Wakacje z dzieckiem - 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Aktualizacja:
wakacje z dzieckiem

Kiedy dziecko pojawia się w Twoim życiu, zaczynasz doceniać wartość wolnego czasu i odpoczynku - od codziennej rutyny, pracy, osiedla oglądanego ciągle przez okno. Jednak wyjazd na wakacje już nie jest spontaniczny - to przemyślana wyprawa okupiona wieloma wieczorami obmyślania strategii. A dlaczego wszystko tak się pozmieniało? Bo teraz jedziesz na wakacje z dzieckiem.

1. Wybierz odpowiednie miejsce wypoczynku

Każdy wyjazd z dzieckiem musi być przemyślany i dobrze zaplanowany. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo Twojej pociechy, ale też o to, aby rodzice w ogóle wypoczęli – choć wiadomo, że przy małym dziecku to może być trudne.

Jeżeli zawsze marzyła Ci się wyprawa w góry, a masz 8-miesięczne dziecko, to powinieneś się zastanowić, czy to najlepszy czas na wspinaczkowe przygody. Może warto rozważyć na ten pierwszy raz pobyt w dolince i wspólne wypady w miejsca, gdzie można zabrać wózek lub wygodnie korzystać z nosidełka. W Polsce jest wiele miejsc, w których Ty odpoczniesz a Twoje dzieci będą miło spędzały czas. Można tutaj wymienić plaże Morza Bałtyckiego zalecane przez lekarzy ze względu na korzystny mikroklimat, mazurskie jeziora otoczone łąkami i lasami, miasta i miasteczka gotowe na przyjęcie małych i dużych turystów.

Dużo więcej rozwagi wymaga wybór kierunku zagranicznego. Żeby oszczędzić sobie i rodzinie przykrych niespodzianek, przed zagranicznym wyjazdem powinieneś zapoznać się z sytuacją geopolityczną wybranego kraju. Na początek zajrzyj na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych gdzie na bieżąco publikowane są dane na temat kierunków niezalecanych dla ruchu turystycznego. Mogą to być alerty wynikające z działań wojennych, sytuacji epidemiologicznej lub kataklizmów naturalnych.

Nawet jeżeli masz żyłkę ekstremalnego globtrotera, to zastanów się, czy dla własnych zamiłowań warto narażać zdrowie własne lub najbliższych. Jeżeli jedziesz z dzieckiem na zagraniczny urlop, to musisz sprawdzić jakość usług medycznych w danym kraju lub regionie. Dzieci często chorują, a zwykłe zatrucie może wymagać konsultacji lekarskiej i zakupu lekarstw.

Czytaj także: Mapa opieki zdrowotnej. Gdzie na urlopie możesz czuć się bezpiecznie?

Kiedy już zdecydujesz się na jakiś kierunek Waszych wczasów, to będzie to dopiero początek całego planowania.

KOD PROMOCYJNY WARTA: Chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne 10% taniej? Kupując polisę WARTA wpisz kod promocyjny: WARD02176000

2. Skompletuj dokumenty i zadbaj o formalności

Jeżeli zdecydowałeś się na wczasy w Polsce, to zaoszczędziłeś sobie kilku wizyt w urzędach. Niemniej powinieneś pamiętać, że do walizki warto włożyć książeczkę zdrowia Twojej pociechy (w przypadku korzystania z NFZ) lub karty prywatnej lecznicy. Książeczka zdrowia nie jest co prawda obowiązkowa, ale zawiera wiele ważnych informacji na temat zdrowa Twojego dziecka i przebytych przez nie chorób. W przypadku wizyty w szpitalu możesz zostać o nią zapytany w rejestracji

Przed wyjazdem zagranicznym czeka Cię więcej formalności. Przede wszystkim dziecko powinno mieć dokument tożsamości. W przypadku państw Unii Europejskiej może to być dowód osobisty, który po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzymasz po upływie maksymalnie 30 dni w urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy. TUTAJ uzyskasz więcej informacji o procedurach wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka.

Jeżeli wasz urlop zaplanowałeś w kraju spoza UE, to również przyjdzie Ci poczekać maksymalnie 30 dni na paszport, który jest wymagany, żeby maluch mógł podróżować.

Musisz wiedzieć wcześniej, czy nie potrzebujesz dla dziecka dodatkowej wizy, szczepień lub innych zaświadczeń. Jeżeli Wasze wakacje organizuje biuro podróży, to w zamian za podpisanie cyrografu w postaci umowy o świadczenie usług turystycznych jakaś miła pani zajmie się większością formalności.  Oczywiście przyjdzie Ci za to zapłacić gotówką lub przelewem.

Warto też zabrać ze sobą  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważniającą do leczenia na zasadach obowiązujących w danym kraju UE. Kartę EKUZ otrzymasz bezpłatnie w oddziałach NFZ na terenie całego kraju.

3. Wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Wydatki na leczenie w przypadku nagłej choroby czy urazu mogą być bardzo dotkliwe, zwłaszcza jeśli wybierasz się z dzieckiem za granicę. Nawet zabranie z Polski całej torby lekarstw nie zagwarantuje, że w każdej sytuacji będziecie mogli sobie poradzić bez fachowej pomocy. Na wszelki wypadek warto wykupić ubezpieczenie podróżne na czas wyjazdu i objąć jego zakresem również dziecko.

Co taka polisa może zawierać i w jakich przypadkach jest pomocna?

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – przyda Ci się jeżeli na swojej wycieczce ulegniecie wypadkowi lub zachorujecie na tyle poważnie, że będziecie wymagali specjalistycznego leczenia lub hospitalizacji. W takim wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty związane z postawieniem na nogi Ciebie lub Twoich dzieci. Zadbaj o to, aby suma ubezpieczenia była odpowiednio wysoka – to pozwoli uniknąć dopłacania za usługi medyczne za granicą.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Kwota odszkodowania stanowi odpowiedni procent sumy ubezpieczenia – w zależności od tego, jak poważnego urazu dozna ubezpieczona osoba. Dlatego ważne jest, aby suma ubezpieczenia była jak najwyższa.

Assistance – jest to zestaw usług, które Towarzystwo Ubezpieczeniowe świadczy gdy coś niespodziewanego przytrafi Wami się na wakacjach. Może to być organizacja transportu medycznego, wizyty lekarskiej, pomoc w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju czy nawet organizacja opieki dla dzieci jeśli Tobie coś złego się przytrafi. Gdy wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem assistance jest bardzo ważne.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – może Ci się przydać jeśli np. Twoje dzieci coś stłuką lub uszkodzą drzwi w hotelowym pokoju. W takim wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i nie będziesz musiał wykładać z własnej kieszeni pieniędzy za zniszczone przedmioty.

Oczywiście w ramach ubezpieczenia turystycznego możesz wykupić też ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu turystycznego i wiele innych. Zazwyczaj sam możesz zdecydować, na jak wiele Cię stać i na jakie ryzyko chcesz sobie pozwolić.

Pamiętaj, żeby koniecznie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) przez opłaceniem polisy. W umowie mogą być zawarte wyłączenia odpowiedzialności, które wykluczą wypłatę świadczenia np. jeśli uprawiasz sporty ekstremalne na wakacjach. Co prawda nie podejrzewam, że zaciągniesz swojego ledwo raczkującego syna na wakeboarding. ale przecież nigdy nic nie wiadomo. Na wakacjach z dzieckiem powinieneś dbać również o własne bezpieczeństwo – w trosce o całą rodzinę.

Praktyczne porady

A teraz garść praktycznych porad przed wakacjami z dzieckiem:

 • Przygotuj sobie listę rzeczy do spakowania a później po prostu je odhaczaj. Pozwoli Ci to nie zapomnieć o niczym ważnym.
 • Jeżeli jedziesz np. do Grecji w sierpniu, to nie pakuj ciepłych i cienkich ubranek dla dziecka w proporcjach 50/50. Tam masz gwarancję upałów.
 • Odwrotna sytuacja jest w Polsce. Musisz spakować tyle samo letnich jak ciepłych ubranek. Nigdy nie możesz być pewny pogody.
 • Pamiętaj o ograniczeniu bagażu podczas lotu samolotem. Zapłacisz za każdy dodatkowy kilogram, więc daruj sobie zabieranie słoiczków, o ile nie jest to konieczne.
 • Jeżeli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, pamiętaj, aby zabrać odpowiedni środek dostępny w aptece bez recepty, który pozwoli łagodniej znieść podróż.

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

 • Najpierw pomyśl, dokąd chcesz jechać i co zamierzasz robić na miejscu. Obecność małego dziecka wyklucza ekstremalne przygody.
 • Przed wyjazdem za granicę sprawdź ostrzeżenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poszukaj informacji o jakości opieki medycznej w kraju, do którego się wybierasz.
 • Jeśli Twoje dziecko ma książeczkę zdrowia, koniecznie zabierz ją na wyjazd.
 • Przed wyjazdem za granicę wyrób dziecku dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.
 • Wyrób też kartę EKUZ.
 • Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne, które obejmie całą rodzinę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments