Ceny OC po pierwszym półroczu 2018 r. Jest taniej!

Aktualizacja:
ceny OC 2018

Ceny OC budzą emocje, zwłaszcza jeśli rosną. W tym roku jednak rynek jest dla nas łaskawy. Ceny obowiązkowych polis ubezpieczenia OC stoją w miejscu, a w porównaniu z początkiem 2018 roku, obserwujemy nawet niewielkie spadki. Gdzie za OC płacimy najwięcej, gdzie najmniej i ile kosztuje najtańsza polisa OC po pierwszym półroczu 2018? Sprawdzamy!

Narzekanie na wysokość cen polis to stały element dyskursu o ubezpieczeniach w Polsce. To prawda, że za polisy płacimy niemało, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę wysokość naszych wynagrodzeń, jednak prawdą jest także, że ceny polis OC w wielu krajach Europy znacząco odbiegają od naszych. W styczniu 2018 r. informowaliśmy, że ceny polis OC przestały rosnąć i w okresie styczeń 2017-styczeń 2018 utrzymywały się na stałym poziomie. Ten trend na szczęście się nie zmienił. Obecnie podwyżka OC to przeszłość. Co więcej, obserwujemy nieznaczne spadki cen! Ile trzeba zapłacić za polisę w największych polskich miastach i jak wygląda średnia wartość cen OC?

Średnia cena cena ubezpieczenia samochodu już poniżej 1000 zł!

W rolu 2017 i na progu 2018, średnia cena polisy OC wynosiła odpowiednio 1027 i 1032 zł. Średnią zawyżają oczywiście wyniki i stawki uzyskane dla młodszych kierowców, pozbawionych zniżek, którzy zanim bezszkodową jazdą udowodnią, że warto im zaufać, muszą słono płacić. Warto pamiętać, że OC dla młodego kierowcy może kosztować nawet 2000 zł rocznie!

Co ciekawe, średnia cena OC w pierwszym półroczu 2018 spadła i nie wpłynęła na nią nawet głośna uchwała sądu najwyższego w sprawie zadośćuczynień, o której pisaliśmy tutaj. 

Biorąc pod uwagę długotrwałość postępowania w polskich sądach i trudności proceduralne przy uzyskiwaniu odszkodowań drogą sądową, należy się spodziewać, że podwyżki będą –  ale być może zostaną bardziej oddalone w czasie – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Punkta. 

Obecnie średnia cena OC wynosi 983 zł –  a to oznacza, że w porównaniu ze styczniem 2018, płacimy o około 5 % mniej.

Cennik OC w 2018 roku – najtańszy Gorzów, Kielce i Rzeszów

Ceny OC nie są wszędzie takie same, a różnice mogą zaskoczyć. Ubezpieczyciele preferują kierowców z mniejszych ośrodków miejskich, tam po prostu zdarza się mniej wypadków.

Najtańsze OC znajdziemy w Gorzowie, Kielcach i Rzeszowie –  tam średnie ceny są znacząco niższe od średniej krajowej i wynoszą mniej niż 800 zł.

Warto podkreślić raz jeszcze, że są to wartości uwzględniające tak najniższe jak i najwyższe stawki. Oznacza to, że w tych ośrodkach miejskich polisę możemy kupić nawet poniżej kwoty 500 zł rocznie!

Ceny OC samochodu –  najdroższy Wrocław, Warszawa i Gdańsk

Jak widać, może być tanio, ale nie wszędzie równie łatwo znaleźć polisę w okazyjnej cenie. Średnie ceny OC we Wrocławiu,Warszawie i Gdańsku odbiegają od średniej krajowej  nawet o blisko 30 %. Kierowcy z tych miast płacą za OC średnio nawet 1267 zł i tu obserwowane przez nas obniżki cen niewiele zmieniły.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT

Polisy były i są drogie: tym bardziej warto więc porównywać ceny i szukać okazji zwłaszcza, że taryfy ubezpieczycieli mogą się znacząco różnić, a zakres polisy OC jest wszędzie taki sam.

Podwyżki cen paliwa znacznie dotkliwsze niż koszt OC

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że w analogicznym okresie wzrosły znacząco koszty paliwa, nawet o 50 groszy na litrze! Oznacza to, że tankując miesięcznie 50 litrów paliwa dopłacamy  około 25 zł miesięcznie. Rocznie będzie to spora kwota –  nawet powyżej 300 zł.

Ceny ubezpieczenia OC – polisa za 300 zł? To możliwe!

Ceny średnie mówią nam sporo o tym jak kształtują się ceny polis OC w całej Polsce, ale warto przypomnieć, że ciągle można u nas kupić OC w kwocie, która nieświadomym kierowcom może wydawać się nierealna.

Oczywiście na okazyjną ofertę mogą liczyć głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi z bardzo dobrą historią ubezpieczeniową, autem o niewielkiej pojemności silnika, ale nawet jeśli mieszkamy w większym mieście tanich ofert trzeba poszukać.

Najtańsza polisa OC znaleziona w czerwcu 2018 roku za pomocą naszej porównywarki kosztowała 310 zł. Taką ofertę otrzymała 56 -letnia mieszkanka Nieznanic koło Częstochowy, właścicielka Kia Picanto.

Sprawdź również jakie auto kupić aby zapłacić mniej za OC!

Co dalej z cenami OC w 2018?

Ceny OC są stabilne, ale dalszych znaczących obniżek nie należy się spodziewać –  mówi Bartosz Salwiński z Punkta.

Prognozowane przez nas wzrosty cen po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień mogą być odsunięte w czasie –  ubezpieczyciele z pewnością bacznie obserwują ilość spraw kierowanych do sądu i wysokość żądanych odszkodowań. Jeśli będzie ich dużo, podwyżki są nieuniknione. Aktualne obniżki, mogą wynikać ze zwiększonej konkurencji pomiędzy ubezpieczycielami. Ostatnie lata były dość trudne, a wyniki finansowe towarzystw, osiągane na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych kiepskie. Aktualnie obserwujemy przeciwny trend –  sumarycznie rynek ubezpieczeń OC jest wreszcie rentowny, a to oznacza że ubezpieczyciele mogli odrobinę odpuścić presję cenową i zwiększanie taryf. 

 Płacisz więcej za OC? Możesz przepłacać!

Kończy Ci się OC i ubezpieczyciel zaproponował kwotę, która wydaje Ci się wygórowana? Koniecznie sprawdź konkurencyjne oferty ubezpieczenia OC za pomocą naszego kalkulatora cen OC/AC.

Jeśli nie pogorszyła się Twoja historia ubezpieczeniowa, nie ma żadnego powodu żebyś płacił więcej niż rok temu! 

Miałeś szkodę? W takiej sytuacji praktycznie zawsze opłaca się zmienić ubezpieczyciela. Możesz w ten sposób oszczędzić nawet kilkaset złotych! Sprawdź teraz, jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments