Ubezpieczyciele zarobili miliardy na kierowcach! Sprawdź, jak wynegocjować tańsze OC!

Opublikowano: 25.03.2019
duże zyski ubezpieczycieli

Marzec to czas podsumowań minionego roku w segmencie komunikacyjnym. Rynek ubezpieczeń ma powody do świętowania – jest lepiej niż kiedykolwiek. Towarzystwa zarobiły miliardy na kierowcach! Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Czy znakomita sytuacja na rynku komunikacyjnym może być dla nas szansą na tańsze OC?

Aktualnie sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna. Po kilku ciężkich latach, ceny OC przestały rosnąć i aktualnie średnia cena polisy kształtuje się na poziomie 1000 złotych. Jednak mimo obniżki tempa wzrostu składek OC, rentowność w segmencie komunikacji odnotowała wyraźne wzrosty. To już trzeci rok z rzędu, gdy w sprawozdaniach branży ubezpieczeniowej wynik jest na dużym plusie. Na konta ubezpieczycieli wpłynęły miliardy złotych! Czy dobra kondycja rynku OC i AC może być dla nas szansą na wynegocjowanie lepszych warunków?

Ubezpieczenia komunikacyjne na dużym plusie

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący ubiegłoroczny wynik techniczny w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wynik ten odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze składek a wypłaconymi odszkodowaniami i świadczeniami. Obejmuje zarówno ubezpieczenia AC i OC. Co ciekawe – na wyraźną poprawę sytuacji na rynku komunikacyjnym i osiągnięcia wyniku na bardzo dużym plusie, największy wpływ miały zyski z AC, ale swoją zasługę ma tutaj także OC, które zanotowało o wiele lepsze wyniki, niż w roku 2017.

Wspomniana wyżej rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych kształtuje się na poziomie 1261,62 mld zł. Wynik ten jest wyższy o 55,37 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W samym grudniu 2018 roku rynek zebrał 459,25 mln zł tylko z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. Wrażenie robi jednak rentowność techniczna w ubezpieczeniach Autocasco, gdzie zanotowano wzrost o niespełna 87 proc. – z 429 mln zł wrosła do ponad 802 mln zł.

 

Ogromne zyski rynku komunikacyjnego: blisko 23,5 mld zł z OC i AC

Choć w ubiegłym roku właściciele pojazdów nie odczuli wyraźnych wzrostów w cenach OC, a dla wielu kierowców ceny nawet spadły,  składki należne za ochronę ubezpieczeniową przyniosły ok. 23,5 mln zł. Porównując ten wynik do zysków z 2017 roku – zanotowaliśmy wzrost o 4,55 proc. Wynik sprzedażowy w OC sięgnął 15 182,48 mln zł. O niemal 8,5 proc. wzrósł przypis z AC. A jak owe zyski rozkładają się na poszczególne towarzystwa? Kto obejmuje pozycję lidera? Jak kształtują się jednostkowe udziały w OC?

W zestawieniu znalazły się najwięksi gracze rynku ubezpieczeniowego, z których na pierwszym miejscu uplasowało się PZU z udziałami w wysokości ponad 30 proc., a za nią znalazła się Warta z udziałami na poziomie niespełna 19 proc. Stosunkowo duży wpływ miały też kolejno takie towarzystwo jako Ergo Hestia, AXA Ubezpieczenia i Link4. Z kolei największe udziały z zakresie ubezpieczenia AC uzyskało kolejno PZU, Ergo Hestia, Warta, Allianz i Compensa.

Jak wynegocjować tańsze OC?

Ubezpieczyciele wreszcie zarabiają, spada też ilość wypadków, to dlatego jeśli masz prawo jazdy od kilku lat i możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, nie ma żadnego powodu, żebyś płacił teraz za OC więcej niż rok czy dwa lata temu. Pamiętaj! O takich kierowców ubezpieczyciele rywalizują najchętniej i to im najbardziej obniżają ceny!

Tak dobra sytuacja na rynku komunikacyjnym pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na tańsze OC. Co więcej – w tej kwestii wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że nie musimy (a wręcz nie powinniśmy) z pokorą przyjmować wszystkiego, co oferuje nam ubezpieczyciel. Cenę OC możemy negocjować! Fakt, że inne towarzystwo oferuje nam konkurencyjne warunki sprawia, że mamy potężnego asa w rękawie do negocjowania nowych warunków u obecnego ubezpieczyciela.

Najlepszą opcją przy wyborze ubezpieczenia, jest także wykonanie kalkulacji przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób uzyskasz za jednym razem ofertę od wielu towarzystw i będziesz mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pamiętaj, że OC ma wszędzie ten sam zakres –  dlatego nie warto przepłacać! 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments