Punkta

Aktualnie sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna. Po kilku ciężkich latach, ceny OC przestały rosnąć i aktualnie średnia cena polisy kształtuje się na poziomie 1000 złotych. Jednak mimo obniżki tempa wzrostu składek OC, rentowność w segmencie komunikacji odnotowała wyraźne wzrosty. To już trzeci rok z rzędu, gdy w sprawozdaniach branży ubezpieczeniowej wynik jest na dużym plusie. Na konta ubezpieczycieli wpłynęły miliardy złotych! Czy dobra kondycja rynku OC i AC może być dla nas szansą na wynegocjowanie lepszych warunków?

Ubezpieczenia komunikacyjne na dużym plusie

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący ubiegłoroczny wynik techniczny w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wynik ten odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze składek a wypłaconymi odszkodowaniami i świadczeniami. Obejmuje zarówno ubezpieczenia AC i OC. Co ciekawe – na wyraźną poprawę sytuacji na rynku komunikacyjnym i osiągnięcia wyniku na bardzo dużym plusie, największy wpływ miały zyski z AC, ale swoją zasługę ma tutaj także OC, które zanotowało o wiele lepsze wyniki, niż w roku 2017.

Wspomniana wyżej rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych kształtuje się na poziomie 1261,62 mld zł. Wynik ten jest wyższy o 55,37 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W samym grudniu 2018 roku rynek zebrał 459,25 mln zł tylko z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. Wrażenie robi jednak rentowność techniczna w ubezpieczeniach Autocasco, gdzie zanotowano wzrost o niespełna 87 proc. – z 429 mln zł wrosła do ponad 802 mln zł.

 

Ogromne zyski rynku komunikacyjnego: blisko 23,5 mld zł z OC i AC

Choć w ubiegłym roku właściciele pojazdów nie odczuli wyraźnych wzrostów w cenach OC, a dla wielu kierowców ceny nawet spadły,  składki należne za ochronę ubezpieczeniową przyniosły ok. 23,5 mln zł. Porównując ten wynik do zysków z 2017 roku – zanotowaliśmy wzrost o 4,55 proc. Wynik sprzedażowy w OC sięgnął 15 182,48 mln zł. O niemal 8,5 proc. wzrósł przypis z AC. A jak owe zyski rozkładają się na poszczególne towarzystwa? Kto obejmuje pozycję lidera? Jak kształtują się jednostkowe udziały w OC?

W zestawieniu znalazły się najwięksi gracze rynku ubezpieczeniowego, z których na pierwszym miejscu uplasowało się PZU z udziałami w wysokości ponad 30 proc., a za nią znalazła się Warta z udziałami na poziomie niespełna 19 proc. Stosunkowo duży wpływ miały też kolejno takie towarzystwo jako Ergo Hestia, AXA Ubezpieczenia i Link4. Z kolei największe udziały z zakresie ubezpieczenia AC uzyskało kolejno PZU, Ergo Hestia, Warta, Allianz i Compensa.

Jak wynegocjować tańsze OC?

Ubezpieczyciele wreszcie zarabiają, spada też ilość wypadków, to dlatego jeśli masz prawo jazdy od kilku lat i możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, nie ma żadnego powodu, żebyś płacił teraz za OC więcej niż rok czy dwa lata temu. Pamiętaj! O takich kierowców ubezpieczyciele rywalizują najchętniej i to im najbardziej obniżają ceny!

Tak dobra sytuacja na rynku komunikacyjnym pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na tańsze OC. Co więcej – w tej kwestii wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że nie musimy (a wręcz nie powinniśmy) z pokorą przyjmować wszystkiego, co oferuje nam ubezpieczyciel. Cenę OC możemy negocjować! Fakt, że inne towarzystwo oferuje nam konkurencyjne warunki sprawia, że mamy potężnego asa w rękawie do negocjowania nowych warunków u obecnego ubezpieczyciela.

Najlepszą opcją przy wyborze ubezpieczenia, jest także wykonanie kalkulacji przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób uzyskasz za jednym razem ofertę od wielu towarzystw i będziesz mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pamiętaj, że OC ma wszędzie ten sam zakres –  dlatego nie warto przepłacać!