakować tyle samo letnich jak ciepłych ubranek. Nigdy nie możesz być pewny pogody.
 • Pamiętaj o ograniczeniu bagażu podczas lotu samolotem. Zapłacisz za każdy dodatkowy kilogram, więc daruj sobie zabieranie słoiczków, o ile nie jest to konieczne.
 • Jeżeli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, pamiętaj, aby zabrać odpowiedni środek dostępny w aptece bez recepty, który pozwoli łagodniej znieść podróż.

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

 • Najpierw pomyśl, dokąd chcesz jechać i co zamierzasz robić na miejscu. Obecność małego dziecka wyklucza ekstremalne przygody.
 • Przed wyjazdem za granicę sprawdź ostrzeżenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poszukaj informacji o jakości opieki medycznej w kraju, do którego się wybierasz.
 • Jeśli Twoje dziecko ma książeczkę zdrowia, koniecznie zabierz ją na wyjazd.
 • Przed wyjazdem za granicę wyrób dziecku dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.
 • Wyrób też kartę EKUZ.
 • Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne, które obejmie całą rodzinę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej